1935-1936

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


KVALIFIKACIJE ZA NACIONALNU LIGU

Primenjen je sličan sistem kvalifikacija kao i prošle sezona sa grupama po teritorijalnom principu pobednika podsaveza. Međutim, iako su kvalifikacije završene u potpunosti i bili su poznati učesnici nacionalne lige, JNS je poništio ove kvalifikacije na godišnjoj skupštini u decembru 1935. godine i odredio novi format održavanja nacionalnog prvenstva, gde su praktično po tom sistemu kvalifikacije za prvenstvo bili prvenstva podsaveza.

I GRUPA

Rezultati

01.09.1935. Radnički - BSK 1:3 (0:2)
15.09.1935. Slavija - BSK 2:3 (0:1)
22.09.1935. Građanski - Radnički 2:1 (1:0), Jugoslavija - BSK 1:1 (0:0)
28.09.1935. Jugoslavija - Građanski 7:1 (3:0), BSK - Slavija 2:2 (1:1)
29.09.1935. BSK - Građanski 9:0 (5:0), Jugoslavija - Slavija 4:1 (1:1)
13.10.1935. Radnički - Građanski 6:1 (4:0), BSK - Jugoslavija 6:0 (2:0)
20.10.1935. Građanski - Jugoslavija 0:5 (0:2), Slavija - Radnički 1:1 (0:1)
27.10.1935. Slavija - Građanski 2:2 (1:2), Radnički - Jugoslavija 1:1 (0:1)
03.11.1935. Jugoslavija - Radnički 1:1 (0:0), Građanski - Slavija 1:0 (1:0)
17.11.1935. BSK - Radnički 1:2 (0:1), Slavija - Jugoslavija 1:5 (1:4)
24.11.1935. Građanski - BSK 1:0 (0:0), Radnički - Slavija 9:3 (3:2)

Tabela

1. Jugoslavija (Beograd) 8 4 3 1 24:12 11
2. BSK (Beograd) 8 4 2 2 25:9 10
3. Radnički (Kragujevac) 8 3 3 2 21:15 9
4. Građanski (Niš) 8 3 1 4 8:30 7
5. ŽSK Slavija (Skoplje) 8 0 3 5 12:27 3

II GRUPA

Rezultati

22.09.1935. Vojvodina - BASK 0:2 (0:1), ŽAK (VK) - Sparta 1:0 (0:0)
29.09.1935. ŽAK (VK) - BASK 0:3 (0:3), Sparta - ŽAK (Su) 4:1 (2:1)
13.10.1935. ŽAK (Su) - BASK 1:3 (1:2), ŽAK (VK) - Vojvodina 0:2 (0:1)
20.10.1935. BASK - Vojvodina 4:0 (3:0), Sparta - ŽAK (VK) 3:1 (2:1)
27.10.1935. BASK - ŽAK (Su) 2:5 (1:3), Vojvodina - ŽAK (VK) 3:1 (1:1)
03.11.1935. Sparta - BASK 1:6 (1:1), Vojvodina - ŽAK (Su) 6:0 (6:0)
10.11.1935. BASK - ŽAK (VK) 3:2 (1:1), ŽAK (Su) - Sparta 3:0 (1:0)
17.11.1935. Vojvodina - Sparta 3:2 (2:0), ŽAK (VK) - ŽAK (Su) 0:1 (0:1)
24.11.1935. BASK - Sparta 7:0 (4:0), ŽAK (Su) - Vojvodina 3:1 (2:0)
01.12.1935. Sparta - Vojvodina 2:1 (1:0), ŽAK (Su) - ŽAK (VK) 4:2 (3:1)

Tabela

1. BASK (Beograd) 8 8 0 0 33:7 16
2. Vojvodina (Novi Sad) 8 4 0 4 16:14 8
3. ŽAK (Subotica) 8 4 0 4 15:21 8
4. Sparta (Zemun) 8 3 0 5 12:22 6
5. ŽAK (Velika Kikinda) 8 1 0 7 7:20 1

III GRUPA

Rezultati

15.09.1935. Slavija - Hajduk (Sa) 0:1 (0:1), Hajduk (Sp) - Osvit 4:0 (2:0)
21.09.1935. Hajduk (Sa) - Hajduk (Sp) 2:1 (1:0)
22.09.1935. Slavija - Hajduk (Sp) 0:3 (0:3)
28.09.1935. Osvit - Hajduk (Sa) 1:2 (1:1)
29.09.1935. Hajduk (Sp) - Hajduk (Sa) 6:1 (3:0)
12.10.1935. Slavija - Osvit 2:0 (0:0)
13.10.1935. Hajduk (Sa) - Osvit 3:1 (0:0)
20.10.1935. Osvit - Hajduk (Sp) 0:6 (0:3), Hajduk (Sa) - Slavija 3:0 (3:0)
01.11.1935. Hajduk (Sp) - Slavija 3:1 (2:0)
03.11.1935. Osvit - Slavija 2:2 (2:2)

Tabela

1. Hajduk (Split) 6 5 0 1 23:4 10
2. RŠK Hajduk (Sarajevo) 6 4 0 2 9:12 8
3. Slavija (Sarajevo) 6 2 1 3 8:9 5
4. Osvit (Šibenik) 6 0 1 5 4:19 1

IV GRUPA

Rezultati

22.09.1935. Krajišnik - Grafičar 5:0 (4:0)
29.09.1935. Concordia - Krajišnik 1:0 (0:0), Slavija (O) - Grafičar 1:1 (1:0)
13.10.1935. Krajišnik - Slavija (O) 1:2 (1:1)
20.10.1935. Slavija (O) - Krajišnik 3:0 (1:0), Concordia - Grafičar 5:2 (2:0)
01.11.1935. Grafičar - Concordia 0:1 (0:1)
03.11.1935. Slavija (O) - Concordia 0:2 (0:2)
10.11.1935. Concordia - Slavija (O) 7:1 (4:0), Grafičar - Krajišnik 3:2 (2:0)
17.11.1935. Grafičar - Slavija (O) 0:4 (0:2), Krajišnik - Concordia 1:1 (1:0)

Tabela

1. Concordia (Zagreb) 6 5 1 0 17:4 11
2. Slavija (Osijek) 6 3 1 2 11:11 7
3. Krajišnik (Banja Luka) 6 1 1 4 9:10 3
4. Grafičar (Osijek) 6 1 1 4 6:18 3

V GRUPA

Rezultati

15.09.1935. Primorje - Ilirija 1:1 (0:0)
22.09.1935. Građanski - HAŠK 6:1 (2:1)
29.09.1935. Primorje - Građanski 2:2 (1:0), HAŠK - Ilirija 7:2 (4:1)
20.10.1935. HAŠK - Primorje 1:2 (1:1), Ilirija - Građanski 2:1 (1:1)
27.10.1935. Ilirija - Primorje 2:1 (0:1), HAŠK - Građanski 3:0 (1:0)
03.11.1935. Primorje - HAŠK 1:2 (0:2), Građanski - Ilirija 3:1 (3:0)
17.11.1935. Ilirija - HAŠK 2:1 (2:0), Građanski - Primorje 2:1 (2:1)

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 6 3 1 2 14:10 7
2. Ilirija (Ljubljana) 6 3 1 2 10:14 7
3. HAŠK (Zagreb) 6 3 0 3 15:18 6
4. Primorje (Ljubljana) 6 1 2 3 5:10 4

Dodatne kvalifikacije

Dodatne kvalifikacije su igrane prema praviliniku za osmi klub u državnoj ligi, gde se uključuje i prvak ZNP-a uz drugoplasiranog iz III i trećeplasiranog iz V grupe:

Polufinale
24.11.1935. Slavija (Varaždin) - HAŠK (Zagreb) 2:3 (1:0)
01.12.1935. HAŠK (Zagreb) - Slavija (Varaždin) 0:0
Finale
08.12.1935. Hajduk (Sarajevo) - HAŠK (Zagreb) 1:3 (0:0)
15.12.1935. HAŠK (Zagreb) - Hajduk (Sarajevo) 3:3 (1:1)


 TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA

Prema odluci JNS-a sa godišnje skupštine krajem 1935. godine donet je pravilnik o odigravanju podsaveznih utakmica koje su služile kao kvalifikacije za nacionalno prvenstvo, te je u skladu sa odlukama (maksimalan broj članova podsavezne lige je 6 je jedna od odluka), većina šampionata podsaveza I razreda sa jeseni poništena i na proleće je igrano novo prvenstvo.

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. BSK (Beograd) 10 8 0 2 40:11 16
2. BASK (Beograd) 10 7 1 2 32:18 15
3. Jugoslavija (Beograd) 10 5 1 4 21:15 11
4. Sloga (Beograd) 10 3 1 6 24:26 7
5. Sparta (Zemun) 10 2 2 6 15:31 6
6. Jedinstvo (Beograd) 10 2 1 7 13:34 5

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Concordia (Zagreb) 10 7 2 1 37:17 16
2. Građanski (Zagreb) 10 6 2 2 38:14 14
3. HAŠK (Zagreb) 10 5 2 3 34:16 12
4. Slavija (Varaždin) 10 6 0 4 30:20 12
5. Hajduk (Zagreb) 10 1 2 7 9:55 4
6. Šparta (Zagreb) 10 0 2 8 11:37 2

SPLITSKI PODSAVEZ

Tabela

1. JRSK Split (Split) 6 4 0 2 11:8 8
2. Vuk (Split) 6 3 0 3 15:13 6
3. OSK Solin (Solin) 6 2 1 3 13:15 5
4. AŠK (Split) 6 2 1 3 11:14 5

Prema odredbama JNS-a poništava se jesenji deo i igra se novi prolećni deo po dvostrukom bod sistemu gde su priključeni Hajduk i Osvit iz kvalifikacionih liga sa jeseni.

Tabela

1. Hajduk (Split) 10 10 0 0 54:5 20
2. Osvit (Šibenik) 10 7 0 3 21:16 14
3. AŠK (Split) 10 5 0 5 25:25 10
4. Vuk (Split) 10 4 0 6 20:35 8
5. OSK Solin (Solin) 10 2 1 7 13:37 5
6. JRSK Split (Split) 10 1 1 8 9:24 3

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Tabela

1. SK Ljubljana (Ljubljana) 6 4 1 1 16:8 9
2. Čakovečki ŠK (Čakovec) 6 3 0 3 17:12 6
3. Železničar (Maribor) 6 2 1 3 8:12 5
4. Hermes (Ljubljana) 6 2 0 4 10:19 4

Napomena:

Uzvratna utakmica između Ljubljane i ČŠK-a nije odigrana nikad, jer je ČŠK bio podneo žalbu na prvu utakmicu zbog nastupa igrača Grintala. Žalba nikad nije razrešena do kraja, pa samim tim nije odigrana ni utakmica ali je verificirana 3:0 par-forfe za ČŠK (Ljubljana predala).

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Slavija (Sarajevo) 10 7 2 1 34:10 16
2. SAŠK (Sarajevo) 10 7 0 3 26:12 14
3. Hajduk (Sarajevo) 10 6 1 3 24:9 13
4. Sloga (Sarajevo) 10 2 2 6 12:19 6
5. Željezničar (Sarajevo) 10 2 2 6 12:29 6
6. Đerzelez (Sarajevo) 10 1 3 6 9:38 5

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Tabela

1. ŽAK (Subotica) 6 6 0 0 20:2 12
2. Odžački SC (Odžaci) 6 3 0 3 8:8 6
3. Jugosloven (Senta) 6 2 0 4 9:18 4
4. Vrbaški SC (Vrbas) 6 1 0 5 5:14 2

OSIJEČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Slavija (Osijek) 10 8 1 1 35:5 17
2. Građanski (Osijek) 10 6 2 2 19:11 14
3. Elektra (Osijek) 10 3 4 3 14:14 10
4. Hajduk (Osijek) 10 4 2 4 16:29 10
5. Olimpija (Osijek) 10 1 3 6 14:27 5
6. Grafičar (Osijek) 10 1 2 7 18:30 4

SKOPSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Građanski (Skoplje) 10 6 3 1 25:9 15
2. Skopski SK (Skoplje) 10 7 1 2 18:11 15
3. Slavija (Skoplje) 10 5 2 3 27:12 12
4. Jug (Skoplje) 10 4 2 4 20:11 10
5. Hajduk (Skoplje) 10 4 0 6 11:26 8
6. Sparta (Skoplje) 10 1 0 9 10:37 2

NOVOSADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Mačva (Šabac) 5 3 2 0 22:9 8
2. Radnički (Novi Sad) 5 3 2 0 13:8 8
3. NAK (Novi Sad) 5 2 1 2 13:11 5
4. Poštanski AK (Novi Sad) 5 2 0 3 13:13 4
5. Građanski (Sremska Mitrovica) 5 1 2 2 11:17 4
6. Juda Makabi (Novi Sad) 5 0 1 4 8:22 1

Saglasno odredbama JNS-a poništen je jesenji deo prvenstva NNP i određeno je novo prvenstvo na proleće, gde je PAK vraćen u drugi razred jer I razred može sačinjavati maksimalno 6 članova prema odredbi. Vojvodina je priključena nakon kvalifikacija na jesen 1935. godine u podsavez.

Tabela

1. NAK (Novi Sad) 10 6 3 1 28:13 15
2. Vojvodina (Novi Sad) 10 6 2 2 39:14 14
3. Mačva (Šabac) 10 4 3 3 24:28 11
4. Građanski (Sremska Mitrovica) 10 4 1 5 20:26 9
5. Juda Makabi (Novi Sad) 10 1 4 5 19:37 6
6. Radnički (Novi Sad) 10 1 3 6 17:31 5

PETROVGRADSKI PODSAVEZ

Tabela

1. ŽAK (Velika Kikinda) 10 6 4 0 36:15 16
2. ŽSK (Petrovgrad) 10 6 2 2 32:8 14
3. Švebiše (Petrovgrad) 10 6 2 2 26:14 14
4. Sparta (Debeljača) 10 5 0 5 24:24 10
5. Jedinstvo (Pančevo) 10 3 0 7 11:35 6
6. Dušan Silni (Vršac) 10 0 0 10 8:41 0

NIŠKI PODSAVEZ

Tabela

1. Građanski (Niš) 10 7 1 2 22:8 15
2. Momčilo (Leskovac) 10 5 1 4 15:19 11
3. Jugoslavija (Niš) 10 3 3 4 18:18 9
4. Obilić (Kruševac) 10 3 3 4 17:17 9
5. Timok (Zaječar) 10 3 3 4 14:17 9
6. Omladinac (Pirot) 10 2 3 5 16:23 7

CETINJSKI PODSAVEZ

Tabela

1. Crnogorac (Cetinje) 8 7 0 1 23:11 14
2. Jugosloven (Kotor) 8 5 0 3 16:11 10
3. Balšić (Podgorica) 7 3 0 4 10:11 6
4. Arsenal (Tivat) 7 3 0 4 9:9 6
5. Lovćen (Cetinje) 8 1 0 7 5:20 2
-. Budućnost (Podgorica) - - - - - -

Napomena:

Orjen (Tivat) je u toku sezone promenio ime u Arsenal. Lovćen i Budućnost su odigrali nekoliko utakmica pa im je zabranjen rad od strane vlasti zbog svog karaktera te su napustili takmičenje.

KRAGUJEVAČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Radnički (Kragujevac) 10 7 3 0 28:10 15
2. Slavija (Kragujevac) 10 5 1 4 25:16 11
3. Jedinstvo (Čačak) 10 5 1 4 14:19 11
4. Šumadija (Kragujevac) 10 4 2 4 24:19 10
5. Jadran (Kragujevac) 10 4 1 5 20:22 9
6. Slavija (Ćuprija) 10 1 0 9 2:27 2

Napomena:

Fale rezultati 2 utakmice, pa je data gol razlika bez njih. Zasigurni su ishodi na tim utakmicama.

BANJALUČKI PODSAVEZ

Tabela

1. Krajišnik (Banja Luka) 8 5 3 0 34:7 13
2. Hajduk (Banja Luka) 8 4 2 2 10:7 10
3. Balkan (Banja Luka) 8 4 2 2 20:14 10
4. Borac (Banja Luka) 8 3 3 2 17:13 9
5. BSK (Banja Luka) 8 3 3 2 11:9 9
6. Viktorija (Banja Luka) 8 4 0 4 12:11 8
7. Vitez (Banja Luka) 8 2 4 2 10:10 8
8. Jugoslavija (Budžak) 8 1 1 6 8:34 3
9. Olimp Pilana (Banja Luka) 8 0 2 6 3:20 2

I podgrupa

Tabela

1. Slavija (Prijedor) 6 5 0 1 21:5 10
2. Građanski (Prijedor) 5 4 0 1 14:6 8
3. Mladost (Prijedor) 5 2 0 3 6:12 4
4. Sana (Sanski Most) 6 0 0 6 0:18 0

 

II podgrupa

Tabela

1. Sloboda (Bosanski Novi) 2 2 0 0 6:0 4
2. Meteor (Bosanska Krupa) 2 0 0 2 0:6 0

 

Finale za prvaka grupe

19.04.1936. Slavija (Prijedor) - Sloboda (Bosanski Novi) 3:1
26.04.1936. Sloboda (Bosanski Novi) - Slavija (Prijedor) 1:0

I podgrupa

Tabela

1. Sava (Bosanska Gradiška) 4 3 1 0 11:2 7
2. T.A.Š.K. (Nova Topola) 4 2 1 1 8:3 5
3. Jedinstvo (Bosanska Gradiška) 4 0 0 4 1:15 0

Napomena:

Jedinstvo se na kraju ove sezone i pred početak nove fuzionisalo sa Savom.

II podgrupa

Tabela

1. Građanski (Derventa) 2 2 0 0 6:0 4
2. Soko (Prnjavor) 2 0 0 2 0:6 0

 

Finale za prvaka grupe

26.04.1936. Sava (Bosanska Gradiška) - Građanski (Derventa) 2:1
02.05.1936. Građanski (Derventa) - Sava (Bosanska Gradiška) 2:0

Prvo su igrali prvaci II i III grupe za prvaka provincije pa potom je pobednik igrao sa prvakom I grupe (Banja Luka) za prvaka podsaveza.

Finale za prvaka provincije
10.05.1936. Slavija (Prijedor) - Građanski (Derventa) 2:0

Finale za prvaka podsaveza
17.05.1936. Slavija (Prijedor) - Krajišnik (Banja Luka) 0:1
24.05.1936. Krajišnik (Banja Luka) - Slavija (Prijedor) 1:0