1939-1940

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


SRPSKA LIGA

U prvoj grupi kvalifikacija igrali su pobednici sledećih podsaveza: Zagrebačkog, Ljubljanskog, Splitskog, Osiječkog, Banjalučkog, Sarajevskog i Cetinjskog.
I kolo
04.06.1939. I SSK Maribor (Maribor) - BATA (Borovo) 2:5 (1:1)
11.06.1939. BATA (Borovo) - I SSK Maribor (Maribor) 3:0 pff (I SSK Maribor je predao utakmicu)
04.06.1939. Velež (Mostar) - Krajišnik (Banja Luka) 0:2 (0:1)
11.06.1939. Krajišnik (Banja Luka) - Velež (Mostar) 4:2 (1:0)
U prvom kolu su trebali da igraju i Concordia iz Zagreba i RŠK Split iz Splita ali su bojkotovali JNS.
II kolo
18.06.1939. BATA (Borovo) - Balšić (Podgorica) 3:3 (2:0)
25.06.1939. Balšić (Podgorica) - BATA (Borovo) 1:2 (1:1, 0:1)
Krajišnik je slobodan jer nema protivnika (trebao da igra protiv pobednika meča između Concordie i RŠK Splita)
III kolo
02.07.1939. BATA (Borovo) - Krajišnik (Banja Luka) 3:0 (2:0)
09.07.1939. Krajišnik (Banja Luka) - BATA (Borovo) 1:1 (1:0)

U drugoj grupi kvalifikacija igrali su pobednici sledećih podsaveza: Beogradski, Subotički, Novosadski, Petrovgradski, Kragujevački, Niški i Skopski.
I kolo
04.06.1939. Čukarički (Beograd) - Borac (Petrovgrad) 2:2 (2:1)
11.06.1939. Borac (Petrovgrad) - Čukarički (Beograd) 5:1 (2:1)
04.06.1939. ŽAK (Subotica) - Radnički (Kragujevac) 2:0 (1:0)
11.06.1939. Radnički (Kragujevac) - ŽAK (Subotica) 2:1 (0:1)
04.06.1939. Car Lazar (Kruševac) - Vojvodina (Novi Sad) 1:1 (1:0)
11.06.1939. Vojvodina (Novi Sad) - Car Lazar (Kruševac) 2:0 (0:0)
II kolo
18.06.1939. Borac (Petrovgrad) - Skopski SK (Skoplje) 2:0 (1:0)
25.06.1939. Skopski SK (Skoplje) - Borac (Petrovgrad) 6:0 (4:0)
18.06.1939. ŽAK (Subotica) - Vojvodina (Novi Sad) 1:1 (1:1)
25.06.1939. Vojvodina (Novi Sad) - ŽAK (Subotica) 3:2 (2:2, 0:1)
III kolo
02.07.1939. Skopski SK (Skoplje) - Vojvodina (Novi Sad) 2:2 (1:2)
09.07.1939. Vojvodina (Novi Sad) - Skopski SK (Skoplje) 4:1 (2:1)

I kolo
23.07.1939. Balšić (Podgorica) - Skopski SK (Skoplje) 1:0 (0:0)
30.07.1939. Skopski SK (Skoplje) - Balšić (Podgorica) 1:2 (0:1)
23.07.1939. Krajišnik (Banja Luka) - ŽAK (Subotica) 3:1 (3:1)
30.07.1939. ŽAK (Subotica) - Krajišnik (Banja Luka) 4:0 (2:0)
II kolo
06.08.1939. Balšić (Podgorica) - ŽAK (Subotica) 1:1 (1:0)
13.08.1939. ŽAK (Subotica) - Balšić (Podgorica) 5:1 (3:0)


HRVATSKO-SLOVENAČKA LIGA

13.08.1939. Slavija (Varaždin) - B.G.Š.K. (Bjelovar) 5:1 (1:1)
20.08.1939. B.G.Š.K. (Bjelovar) - Slavija (Varaždin) 2:3 (2:2)


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Mitić (Beograd) 16 12 2 2 50:19 26
2. Čukarički/ČSK Istra (Beograd) 16 7 7 2 25:15 21
3. Vitez (Zemun) 16 8 4 4 37:26 20
4. Električna centrala (Beograd) 16 7 3 6 32:24 17
5. Borac (Beograd) 16 5 4 7 24:28 14
6. Grafičar (Beograd) 16 4 4 8 28:32 12
7. Radnički (Beograd) 16 5 2 9 21:42 12
8. Sloga (Beograd) 16 3 5 8 21:27 11
9. Obilić (Beograd) 16 3 3 10 27:62 9
-. BUSK (Beograd) - - - - - -

Napomena:

BUSK je rasturio fudbalsku sekciju na jesen 1939. godine nezadovoljan odlukama BLP-a o sprovođenju reda na igralištima. Čukarički je promenio ime u ČSK Istra.

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Željezničar (Zagreb) 14 10 2 2 40:17 22
2. Ličanin (Zagreb) 14 8 1 5 32:18 17
3. Ferraria (Zagreb) 14 7 3 4 33:22 17
4. Skakavci (Zagreb) 14 5 6 3 35:21 16
5. GEC Šparta (Zagreb) 14 6 2 6 29:24 14
6. Z.E.T. (Zagreb) 14 4 4 6 26:30 12
7. Viktorija (Zagreb) 14 4 3 7 25:41 11
8. Makabi (Zagreb) 14 1 1 12 7:53 3

SPLITSKI PODSAVEZ

Tabela

1. AŠK (Split) 6 5 0 1 33:9 10
2. Val (Donji Kašteli) 6 3 1 2 13:17 7
3. Majstor s mora (Split) 6 3 0 3 31:16 6
4. Nada (Split) 6 0 1 5 6:41 1

Igrali su prvak Splita i prvak provincije dve utakmice.
16.06.1940. Građanski (Šibenik) - AŠK (Split) 1:0
23.06.1940. AŠK (Split) - Građanski (Šibenik) 1:0
Pošto je u dve utakmice, rezultat bio nerešen igrale su se još dve utakmice:
30.06.1940. Građanski (Šibenik) - AŠK (Split) 3:1
07.07.1940. AŠK (Split) - Građanski (Šibenik) 3:4

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Igrali su prvak i drugoplasirani iz sve 3 grupe kao i trećeplasirani iz Ljubljanske i Mariborske grupe, po dvostrukom kup-sistemu.

Eliminacije
26.05.1940. Amater (Trbovlje) - SK Kranj (Kranj) 2:2
02.06.1940. SK Kranj (Kranj) - Amater (Trbovlje) 4:0
26.05.1940. Železničar (Maribor) - Bratstvo (Jesenice) 6:1
02.06.1940. Bratstvo (Jesenice) - Železničar (Maribor) 3:0
26.05.1940. Olimp (Celje) - I SSK Maribor (Maribor) 0:3
02.06.1940. I SSK Maribor (Maribor) - Olimp (Celje) 3:1
26.05.1940. ČŠK (Čakovec) - Mars (Ljubljana) 4:2
02.06.1940. Mars (Ljubljana) - ČŠK (Čakovec) 2:5
Polufinale
09.06.1940. SK Kranj (Kranj) - Železničar (Maribor) 2:3
16.06.1940. Železničar (Maribor) - SK Kranj (Kranj) 4:1
09.06.1940. I SSK Maribor (Maribor) - ČŠK (Čakovec) 4:2
16.06.1940. ČŠK (Čakovec) - I SSK Maribor (Maribor) 2:2
Finale
23.06.1940. I SSK Maribor (Maribor) - Železničar (Maribor) 1:2
30.06.1940. Železničar (Maribor) - I SSK Maribor (Maribor) 1:2
Pošto je rezultat bio nerešen u obe utakmice, igrala se treća nova utakmica:
16.07.1940. Železničar (Maribor) - I SSK Maribor (Maribor) 2:0

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Hajduk (Sarajevo) 10 9 1 0 43:3 19
2. Željezničar (Sarajevo) 10 6 2 2 21:12 14
3. Đerđelez (Sarajevo) 10 5 2 3 27:15 12
4. Sloga (Sarajevo) 10 5 1 4 18:11 11
5. Hrasničar (Sarajevo) 10 2 0 8 8:41 4
6. Petar Kočić (Sarajevo) 10 0 0 10 1:36 0

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Tabela

1. SAND (Subotica) 12 8 4 0 37:15 20
2. Bohemija (Subotica) 12 8 2 2 37:11 18
3. Zrinjski (Subotica) 12 6 1 5 29:16 13
4. Sport (Subotica) 12 6 1 5 27:22 13
5. SMTC (Subotica) 12 5 1 6 26:24 11
6. Radnički (Subotica) 12 2 2 8 20:32 6
7. Jugoslavija (Subotica) 12 1 1 10 5:61 3

Tabela

1. Jugosloven (Senta) 20 14 3 3 62:21 31
2. Dulcis (Vrbas) 20 14 2 4 67:31 30
3. Jugoslovenski AK (Bačka Topola) 20 11 4 5 45:28 26
4. Odžački SC (Odžaci) 20 12 2 6 49:37 26
5. ND Građanski (Stari Bečej) 20 10 3 7 42:30 23
6. Senćanski AK (Senta) 20 7 7 6 32:38 21
7. Slavija (Stari Bečej) 20 7 5 8 32:33 19
8. Bezdansko SU (Bezdan) 17 5 1 11 41:48 11
9. Apatinski SK (Apatin) 17 3 4 10 19:39 10
10. Jugoslovenski SK (Kula) 17 2 2 13 12:50 6
11. Somborsko SU (Sombor) 17 2 1 14 10:56 5

Napomena:

BSU, ASK, JSK i SSU su dobili suspenzije i/ili su odustali i nisu mogli igrati jedni protiv drugih i iz tog razloga oni imaju samo 17 odigranih utakmica.

26.05.1940. Jugosloven (Senta) - SAND (Subotica) 1:3
02.06.1940. SAND (Subotica) - Jugosloven (Senta) 3:2

OSIJEČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Gvožđar (Osijek) 16 12 1 3 54:9 25
2. Elektra (Osijek) 16 10 4 2 41:19 24
3. Građanski (Osijek) 16 10 3 3 50:19 23
4. Rapid (Osijek) 16 8 2 6 39:22 17
5. Hajduk (Osijek) 15 8 0 7 40:31 16
6. Viktorija (Osijek) 16 7 1 8 23:37 15
7. Olimpija (Osijek) 16 4 3 9 22:32 11
8. Grafičar (Osijek) 15 3 2 9 21:48 9
9. Makabi (Osijek) 16 1 0 15 11:84 2

SKOPSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Skopski SK (Skoplje)  10 9 1 0 54:14 19
2. Jug (Skoplje) 10 6 0 4 34:14 14
3. Hajduk (Skoplje) 10 4 2 4 24:29 10
4. BSK Vardar (Skoplje) 10 4 2 4 19:30 10
5. Olimpija (Skoplje) 10 2 1 7 13:29 5
6. Sparta (Skoplje) 10 1 2 7 9:37 4

NOVOSADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Železničar (Inđija) 14 11 2 1 65:16 24
2. NAK (Novi Sad) 14 8 2 4 39:29 18
3. Građanski (Sremska Mitrovica) 14 8 2 4 29:23 18
4. Mačva (Šabac) 14 8 1 5 35:20 17
5. Istra (Novi Sad) 14 7 0 7 22:31 14
6. Cement (Beočin) 14 4 1 9 24:31 9
7. Radnički (Novi Sad) 14 2 4 8 14:40 8
8. Sloga (Bačka Palanka) 14 1 2 11 10:48 4

PETROVGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Jugoslavija (Jabuka) 18 16 0 2 53:18 32
2. Borac (Petrovgrad) 18 13 1 4 74:21 27
3. ŽAK (Velika Kikinda) 18 11 2 5 44:17 24
4. Obilić (Petrovgrad) 18 9 3 6 45:36 21
5. Radnički (Petrovgrad) 18 7 5 6 38:41 19
6. Sloga (Velika Kikinda) 18 7 3 8 41:48 17
7. ŽSK (Petrovgrad) 18 7 2 9 32:37 16
8. Jedinstvo (Pančevo) 18 3 6 9 35:52 12
9. Vojvodina (Petrovgrad) 18 5 2 11 26:63 12
10. Dušan Silni (Vršac) 18 0 0 18 0:55 0

Napomena:

Dušan Silni iz Vršca je istupio posle prvog kola, a sve utakmice do kraja su računate 3:0 par forfe za protivnika.

NIŠKI PODSAVEZ

Tabela

1. Železničar (Niš) 10 9 1 0 37:10 19
2. Sinđelić (Niš) 10 7 0 3 26:13 14
3. Josif (Leskovac) 10 6 1 3 37:19 13
4. Jedinstvo (Zaječar) 10 4 0 6 16:35 8
5. Obilić (Kruševac) 10 3 0 7 15:24 6
6. Omladinac (Pirot) 10 0 0 10 0:30 0

Napomena:

Omladinac je odustao od učestvovanja u podsaveznoj ligi. Sve utakmice je izgubio službenim rezultatom.

CETINJSKI PODSAVEZ

Ove sezone je skroz promenjen sistem odigravanja prvenstva. Podsavez je podeljen u tri grupe, a svaka od njih sadrži svoje razrede. Timovi su igali po dvostrukom kup sistemu.

 Prva grupa
Klubovi bivše Zetske župe i Cetinja.
I kolo
07.04.1940. Balšić (Podgorica) - Crnogorac (Cetinje) 8:0
14.04.1940. Crnogorac (Cetinje) - Balšić (Podgorica) ?
07.04.1940. Obilić (Nikšić) - Jugoslavija (Nikšić) 4:2
14.04.1940. Jugoslavija (Nikšić) - Obilić (Nikšić) 1:3
07.04.1940. Crnojević (Bar) - Sloga (Cetinje) ?
14.04.1940. Sloga (Cetinje) - Crnojević (Bar) ?
II kolo (Polufinale)
21.04.1940. Obilić (Nikšić) - Balšić (Podgorica) ?
28.04.1940. Balšić (Podgorica) - Obilić (Nikšić) 2:0
Finale
05.05.1940. pobednik I - pobednik II/III
12.05.1940. pobednik II/III - pobednik I

Druga grupa
Klubovi Boke Kotorske (bivše Primorske župe). Prvi razred ima samo dva kluba koji su razigravali za prvaka.
07.04.1940. Jugosloven (Kotor) - Arsenal (Tivat) ?
14.04.1940. Arsenal (Tivat) - Jugosloven (Kotor) ?

Treća grupa
Klubovi istočne Hercegovine. Trebinjski klubovi čine prvi razred, njih 2 koji razigravali za prvaka.
07.04.1940. Leotar (Trebinje) - Jugoslavija (Trebinje) ?
14.04.1940. Jugoslavija (Trebinje) - Leotar (Trebinje) ?

Igrali su prvaci sve tri grupe, s tim da je prva grupa bila slobodna, odnosno finale prve grupe je bilo ujedno i polufinale podsaveza.
Polufinale
05.05.1940. pobednik 2. grupe - pobednik 3. grupe
12.05.1940. pobednik 3. grupe - pobednik 2. grupe
Finale
19.05.1940. pobednik 1. grupe - Arsenal (Tivat) ?
26.05.1940. Arsenal (Tivat) - pobednik 1. grupe ?
Arsenal je prvak Cetinjskog loptačkog podsaveza (C.L.P.)

KRAGUJEVAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Jedinstvo (Čačak) 10 8 1 1 23:10 17
2. Radnički (Kragujevac) 10 8 0 2 25:9 16
3. Slavija (Kragujevac) 10 5 2 3 22:14 12
4. Šumadija (Kragujevac) 10 3 2 5 12:17 8
5. Jedinstvo (Paraćin) 10 2 2 6 17:25 6
6. Jagodinski SK (Jagodina) 10 0 1 9 9:33 1

BANJALUČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Krajišnik (Banja Luka) 16 15 1 0 103:8 31
2. Borac (Banja Luka) 13 10 2 1 37:11 22
3. BSK (Banja Luka) 12 7 3 2 27:14 17
4. Balkan (Banja Luka) 13 5 3 5 21:25 13
5. Vitez (Banja Luka) 13 5 3 5 17:26 13
6. Slavija (Prijedor) 12 6 1 5 18:30 13
7. Građanski (Prijedor) 13 5 0 8 16:43 10
8. Slaven (Dobrljin) 16 1 1 14 11:42 3
9. Sava (Bosanska Gradiška) 16 0 0 16 2:51 0
-. Olimp Pilana (Banja Luka) - - - - - -

Napomena:

Olimp je žreban ali se fuzionisao sa Balkanom oktobra 1939. godine, dok su Sava i Slaven po svemu sudeći odustali ili su kažnjeni suspenzijom.

SUŠAČKI PODSAVEZ

Novoosnovani Hrvatski nogometni savez je doneo odluku o osnivanju novog podsaveza za klubove severnog Jadrana. Podsavez je osnovan 4.2.1940. godine u Sušaku. Klubovi su započeli prvenstvo kao I župa (Sušak) Zagrebačkog nogometnog podsaveza.

Rezultati

Jesenji deo:
10.09.1939. Jadran - CŠK, Orijent - Viktorija, Slavija - Triglav
17.09.1939. Viktorija - Slavija, CŠK - Triglav, Jela - Jadran
24.09.1939. CŠK - Viktorija, Slavija - Jadran, Jela - Orijent
01.10.1939. Triglav - Viktorija, CŠK - Orijent, Jela - Slavija
08.10.1939. Jadran - Orijent, Jela - Triglav, Slavija - CŠK
15.10.1939. Viktorija - Jadran, CŠK - Jela, Orijent - Triglav
22.10.1939. Jadran - Triglav, Slavija - Orijent, Viktorija - Jela
Prolećni deo:
01.02.1940. ČŠK - Jadran, Orijent - Viktorija, Triglav - Jela
11.02.1940. Jadran - Jela, Orijent - Triglav, Viktorija - ČŠK
18.02.1940. Triglav - Jadran, Viktorija - Jela
25.02.1940. Triglav - Viktorija, Orijent - ČŠK
03.03.1940. Triglav - ČŠK, Orijent - Jela, Jadran - Viktorija
10.03.1940. Orijent - Jadran, Jela - ČŠK

Tabela

1. Orijent (Sušak) 12 ? ? ? ? ?
?. Jadran (Kostrena) 12 ? ? ? ? ?
?. Slavija (Sušak) 12 ? ? ? ? ?
?. Viktorija (Sušak) 12 ? ? ? ? ?
?. Crikvenički ŠK (Crikvenica) 12 ? ? ? ? ?
?. Triglav (Sušak) 12 ? ? ? ? ?
?. Jela (Sušak) 12 ? ? ? ? ?

Igrano je po dvostrukom kup-sistemu
I kolo
27.08.1939. ŠK Zamet (Zamet) - HRŠK Grobničan (Čavle)
03.09.1939. HRŠK Grobničan (Čavle) - ŠK Zamet (Zamet)
II kolo
10.09.1939. Zamet/Grobničan - ŠK Kostrena (Kostrena)
17.09.1939. ŠK Kostrena (Kostrena) - Zamet/Grobničan
10.09.1939. Senjski ŠK (Senj) - N.G.Š.K. (Novi Vinodol)
17.09.1939. N.G.Š.K. (Novi Vinodol) - Senjski ŠK (Senj)
10.09.1939. ŠK Delnice (Delnice) - ŠK Kraljevica (Kraljevica)
17.09.1939. ŠK Kraljevica (Kraljevica) - ŠK Delnice (Delnice)
10.09.1939. Primorje (Krasica) - ŠK Hreljin (Hreljin)
17.09.1939. ŠK Hreljin (Hreljin) - Primorje (Krasica)

ŠK Hreljin (Hreljin) je bio pobednik!