1938-1939

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


KVALIFIKACIJE ZA DRŽAVNU LIGU

Igrano je u tri zone čiji su pobednici kako je odlučeno zbog proširenja prve nacionalne lige postali njeni članovi.

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 37/38): Zagrebački, Splitski, Ljubljanski i Banjalučki.

I kolo
05.06.1938. Slavija (Varaždin) - JRŠK Split (Split) 7:2 (2:1)
12.06.1938. JRŠK Split (Split) - Slavija (Varaždin) 2:0 (1:0)
05.06.1938. Čakovečki ŠK (Čakovec) - Krajišnik (Banja Luka) 2:2 (2:0)
12.06.1938. Krajišnik (Banja Luka) - Čakovečki ŠK (Čakovec) 4:1 (2:1)
II kolo
26.06.1938. Krajišnik (Banja Luka) - Slavija (Varaždin) 3:3 (2:3)
03.07.1938. Slavija (Varaždin) - Krajišnik (Banja Luka) 5:1 (1:0)
III kolo
Za plasman u Nacionalnu ligu Slavija igra protiv najlošijeg tima iz prethodne sezone: Concordie iz Zagreba.
10.07.1938. Concordia (Zagreb) - Slavija (Varaždin) 1:2 (0:0)
17.07.1938. Slavija (Varaždin) - Concordia (Zagreb) 3:2 (3:0)

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 37/38): Beogradski, Subotički, Osiječki, Novosadski i Petrovgradski.

I kolo
05.06.1938. Slavija (Osijek) - Bačka (Subotica) 1:0 (0:0)
12.06.1938. Bačka (Subotica) - Slavija (Osijek) 1:1 (0:0)
05.06.1938. Sparta (Zemun) - Jugoslavija (Jabuka) 5:0 (0:0)
12.06.1938. Jugoslavija (Jabuka) - Sparta (Zemun) 3:7 (2:3)
II kolo
26.06.1938. Slavija (Osijek) - Vojvodina (Novi Sad) 3:2 (2:2)
03.07.1938. Vojvodina (Novi Sad) - Slavija (Osijek) 0:1 (0:0)
III kolo
10.07.1938. Sparta (Zemun) - Slavija (Osijek) 6:0 (2:0)
17.07.1938. Slavija (Osijek) - Sparta (Zemun) 4:3 (1:1)

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 37/38): Sarajevski, Skopski, Niški, Kragujevački i Cetinjski.

I kolo
05.06.1938. Građanski (Skoplje) - Crnogorac (Cetinje) 5:0 (3:0)
12.06.1938. Crnogorac (Cetinje) - Građanski (Skoplje) 1:1 (0:1)
05.06.1938. SAŠK (Sarajevo) - Železničar (Niš) 2:2 (2:0)
12.06.1938. Železničar (Niš) - SAŠK (Sarajevo) 2:1 (0:0, 1:1)
II kolo
26.06.1938. Železničar (Niš) - Radnički (Kragujevac) 2:0 (2:0)
03.07.1938. Radnički (Kragujevac) - Železničar (Niš) 5:1 (3:0)
III kolo
10.07.1938. Radnički (Kragujevac) - Građanski (Skoplje) 0:0
17.07.1938. Građanski (Skoplje) - Radnički (Kragujevac) 5:1 (3:0)


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Čukarički (Beograd) 16 13 1 2 58:19 27
2. Električna centrala (Beograd) 16 10 1 5 36:28 21
3. Sloga (Beograd) 16 8 1 7 36:31 17
4. Vitez (Zemun) 16 6 4 6 34:24 16
5. Borac (Beograd) 16 6 4 6 30:32 16
6. Obilić (Beograd) 16 4 6 6 33:38 14
7. Radnički (Beograd) 16 4 5 7 24:25 13
8. Grafičar (Beograd) 16 4 3 9 30:52 11
9. BUSK (Beograd) 16 3 4 9 25:57 10
-. ZAŠK (Zemun) - - - - - -

Napomena:

ZAŠK se fuzionisao sa Spartom decembra 1938. godine u SK Zemun, i svi rezultati su mu brisani.

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Concordia (Zagreb) 14 9 2 3 37:9 20
2. Z.E.T. (Zagreb) 14 8 3 3 20:20 19
3. Ferraria (Zagreb) 14 7 3 4 26:23 17
4. Ličanin (Zagreb) 14 6 4 4 35:17 16
5. Željezničar (Zagreb) 14 5 5 4 25:22 15
6. Viktorija (Zagreb) 14 5 1 8 28:32 11
7. GEC Šparta (Zagreb) 14 5 1 8 23:39 11
8. Makabi (Zagreb) 14 1 1 12 12:53 3

SPLITSKI PODSAVEZ

Tabela

1. JRŠK Split (Split) 10 7 3 0 28:4 17
2. Majstor s mora (Split) 10 8 1 1 39:7 17
3. AŠK (Split) 10 5 0 5 17:22 10
4. Građanski (Dubrovnik) 10 2 3 5 12:29 7
5. Nada (Split) 10 2 1 7 6:33 5
6. Osvit (Šibenik) 10 1 2 7 17:24 4

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Igrali su prvak i drugoplasirani iz sve 3 grupe kao i trećeplasirani iz Ljubljanske i Mariborske grupe, po dvostrukom kup sistemu.

I kolo (Četvrtfinale)
02.04.1939. SK Kranj (Kranj) - Železničar (Maribor) 2:3
16.04.1939. Železničar (Maribor) - SK Kranj (Kranj) 1:3
02.04.1939. I SSK Maribor (Maribor) - Hermes (Ljubljana) 2:0
16.04.1939. Hermes (Ljubljana) - I SSK Maribor (Maribor) 2:2
02.04.1939. Athletik (Celje) - Bratstvo (Jesenice) 2:2
16.04.1939. Bratstvo (Jesenice) - Athletik (Celje) 4:0
09.04.1939. ČŠK (Čakovec) - SSK Celje (Celje) 3:0
16.04.1939. SSK Celje (Celje) - ČŠK (Čakovec) 1:2
Polufinale
23.04.1939. ČŠK (Čakovec) - Bratstvo (Jesenice) 3:0
30.04.1939. Bratstvo (Jesenice) - ČŠK (Čakovec) 4:0
23.04.1939. I SSK Maribor (Maribor) - SK Kranj (Kranj) 3:1
30.04.1939. SK Kranj (Kranj) - I SSK Maribor (Maribor) 3:4
Finale
07.05.1939. Bratstvo (Jesenice) - I SSK Maribor (Maribor) 1:3
14.05.1939. I SSK Maribor (Maribor) - Bratstvo (Jesenice) 2:1

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Tabela

1. SAŠK (Sarajevo) 12 11 0 1 49:9 22
2. Hajduk (Sarajevo) 12 8 4 0 48:11 20
3. Sloga (Sarajevo) 12 7 2 3 20:13 16
4. Đerzelez (Sarajevo) 12 6 1 5 20:16 13
5. Željezničar (Sarajevo) 12 1 3 8 12:35 5
6. Petar Kočić (Sarajevo) 12 2 1 9 14:42 5
7. Makabi (Sarajevo) 12 1 1 10 4:41 4

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Tabela

1. ŽAK (Subotica) 12 11 0 1 66:11 22
2. Bačka (Subotica) 12 9 1 2 45:14 19
3. SAND (Subotica) 12 8 2 2 27:21 18
4. SMTC (Subotica) 12 2 3 7 15:23 7
5. Bunjevac (Subotica) 12 2 3 7 13:30 7
6. Sport (Subotica) 12 2 3 7 8:38 7
7. Zrinjski (Subotica) 12 1 2 9 17:54 4

Tabela

1. Dulcis (Vrbas) 18 10 3 5 51:23 23
2. Apatinski SK (Apatin) 18 10 2 6 56:33 22
3. ND Građanski (Stari Bečej) 18 9 4 5 33:27 22
4. Jugosloven (Senta) 18 8 4 6 45:28 20
5. Jugoslovenski SK (Kula) 18 9 2 7 40:29 20
6. Odžački SC (Odžaci) 18 7 5 6 34:27 19
7. Senćanski AK (Senta) 18 6 5 7 28:33 17
8. Bezdansko SU (Bezdan) 18 7 1 10 35:55 15
9. Somborsko SU (Sombor) 18 6 1 11 28:46 13
10. Crvenački SK (Crvenka) 18 4 1 13 29:69 9

Igrali su prvaci Subotičke grupe i Provincijske grupe I/A razreda:
14.05.1939. ŽAK (Subotica) - Dulcis (Vrbas) 5:0
21.05.1939. Dulcis (Vrbas) - ŽAK (Subotica) 2:6

OSIJEČKI PODSAVEZ

Tabela

1. BATA (Borovo) 14 12 2 0 67:12 26
2. Slavija (Osijek) 14 12 1 1 68:11 25
3. Elektra (Osijek) 14 6 2 6 27:26 14
4. Hajduk (Osijek) 14 7 0 7 33:39 14
5. Gvožđar (Osijek) 14 7 0 7 29:50 14
6. Građanski (Osijek) 14 4 2 8 25:38 10
7. Olimpija (Osijek) 14 2 1 11 18:46 5
8. Grafičar (Osijek) 14 2 0 12 13:58 4

 

SKOPSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Skopski SK (Skoplje) 10 9 1 0 33:6 19
2. ŽSK Jug (Skoplje) 10 8 1 1 47:8 17
3. Vardar (Skoplje) 10 5 0 5 30:23 10
4. Hajduk (Skoplje) 10 3 0 7 25:29 6
5. Sparta (Skoplje) 10 3 0 7 18:34 6
6. Balkan (Skoplje) 10 1 0 9 12:65 2

NOVOSADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Vojvodina (Novi Sad) 14 11 1 2 59:20 23
2. Mačva (Šabac) 14 9 2 3 55:30 20
3. Građanski (Sremska Mitrovica) 14 7 2 5 41:38 16
4. Železničar (Inđija) 14 7 1 6 50:24 15
5. NAK (Novi Sad) 14 5 4 5 37:29 14
6. Sloga (Bačka Palanka) 14 5 1 8 24:48 11
7. Istra (Novi Sad) 14 3 4 7 19:40 10
8. Radnički (Novi Sad) 14 1 1 12 12:69 3

PETROVGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Borac (Petrovgrad) 18 14 3 1 78:21 31
2. Jugoslavija (Jabuka) 18 14 0 4 64:21 28
3. ŽAK (Velika Kikinda) 18 11 2 5 65:39 24
4. Sloga (Velika Kikinda) 18 9 3 6 48:34 21
5. Obilić (Petrovgrad) 18 10 0 8 46:40 20
6. ŽSK (Petrovgrad) 18 8 3 7 47:44 19
7. Dušan Silni (Vršac) 18 5 3 10 42:49 13
8. Radnički (Petrovgrad) 18 4 4 10 35:46 12
9. Jedinstvo (Pančevo) 18 4 2 12 31:55 10
10. Radnički (Vršac) 18 1 0 17 12:116 2

NIŠKI PODSAVEZ

Tabela

1. Car Lazar (Kruševac) 10 7 1 2 19:8 15
2. Pobeda (Niš)  10 5 3 2 16:10 13
3. Građanski (Niš)  10 4 3 3 11:12 11
4. Momčilo (Leskovac)  10 4 2 4 18:21 10
5. Jedinstvo (Zaječar)  10 4 1 5 21:12 9
6. Omladinac (Pirot)             10 1 0 9 5:27 2

CETINJSKI PODSAVEZ

Od ove sezone je povećan broj članova podsaveza sa 14 na skoro 30 jer su pripojena mesta iz Hercegovine koja su pripadala S.N.P. - Sarajevo: Trebinje, Bileća, Avtovac, Ljubinje, Gacko i Nevesinje. Odlučeno da prvenstvo počne 19.3.1939. po duplom kup sistemu (list "Zeta" 12.3.1939. br.10). Takmičenje je trajalo do 7.5.1939. godine, a Cetinjski klubovi su morali da igraju van Cetinja zbog nemanja igrališta.

I kolo
19.03.1939. Jugoslavija (Trebinje) - Leotar (Trebinje) ?
26.03.1939. Leotar (Trebinje) - Jugoslavija (Trebinje) ?
19.03.1939. Jugoslavija (Kotor) - Arsenal (Tivat) ?
26.03.1939. Arsenal (Tivat) - Jugoslavija (Kotor) n/o (nesporazum u pogledu sudije!)
19.03.1939. Sloga (Cetinje) - Crnogorac (Cetinje) 2:0
26.03.1939. Crnogorac (Cetinje) - Sloga (Cetinje) 2:0 (igrano u Kotoru)
Pošto su obe utakmice završile nerešeno, odigrana je treća odlučujuća utakmica u Tivtu:
09.04.1939. Sloga (Cetinje) - Crnogorac (Cetinje) 3:2 (2:2, posle produžetka od 2x15 min.)
Polufinale
16.04.1939. Arsenal (Tivat) - Jugoslavija/Leotar (Trebinje) ?
23.04.1939. Jugoslavija/Leotar (Trebinje) - Arsenal (Tivat) ?
16.04.1939. Balšić (Podgorica) - Sloga (Cetinje) 1:0
23.04.1939. Sloga (Cetinje) - Balšić (Podgorica) 1:2 (igrano u Kotoru)
Finale
30.04.1939. Balšić (Podgorica) - Arsenal (Tivat) 3:2
07.05.1939. Arsenal (Tivat) - Balšić (Podgorica) 0:2

KRAGUJEVAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Radnički (Kragujevac) 10 9 0 1 27:7 18
2. Jagodinski SK (Jagodina) 10 5 1 4 18:17 11
3. Jedinstvo (Čačak) 10 3 3 4 16:18 9
4. Šumadija (Kragujevac) 10 3 2 5 20:12 8
5. Slavija (Kragujevac) 10 3 2 5 12:18 8
6. Jadran (Kragujevac) 10 2 2 6 11:32 6

BANJALUČKI PODSAVEZ

Završnica se igrala po dvostrukom kup sistemu, a za zadnje mesto u završnici borili su se Vitez kao zadnji tim iz I razreda Banja Luke i Jedinstvo iz Mrkonjić Grada.

26.03.1939. Vitez (Banja Luka) - Jedinstvo (Mrkonjić Grad) 7:0

I kolo (Četvrtfinale)
02.04.1939. Slaven (Dobrljin) - Krajišnik (Banja Luka) 1:8
16.04.1939. Krajišnik (Banja Luka) - Slaven (Dobrljin) 8:1
02.04.1939. Borac (Banja Luka) - Građanski (Prijedor) 7:1
16.04.1939. Građanski (Prijedor) - Borac (Banja Luka) 2:1
02.04.1939. Slavija (Prijedor) - Olimp (Banja Luka) 1:1
16.04.1939. Olimp (Banja Luka) - Slavija (Prijedor) 2:0
09.04.1939. Sava (Bosanska Gradiška) - Vitez (Banja Luka) 1:5
30.04.1939. Vitez (Banja Luka) - Sava (Bosanska Gradiška) 2:1
Polufinale
14.05.1939. Borac (Banja Luka) - Krajišnik (Banja Luka) 1:0
21.05.1939. Krajišnik (Banja Luka) - Borac (Banja Luka) 1:0
Pošto je rezultat u obe utakmice ostao nerešen igra se treća utakmica:
25.05.1939. Krajišnik (Banja Luka) - Borac (Banja Luka) 4:0
14.05.1939. Olimp (Banja Luka) - Vitez (Banja Luka) 2:0
21.05.1939. Vitez (Banja Luka) - Olimp (Banja Luka) ?
Finale
28.05.1939. Krajišnik (Banja Luka) - Olimp (Banja Luka) 7:1