1937-1938

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


KVALIFIKACIJE ZA DRŽAVNU LIGU

Igrano u 4 zone po dvostrukom kup sistemu. U finalnim kvalifikacijama su igrali pobednici zona.

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 36/37): Subotički, Novosadski, Osiječki i Petrovgradski.

Polufinale
06.06.1937. Vojvodina (Novi Sad) - Bačka (Subotica) 4:0 (2:0)
13.06.1937. Bačka (Subotica) - Vojvodina (Novi Sad) 3:2 (2:1)
06.06.1937. Elektra (Osijek) - ŽSK (Petrovgrad) 2:2 (0:1)
13.06.1937. ŽSK (Petrovgrad) - Elektra (Osijek) 3:2 (1:1)
Finale
20.06.1937. ŽSK (Petrovgrad) - Vojvodina (Novi Sad) 0:5 (0:2)
27.06.1937. Vojvodina (Novi Sad) - ŽSK (Petrovgrad) 2:4 (2:0)

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 36/37): Beogradski, Kragujevački, Niški i Skopski.

Polufinale
06.06.1937. Građanski (Skoplje) - Šumadija (Kragujevac) 6:0 (2:0)
13.06.1937. Šumadija (Kragujevac) - Građanski (Skoplje) 3:4 (0:1)
06.06.1937. Jedinstvo (Beograd) - Obilić (Kruševac) 8:0 (5:0)
13.06.1937. Obilić (Kruševac) - Jedinstvo (Beograd) 1:3 (1:2)
Finale
20.06.1937. Građanski (Skoplje) - Jedinstvo (Beograd) 5:3 (2:2)
27.06.1937. Jedinstvo (Beograd) - Građanski (Skoplje) 4:0 (3:0)

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 36/37): Zagrebački, Ljubljanski i Banjalučki.

Polufinale
06.06.1937. Borac (Banja Luka) - Slavija (Varaždin) 0:3 (0:3)
13.06.1937. Slavija (Varaždin) - Borac (Banja Luka) 14:1 (6:0)
Finale
20.06.1937. Slavija (Varaždin) - Železničar (Maribor) 0:0
27.06.1937. Železničar (Maribor) - Slavija (Varaždin) 3:1 (1:1)

U ovoj zoni igrali su pobednici sledećih podsaveza (iz sezone 36/37): Splitski, Sarajevski i Cetinjski.

Polufinale
06.06.1937. SAŠK (Sarajevo) - Osvit (Šibenik) 3:2 (2:1)
13.06.1937. Osvit (Šibenik) - SAŠK (Sarajevo) 0:0
Finale
20.06.1937. SAŠK (Sarajevo) - Arsenal (Tivat) 6:2 (1:2)
27.06.1937. Arsenal (Tivat) - SAŠK (Sarajevo) 3:1 (2:0)

Igrali su pobednici zona po sledećem principu: istočna-severna, zapadna-južna.

Polufinale
04.07.1937. Vojvodina (Novi Sad) - Jedinstvo (Beograd) 1:3 (1:0)
11.07.1937. Jedinstvo (Beograd) - Vojvodina (Novi Sad) 4:2 (1:1)
04.07.1937. SAŠK (Sarajevo) - Železničar (Maribor) 11:0 (7:0)
11.07.1937. Železničar (Maribor) - SAŠK (Sarajevo) 4:5 (3:2)
Finale
18.07.1937. Jedinstvo (Beograd) - SAŠK (Sarajevo) 5:1 (4:1)
25.07.1937. SAŠK (Sarajevo) - Jedinstvo (Beograd) 1:1 (1:1)

Jedinstvo iz Beograda se plasiralo u nacionalnu ligu kao deseti klub na mesto Slavije iz Osijeka.


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Sparta (Zemun) 18 15 3 0 78:23 33
2. Vitez (Zemun) 18 8 8 2 34:19 24
3. Obilić (Beograd) 18 9 5 6 40:33 23
4. Radnički (Beograd) 18 7 5 6 37:32 19
5. BUSK (Beograd) 18 8 2 8 35:42 18
6. Električna centrala (Beograd) 18 6 4 8 40:39 16
7. ZAŠK (Zemun) 18 6 3 9 27:36 15
8. Grafičar (Beograd) 18 7 1 10 22:43 15
9. Sloga (Beograd) 18 5 2 11 24:41 12
10. Čukarički (Beograd) 18 1 3 14 14:45 5

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Slavija (Varaždin) 10 7 3 0 48:10 17
2. Željezničar (Zagreb) 10 4 2 4 23:13 10
3. Z.E.T. (Zagreb) 10 5 0 5 19:22 10
4. Viktorija (Zagreb) 10 4 2 4 10:28 10
5. GEC Šparta (Zagreb) 10 4 1 5 20:16 9
6. Makabi (Zagreb) 10 1 2 7 11:42 4

SPLITSKI PODSAVEZ

Tabela

1. JRSK Split (Split) 6 4 2 0 15:1 10
2. Vuk/Majstor s mora (Split) 6 3 3 0 15:6 9
3. Nada (Split) 6 1 1 4 6:18 3
4. Osvit (Šibenik) 6 1 0 5 6:17 2
-. JOSK Solin (Solin) - - - - - -

Napomena:

Osvit je kažnjen zabranom igre u jesenjem delu, dok je Solin odustao od takmičenja odmah na početku. Vuk je promenio ime u Majstor s mora 22.11.1937. godine.

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Čakovečki ŠK (Čakovec) 10 7 2 1 27:11 16
2. Železničar (Maribor) 10 5 3 2 30:16 13
3. I SSK Maribor (Maribor) 10 5 2 3 22:19 12
4. Hermes (Ljubljana) 10 2 4 4 23:28 8
5. SK Kranj (Kranj) 10 2 3 5 19:29 7
6. SSK Celje (Celje) 10 1 2 7 9:27 4

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Tabela

1. SAŠK (Sarajevo) 12 10 1 1 50:12 21
2. RŠK Hajduk (Sarajevo) 12 7 4 1 33:17 21
3. Đerzelez (Sarajevo) 12 8 0 4 32:22 16
4. Sloga (Sarajevo) 12 5 1 6 23:28 11
5. Petar Kočić (Sarajevo) 12 3 1 8 23:39 7
6. Željezničar (Sarajevo) 12 3 0 9 16:35 6
7. Hrasničar (Sarajevo) 12 2 1 9 17:41 5

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Bačka (Subotica) 10 9 0 1 42:12 18
2. ŽAK (Subotica) 10 8 1 1 35:8 17
3. SAND (Subotica) 10 5 2 3 19:14 12
4. SMTC (Subotica) 10 3 0 7 12:21 6
5. Sport (Subotica) 10 2 1 7 9:28 5
6. Zrinjski (Subotica) 10 0 2 8 3:27 2
-. Slavija (Subotica) - - - - - -

Napomena:

Slavije je odustala i potom je brisana iz članstava podsaveza i JNS-a na jesen.

Tabela

1. Tri Zvezde (Apatin) 16 10 2 4 49:20 22
2. Senćanski AK (Senta) 16 9 3 4 39:25 21
3. Odžački SC (Odžaci) 16 8 4 4 34:26 20
4. Građanski (Stari Bečej) 16 3 10 3 21:25 16
5. Jugoslaven (Senta) 16 4 6 6 24:29 14
6. Somborsko SU (Sombor) 16 4 6 6 15:25 14
7. Jugoslovenski SK (Kula) 16 5 3 8 21:34 13
8. Dulcis (Vrbas) 16 5 2 9 28:29 12
9. Bajmočki AK (Bajmok) 16 4 4 8 26:44 12

Igrali su prvaci Subotičke grupe i Provincijske grupe I/A razreda:
22.05.1938. Tri Zvezde (Apatin) - Bačka (Subotica) 1:3
29.05.1938. Bačka (Subotica) - Tri Zvezde (Apatin) 8:0

OSIJEČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Slavija (Osijek) 14 10 2 2 63:18 22
2. Hajduk (Osijek) 14 6 5 3 34:35 17
3. Građanski (Osijek) 14 7 2 5 32:29 16
4. Olimpija (Osijek) 14 5 3 6 27:26 13
5. Elektra (Osijek) 14 5 3 6 33:33 13
6. Grafičar (Osijek) 14 4 5 5 24:40 13
7. Šparta (Beli Manastir) 14 4 3 7 35:30 11
8. Rapid (Osijek) 14 0 5 9 13:60 5

SKOPSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Građanski (Skoplje) 10 9 0 1 52:8 18
2. ŽSK Jug (Skoplje) 10 8 0 2 42:13 16
3. Skopski SK (Skoplje) 10 6 1 3 32:21 13
4. Sparta (Skoplje) 10 3 2 5 20:38 8
5. Hajduk (Skoplje) 10 1 1 8 20:43 3
6. Vardar (Skoplje) 10 0 2 8 14:47 2

NOVOSADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Vojvodina (Novi Sad) 14 12 1 1 57:16 25
2. NAK (Novi Sad) 14 8 3 3 39:29 19
3. Železničar (Inđija) 14 8 0 6 50:37 16
4. Radnički (Novi Sad) 14 6 2 6 33:30 14
5. Sloga (Bačka Palanka) 14 6 1 7 23:43 13
6. Mačva (Šabac) 14 5 1 8 32:37 11
7. Građanski (Sremska Mitrovica) 14 4 2 8 24:33 10
8. Juda Makabi (Novi Sad) 14 2 0 12 16:49 4

PETROVGRADSKI PODSAVEZ

Prvo su igrane kvalifikacije za ulazak u podsaveznu ligu po dvostrukom kup sistemu gde su igrali prvaci i drugoplasirani timovi iz grupnih liga.

Za prvaka provincije

Polufinale
13.03.1938. Vojvodina (Dragutinovo) - Građanski (Jaša Tomić) 2:2
20.03.1938. Građanski (Jaša Tomić) - Vojvodina (Dragutinovo) 5:0
Finale
27.03.1938. Građanski (Jaša Tomić) - Slavija (Kovačica) 3:0
03.04.1938. Slavija (Kovačica) - Građanski (Jaša Tomić) 3:0 (Građanski nije hteo da igra produžetak od 2x15 min jer je stigao u Kovačicu sa 10 igrača, pa je Slavija dobila par-forfe)

Kvalifikacije za prvenstvo
10.04.1938. Borac (Petrovgrad) - Sloga (Velika Kikinda) 4:2
17.04.1938. Sloga (Velika Kikinda) - Borac (Petrovgrad) 5:4
10.04.1938. ŽAK (Velika Kikinda) - ŽSK (Petrovgrad) 2:1
17.04.1938. ŽSK (Petrovgrad) - ŽAK (Velika Kikinda) 4:2
10.04.1938. Jedinstvo (Pančevo) - Dušan Silni (Vršac) 1:2
17.04.1938. Dušan Silni (Vršac) - Jedinstvo (Pančevo) 6:1
10.04.1938. Radnički (Vršac) - Jugoslavija (Jabuka) 3:6
17.04.1938. Jugoslavija (Jabuka) - Radnički (Vršac) 6:0
10.04.1938. Slavija (Kovačica) - Obilić (Petrovgrad) 1:4
17.04.1938. Obilić (Petrovgrad) - Slavija (Kovačica) 3:0 pff
Pobednici su se plasirali u ligu PNP.

Tabela

1. Jugoslavija (Jabuka) 8 5 1 2 23:13 11
2. Borac (Petrovgrad) 8 5 1 2 28:17 11
3. Dušan Silni (Vršac) 8 4 1 3 23:14 9
4. Obilić (Petrovgrad) 8 2 1 5 9:25 5
5. ŽSK (Petrovgrad) 8 1 2 5 10:24 4

NIŠKI PODSAVEZ

Tabela

1. Železničar (Niš) 18 14 0 4 60:25 28
2. Obilić (Kruševac) 18 13 2 3 41:29 28
3. Pobeda (Niš) 18 10 4 4 34:20 24
4. Građanski (Niš) 18 8 4 6 40:27 20
5. Sinđelić (Niš) 18 8 4 6 28:22 20
6. Vlasina (Vlasotince) 18 6 4 8 36:38 16
7. Car Lazar (Kruševac) 18 6 3 9 34:31 15
8. Momčilo (Leskovac) 18 5 3 10 26:44 13
9. Omladinac (Pirot) 18 4 3 11 21:34 11
10. Jugoslavija (Niš) 18 2 1 15 17:68 3

CETINJSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Crnogorac (Cetinje) 8 5 2 1 19:5 12
2. Sloga (Cetinje) 8 6 0 2 14:14 12
3. Arsenal (Tivat) 8 4 0 4 23:16 8
4. Balšić (Podgorica) 8 2 1 5 15:15 5
5. Jugosloven (Kotor) 8 1 1 6 7:28 3

KRAGUJEVAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Radnički (Kragujevac) 10 8 1 1 31:10 17
2. Šumadija (Kragujevac) 10 5 1 4 33:17 11
3. Slavija (Kragujevac) 10 5 1 4 17:17 11
4. Jagodinski SK (Jagodina) 10 5 0 5 18:20 10
5. Jedinstvo (Čačak) 10 3 3 4 15:16 9
6. Građanski (Ćuprija) 10 1 0 9 7:41 2

BANJALUČKI PODSAVEZ

Igrali su 4 prvoplasirana tima I grupe, po 2 prvoplasirana tima II i III grupe, kao i najbolji tim IV grupe.

Еliminacije
10.04.1938. Sloboda (Bosanski Novi) - Borac (Banja Luka) 0:2
17.04.1938. Borac (Banja Luka) - Sloboda (Bosanski Novi) 4:0
10.04.1938. Građanski (Prijedor) - Krajišnik (Banja Luka) 1:3
01.05.1938. Krajišnik (Banja Luka) - Građanski (Prijedor) 1:1
10.04.1938. Slavija (Prijedor) - Olimp Pilana (Banja Luka) ?
01.05.1938. Olimp Pilana (Banja Luka) - Slavija (Prijedor) 2:2
10.04.1938. Sava (Bosanska Gradiška) - Vitez (Banja Luka) n/o
01.05.1938. Vitez (Banja Luka) - Sava (Bosanska Gradiška) n/o
Polufinale
??.05.1938. Slavija (Prijedor) - Borac (Banja Luka) ?
??.05.1938. Borac (Banja Luka) - Slavija (Prijedor) ?
??.05.1938. Vitez (Banja Luka) - Krajišnik (Banja Luka) ?
22.05.1938. Krajišnik (Banja Luka) - Vitez (Banja Luka) 10:0
Finale
25.05.1938. Krajišnik (Banja Luka) - Borac (Banja Luka) 3:2
29.05.1938. Borac (Banja Luka) - Krajišnik (Banja Luka) 1:1