1929-1930

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


 TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
06.10.1929. Jedinstvo - Obilić 4:3, Soko - BUSK 10:1
20.10.1929. Jedinstvo - BUSK 5:2, Jugoslavija - Obilić 4:1, Soko - Grafičar 8:2
27.10.1929. Jugoslavija - Jedinstvo 4:1, Obilić - Grafičar 5:3
03.11.1929. BSK - Grafičar 6:0, BUSK - Obilić 1:3, Soko - Jedinstvo 2:2
10.11.1929. BSK - BUSK 3:0, Jugoslavija - Grafičar 5:3, Soko - Obilić 4:1
17.11.1929. Jugoslavija - BSK 1:2
24.11.1929. BSK - Obilić 8:1, Jugoslavija - BUSK 2:1, Jedinstvo - Grafičar 3:1
01.12.1929. BSK - Jedinstvo 5:0, Jugoslavija - Soko 2:0, BUSK - Grafičar 3:1
27.10.1929. BSK - Soko 4:2
Prolećni deo:
02.03.1930. Obilić - BUSK 2:2, Jugoslavija - Jedinstvo 5:1
09.03.1930. Jedinstvo - Obilić 0:3, Jugoslavija - BUSK 7:0, Soko - Grafičar 2:0
23.03.1930. BSK - Grafičar 8:1, Jugoslavija - Obilić 3:0, Soko - Jedinstvo 3:1
30.03.1930. Jedinstvo - BUSK 0:0, Jugoslavija - Grafičar 4:0, BSK - Soko 4:2
27.04.1930. BSK - Jedinstvo 4:1, BUSK - Grafičar 0:1, Soko - Obilić 1:1
11.05.1930. BSK - Jugoslavija 4:0
18.05.1930. BSK - BUSK 6:1, Obilić - Grafičar 2:1, Jugoslavija - Soko 1:2
25.05.1930. BSK - Obilić 3:1, Jedinstvo - Grafičar 1:2, Soko - BUSK 5:2

Tabela

1. BSK (Beograd) 12 12 0 0 57:10 24
2. Jugoslavija (Beograd) 12 9 0 3 38:15 18
3. Soko (Beograd) 12 7 2 3 40:21 16
4. Obilić (Beograd) 12 4 2 6 23:34 10
5. Jedinstvo (Beograd) 12 3 2 8 19:34 8
6. Grafičar (Beograd) 12 2 0 10 15:46 4
7. BUSK (Beograd) 12 1 2 9 13:45 4

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
10.11.1929. HAŠK - Viktorija 9:1, Concordia - Šparta 9:1, Sokol - Croatia 5:1, Građanski - Željezničar 1:0
17.11.1929. Viktorija - Šparta 2:0, Sokol - Željezničar 2:1, Građanski - Croatia 8:0, HAŠK - Concordia 2:1
24.11.1929. Građanski - Sokol 3:0, Viktorija - Željezničar 1:1, Concordia - Croatia 9:2, HAŠK - Šparta 4:2
01.12.1929. Concordia - Građanski 5:0, Viktorija - Sokol 6:0, HAŠK - Croatia 6:1, Šparta - Željezničar 1:0
08.12.1929. Viktorija - Croatia 1:1, Šparta - Sokol 1:1, Concordia - Željezničar 5:2, HAŠK - Građanski 0:0
15.12.1929. HAŠK - Sokol 4:0, Građanski - Šparta 4:2, Željezničar - Croatia 3:1, Concordia - Viktorija 1:0
12.01.1930. Građanski - Viktorija 3:0, Concordia - Sokol 6:1, HAŠK - Željezničar 10:3
19.01.1930. Croatia - Šparta 2:0
Prolećni deo:
22.03.1930. Željezničar - Croatia 4:0, Concordia - Sokol 11:2, HAŠK - Šparta 3:0, Viktorija - Građanski 3:1
30.03.1930. Concordia - Šparta 9:0, Građanski - Croatia 9:0, HAŠK - Sokol 3:0, Viktorija - Željezničar 1:1
06.04.1930. HAŠK - Željezničar 5:1, Concordia - Viktorija 8:3, Šparta - Croatia 2:0
27.04.1930. Građanski - Šparta 3:2, Croatia - Sokol 1:0
04.05.1930. Šparta - Sokol 2:0, Viktorija - Croatia 7:2
18.05.1930. Concordia - Građanski 2:0, Sokol - Željezničar 1:0, Šparta - Viktorija 2:1, HAŠK - Croatia 8:0
25.05.1930. Concordia - Željezničar 3:0, HAŠK - Viktorija 3:2, Građanski - Sokol 2:1
01.06.1930. Sokol - Viktorija 2:1
08.06.1930. Concordia - Croatia 8:0, Željezničar - Šparta 6:3
15.06.1930. Građanski - Željezničar 7:1, HAŠK - Concordia 3:0
22.06.1930. Građanski - HAŠK 3:1

Tabela

1. HAŠK (Zagreb) 14 12 1 1 61:14 25
2. Concordia (Zagreb) 14 12 0 2 77:16 24
3. Građanski (Zagreb) 14 10 1 3 49:15 21
4. Viktorija (Zagreb) 14 4 3 7 29:34 11
5. Šparta (Zagreb) 14 5 1 8 18:45 11
6. Sokol (Zagreb) 14 4 1 9 15:44 9
7. Željezničar (Zagreb) 14 3 2 9 22:41 8
8. Croatia (Zagreb) 14 1 1 12 9:71 3

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
15.09.1929. SMTC - SAND 3:1, Sport - ŽAK 4:1
22.09.1929. Ferum - Bačka 1:3, ŽAK - SAND 0:4
29.09.1929. SEC - Ferum 0:2, SMTC - Sport 0:6
06.10.1929. SEC - Bačka 1:3, SAND - Sport 3:2
13.10.1929. SMTC - ŽAK 4:1, Sport - Bačka 0:2
20.10.1929. Sport - SEC 1:1, Ferum - SMTC 2:0
27.10.1929. ŽAK - Ferum 4:2, Bačka - SMTC 2:1
03.11.1929. Ferum - Sport 0:0
10.11.1929. ŽAK - SEC 5:1, Bačka - SAND 0:1
17.11.1929. SAND - Ferum 5:0, SEC - SMTC 0:4
24.11.1929. Bačka - ŽAK 6:0
01.12.1929. SAND - SEC 7:1
Prolećni deo:
16.03.1930. ŽAK - SEC 10:0, SAND - Ferum 1:3
23.03.1930. Ferum - Sport 2:1, SAND - SEC 4:0
06.04.1930. SMTC - SEC 5:2, ŽAK - Bačka 1:1
27.04.1930. Sport - SEC 7:0, SMTC - Ferum 3:1
04.05.1930. SMTC - ŽAK 1:0, Bačka - Sport 2:1
11.05.1930. SAND - ŽAK 4:0, Bačka - Ferum 1:1, Sport - SMTC 2:2
18.05.1930. SAND - SMTC 1:1, Bačka - SEC 5:1, ŽAK - Sport 2:1
25.05.1930. SAND - Sport 3:0, SMTC - Bačka 2:1, Ferum - ŽAK 1:2
29.05.1930. SAND - Bačka 0:1
15.06.1930. Ferum - SEC 3:0

Tabela

1. Bačka (Subotica) 12 8 2 2 27:10 18
2. SAND (Subotica) 12 8 1 3 34:11 17
3. SMTC (Subotica) 12 7 2 3 26:19 16
4. Ferum (Subotica) 12 5 2 5 18:20 12
5. ŽAK (Subotica) 12 5 1 6 26:29 11
6. Sport (Subotica) 12 3 3 6 25:18 9
7. S.E.C. (Subotica) 12 0 1 11 7:56 1

Napomena:

S.E.C. je skraćenica za Subotička Električna Centrala.

Rezultati

Jesenji deo:
08.09.1929. Soko (StB) - VSC 2:2, ŽAK - SAC 2:3, OSC - Soko (S) 8:0, Dulcis - SGD 1:1
15.09.1929. SGD - SSU 2:3, Dulcis - Soko (S) 4:2, Soko (StB) - ŽAK 5:1, SAC - OSC 0:1
22.09.1929. ŽAK - SSU 2:0, OSC - VSC 0:0, Soko (S) - SAC 3:2, Soko (StB) - Dulcis 1:0
29.09.1929. SSU - Dulcis 4:2, Soko (StB) - OSC 4:1, Soko (S) - SGD 0:5, VSC - ŽAK 3:1
06.10.1929. Dulcis - ŽAK 6:1, SSU - SAC 3:1, Soko (S) - Soko (StB) 2:3, OSC - SGD 2:1
13.10.1929. VSC - Dulcis 0:4, SAC - SGD 0:1, ŽAK - OSC 1:1, Soko (S) - SSU 0:3
20.10.1929. OSC - Dulcis 0:3, VSC - SSU 1:1, SAC - Soko (StB) 2:1, ŽAK - Soko (S) 2:1
27.10.1929. VSC - Soko (S) 4:1, SGD - ŽAK 1:0, SSU - OSC 7:1, SAC - Dulcis 0:1
03.11.1929. SSU - Soko (StB) 2:1, SAC - VSC 4:0
10.11.1929. SGD - VSC 1:2
17.11.1929. SGD - Soko (StB) 2:0
Prolećni deo:
16.03.1930. SGD - Dulcis 0:3, Soko (StB) - VSC 5:4, OSC - Soko (S) 1:2
23.03.1930. SSU - ŽAK 6:2, VSC - OSC 2:1, Dulcis - Soko (StB) 2:2
06.04.1930. ŽAK - Soko (StB) 5:3, VSC - SGD 3:3
27.04.1930. Dulcis - VSC 0:3, SGD - SAC 1:0, OSC - ŽAK 1:0, SSU - Soko (S) 6:0
04.05.1930. Soko (StB) - SSU 1:1, VSC - SAC 3:5, Soko (S) - ŽAK 2:2
11.05.1930. Dulcis - OSC 2:0, SSU - VSC 6:0, Soko (StB) - SAC 5:0
18.05.1930. SAC - SSU 3:2, SGD - OSC 0:2
25.05.1930. Soko (S) - Dulcis 1:0, SAC - ŽAK 3:2
01.06.1930. Dulcis - SSU 1:2, OSC - Soko (StB) 4:4, SGD - Soko (S) 3:2, ŽAK - VSC 2:2
08.06.1930. Soko (S) - SAC 0:6
15.06.1930. SSU - SGD 1:2, OSC - SAC 2:1, Soko (StB) - Soko (S) 2:1
22.06.1930. ŽAK - SGD 2:1, Dulcis - SAC 3:1
06.07.1930. Soko (StB) - SGD 4:0, OSC - SSU 2:1
13.07.1930. Soko (S) - VSC 5:2
27.07.1930. Dulcis - ŽAK 7:1

Tabela

1. Somborsko SU (Sombor) 16 10 2 4 48:21 22
2. Dulcis (Vrbas)  16 9 2 5 39:19 20
3. Soko (Stari Bečej) 16 8 4 4 43:29 20
4. Odžački SC (Odžaci) 16 7 3 6 27:28 17
5. Somborsko GD (Sombor)  16 7 2 7 24:25 16
6. Vrbaški SC (Vrbas) 16 5 5 6 31:41 15
7. Senćanski AC (Senta) 16 7 0 9 31:30 14
8. ŽAK (Sombor) 16 4 3 9 26:45 11
9. Soko (Sombor) 16 4 1 11 22:53 9

Za prvaka podsaveza

Igraju pobednici grupa 2 utakmice

22.06.1930. Bačka (Subotica) – Somborsko SU (Sombor) 7:1
29.06.1930. Somborsko SU (Sombor) – Bačka (Subotica) 4:1

SPLITSKI PODSAVEZ

Splitski nogometni podsavez igra u 2 različite polusezone na jesen i proleće po kup sistemu.

Ovaj podsavez broji 21 klub. Prvenstvo se u ovoj sezoni održava po kup sistemu i župama! Pošto nemamo rezultata za sve utakmice, daćemo pobednike boldovano.

I kolo

I župa
24.11.1929. Hajduk (Split) - HAŠK (Split) ?
Napomena: Navodni rezultat je 4:1, medjutim nigde nema izveštaja osim konačne verifikacije samo pobede Hajduka bez rezultata. Utakmica je više odlagana i najverovatnije ako je odigrana, odigrana je u preiodu između 01.12. i 10.12.
Pobednik župe: Hajduk (Split)

II župa
10.11.1929. Junak (Sinj) - Unac (Drvar) n/o (oba tima otpadaju, jer su odustala)
24.11.1929. Zmaj (Makarska) - Komita (Omiš) ?
Prema žrebu slobodan SK Vis (Vis)

III župa
10.11.1929. GOŠK (Gruž) - Građanski (Dubrovnik) ?
Pobednik župe: Građanski (Dubrovnik)

IV župa
10.11.1929. Orjen (Tivat) - Zrinjski (Tivat) ?
17.11.1929. Primorac (Kotor) - Bokelj (Kotor) ?

V župa
10.11.1929. Crnogorac (Cetinje) - Lovćen (Cetinje) ?
10.11.1929. Budućnost (Podgorica) - Balšić (Podgorica) ?
Prema žrebu slobodan Crnojević (Bar)

VI župa
10.11.1929. Obilić (Nikšić) - Hajduk (Nikšić) ?
Napomena: U Jadranskoj pošti, službenom glasniku SNP-Split piše da je Hajduk dobio utakmicu, dok navodni rezultat je 2:1 za Obilić!
Prema žrebu slobodan Njegoš (Berane)

II kolo

II župa
24.11.1929. Komita (Omiš) - SK Vis (Vis) ?
Pobednik župe: Komita (Omiš)

IV župa
24.11.1929. Orjen (Tivat) - Primorac (Kotor) ?
Pobednik župe: Orjen (Tivat)

V župa
24.11.1929. Crnogorac (Cetinje) - Budućnost (Podgorica) ?
Pobednik župe: Crnogorac (Cetinje)

VI župa
24.11.1929. Hajduk (Nikšić) - Njegoš (Berane) ?
Pobednik župe: Hajduk (Nikšić)

III kolo

08.12.1929. Hajduk (Split) - Komita (Omiš) 3:0 pff
08.12.1929. GOŠK (Gruž) - Orjen (Tivat) ?
08.12.1929. Crnogorac (Cetinje) - Crnojević (Bar) ?

IV kolo

15.12.1929. Crnogorac (Cetinje) - Hajduk (Nikšić) ?

V kolo

05.01.1930. Orjen (Tivat) - Crnogorac (Cetinje) ?

Finale

19.01.1930. Hajduk (Split) - Orijen (Tivat) 7:0

I župa

I kolo (Finale)
20.05.1930. Hajduk (Split) - JSK Split (Split) 6:1
Pobednik: Hajduk (Split)

II župa

I kolo
16.03.1930. Komita (Omiš) - Zmaj (Makarska) 0:3
16.03.1930. Junak (Sinj) - Unac (Drvar) 0:3
II kolo (Polufinale)
30.03.1930. Zmaj (Makarska) - SK Vis (Vis) 3:0
III kolo (Finale)
13.04.1930. Unac (Drvar) - Zmaj (Makarska) 1:0
Pobednik: Unac (Drvar)

III župa

I kolo (Finale)
16.03.1930. GOŠK (Dubrovnik) - Građanski (Dubrovnik) 1:2
Pobednik: Građanski (Dubrovnik)

IV župa

I kolo (Polufinale)
16.03.1930. Primorac (Kotor) - Bokelj (Kotor) 3:0
16.03.1930. Orjen (Tivat) - Zrinjski (Tivat) 3:0
II kolo (Finale)
30.03.1930. Orjen (Tivat) - Primorac (Kotor) 3:0
Pobednik: Orjen (Tivat)

V župa

I kolo
16.03.1930. Crnogorac (Cetinje) - Lovćen (Cetinje) 1:3
16.03.1930. Budućnost (Podgorica) - Balšić (Podgorica) 0:1
II kolo (Finale)
22.06.1930. Lovćen (Cetinje) - Balšić (Podgorica) 0:1
Napomena: Žreban i Crnojević (Bar) ali je odustao!
Pobednik: Balšić (Podgorica)

VI župa

I kolo (Polufinale)
16.03.1930. Obilić (Nikšić) - Hajduk (Nikšić) 3:0
II kolo (Finale)
30.03.1930. Obilić (Nikšić) - Njegoš (Berane) 3:0
Pobednik: Obilić (Nikšić)

Završnica

IV kolo
27.04.1930. Hajduk (Split) - Unac (Drvar) 9:1
27.04.1930. Orjen (Tivat) - Građanski (Dubrovnik) 7:1
29.06.1930. Balšić (Podgorica) - Obilić (Nikšić) 5:1

V kolo
13.07.1930. Balšić (Podgorica) - Orjen (Tivat) 3:0 pff
Napomena: Ovo je finale provincije!

Finale
03.08.1930. Hajduk (Split) - Balšić (Podgorica) 3:0 pff

OSIJEČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
06.10.1929. Građanski - Slavija 3:1
13.10.1929. ŽAK - Građanski 1:3
27.10.1929. Hajduk - ŽAK 3:0
03.11.1929. Slavija - Hajduk 6:1
10.11.1929. Slavija - ŽAK 7:0
16.03.1930. Građanski - Hajduk 2:1
Prolećni deo:
23.03.1930. Hajduk - ŽAK 2:0
30.03.1930. ŽAK - Građanski 0:4
06.04.1930. Slavija - ŽAK 5:0
13.04.1930. Hajduk - Građanski 0:3
27.04.1930. Hajduk - Slavija 2:3
04.05.1930. Slavija - Građanski 6:1

Tabela

1. Slavija (Osijek) 6 5 0 1 28:7 10
2. Građanski (Osijek) 6 5 0 1 19:9 10
3. Hajduk (Osijek) 6 2 0 4 9:11 4
4. ŽAK (Osijek) 6 0 0 6 1:24 0

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
22.09.1929. Hajduk - Borac 5:1
29.09.1929. Željezničar - Slavija 1:0
06.10.1929. Hajduk - SAŠK 1:0
13.10.1929. SAŠK - Borac 2:0
20.10.1929. Slavija - Hajduk 3:1
27.10.1929. SAŠK - Željezničar 2:1
03.11.1929. Slavija - SAŠK 1:0
10.11.1929. Slavija - Borac 16:0
17.11.1929. Željezničar - Borac 3:1
24.11.1929. Hajduk - Željezničar 2:1
Prolećni deo:
16.03.1930. Slavija - Željezničar 7:0
23.03.1930. Hajduk - Borac 2:1
30.03.1930. SAŠK - Željezničar 5:2
06.04.1930. Slavija - Hajduk 5:2
04.05.1930. SAŠK - Hajduk 2:1
11.05.1930. Borac - Željezničar 2:1
18.05.1930. Željezničar - Hajduk 3:2
...

Tabela

1. Slavija (Sarajevo) 8 7 0 1 48:4 14
2. SAŠK (Sarajevo) 8 5 0 3 17:14 10
3. Hajduk (Sarajevo) 8 4 0 4 16:19 8
4. Željezničar (Sarajevo) 8 3 0 5 12:21 6
5. Borac (Sarajevo) 8 1 0 7 6:41 2

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
22.09.1929. Ilirija - Hermes 7:2, Svoboda - Jadran 6:3
29.09.1929. Ilirija - Svoboda 5:2, Primorje - Jadran 6:1
06.10.1929. Ilirija - Primorje 2:1
13.10.1929. Ilirija - Jadran 2:0, Hermes - Svoboda 2:0
20.10.1929. Primorje - Svoboda 10:0, Hermes - Jadran 5:1
27.10.1929. Primorje - Hermes 2:2
Prolećni deo:
09.03.1930. Ilirija - Hermes 3:0
23.03.1930. Ilirija - Svoboda 7:0, Primorje - Hermes 5:1
30.03.1930. Hermes - Jadran 4:1, Primorje - Svoboda 4:1
06.04.1930. Ilirija - Jadran 4:2, Hermes - Svoboda 2:1
13.04.1930. Primorje - Jadran 3:1
27.04.1930. Ilirija - Primorje 2:2
04.05.1930. Svoboda - Jadran 2:2

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 8 7 1 0 32:9 15
2. Primorje (Ljubljana) 8 5 2 1 33:10 12
3. Hermes (Ljubljana) 8 4 1 3 18:17 9
4. Svoboda (Ljubljana) 8 1 1 6 12:35 3
5. Jadran (Ljubljana) 8 0 1 7 11:32 1

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. Maribor - Železničar 4:2, Rapid - Svoboda 10:0
06.10.1929. Rapid - Maribor 3:2, Železničar - Svoboda 6:1
13.10.1929. Maribor - Svoboda 3:0 pff, Železničar - Rapid 1:1
Prolećni deo:
16.03.1930. Železničar - Svoboda 5:2
23.03.1930. Maribor - Železničar 4:1, Rapid - Svoboda 3:0
30.03.1930. Maribor - Rapid 7:1
06.04.1930. Maribor - Svoboda 11:0, Rapid - Železničar 4:3

Tabela

1. I SSK Maribor (Maribor) 6 5 0 1 31:7 10
2. Rapid (Maribor) 6 4 1 1 22:13 9
3. Železničar (Maribor) 6 2 1 3 18:16 5
4. Svoboda (Maribor) 6 0 0 6 3:38 0

Celje

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. Athletik - Olimp 2:2
06.10.1929. Celje - Olimp 4:0
13.10.1929. Athletik - Celje 1:1
Prolećni deo:
09.03.1930. Celje - Olimp 4:1
16.03.1930. Athletik - Olimp 3:2
23.03.1930. Celje - Athletik 5:1

Tabela

1. SK Celje (Celje) 4 3 1 0 14:3 7
2. Athletik (Celje) 4 1 2 1 7:10 4
3. Olimp (Celje) 4 0 1 3 5:13 1

 

Trbovlje

Rezultati

Jesenji deo:
06.10.1930. Amater - Trbovlje 5:1
Prolećni deo:
16.03.1930. Trbovlje - Amater 0:4

Tabela

1. Amater (Trbovlje) 2 2 0 0 9:1 4
2. SK Trbovlje (Trbovlje) 2 0 0 2 1:9 0

 

Za prvaka grupe

30.03.1930. Amater (Trbovlje) - SK Celje (Celje) 3:4
06.04.1930. SK Celje (Celje) - Amater (Trbovlje) 6:1

Kao i prethodnih sezona igraju prvaci grupa po dvostrukom kup-sistemu.

Polufinale
13.04.1930. I SSK Maribor (Maribor) - SK Celje (Celje) 4:1
27.04.1930. SK Celje (Celje) - I SSK Maribor (Maribor) 3:4

Finale
04.05.1930. I SSK Maribor (Maribor) - Ilirija (Ljubljana) 5:3
11.05.1930. Ilirija (Ljubljana) - I SSK Maribor (Maribor) 4:1

SKOPSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
13.10.1929. Jug - Sparta 4:2
20.10.1929. Jug - Vardar 7:0
27.10.1929. Jugović - Vardar 2:2
03.11.1929. SSK - Vardar 7:1, Jug - Jugović 3:0
10.11.1929. Sparta - SSK 4:1
17.11.1929. Sparta - Jugović 2:0
24.11.1929. Sparta - Vardar 3:1
01.12.1929. Jug - SSK 3:4
08.12.1929. SSK - Jugović 4:0
Prolećni deo:
09.03.1930. Sparta - Jugović 3:0, SSK - Vardar 4:0 (poništeno!)
16.03.1930. Sparta - Vardar 2:1, Jug - Jugović 8:0
23.03.1930. Jug - Sparta 5:0
30.03.1930. Sparta - SSK 3:2
06.04.1930. SSK - Jug 2:0
27.04.1930. SSK - Jugović 20:0, Jug - Vardar 3:0 pff (Vardar predao pa je Jug odigrao prijateljsku sa Spartom, 7:1 za Jug)
06.05.1930. SSK - Vardar 15:0 (nova!)
11.05.1930. Vardar - Jugović 2:2

Tabela

1. Skopski SK (Skoplje) 8 6 0 2 55:11 12
2. Jug (Skoplje) 8 6 0 2 33:8 12
3. Sparta (Skoplje) 8 6 0 2 19:14 12
4. Vardar (Skoplje) 8 0 2 6 7:41 2
5. Jugović (Skoplje) 8 0 2 6 4:44 2

Napomena:

Upravni odbor JNS-a je poništio celokupno prolećno prvenstvo zbog očiglednog nameštanja rezultata od strane SSK-a! Time prvak podsaveza nije dobio mesto u završnici državnog šampionata. Vardar je kažnjen sa 8 meseci a Jugović sa godinu dana neigranja.

NOVOSADSKI PODSAVEZ

Klubovi su započeli takmičenje u okviru Novosadske župe BLP-a. Rešenjem U.O. J.N.S.-a 13.4.1930. u prostorijama kafane "Elita" održana je konstituirajuća skupština Novosadskog nogometnog podsaveza koji je obuhvatao područje ove župe koja se dugo borila za samostalnost, prakitčno od samih početaka. Usvojen je predlog provincije tako što se glasalo 11:7 pa je izabrana lista. Za prvog predsednika izabran je Kosta Hadži ml. (predstavnik SK Vojvodine), podpredsednici S. Jeftić (PAK) i dr. Baja Stanković (Vojvodina), sekretari: B. Spasić (Radnički) i H. Lucijanović (NAK), dok je blagajnik postao g. Maks Grin. Članovi upravnog odbora: Nikola Stefanović (Mačva), Uglješa Jovanović (Mačva), g. Maletić (Građanski Sr. Mitrovica), g. Mikolaci (Sparta iz Rume), Vasa Jovanović (Radnički), g. Langhofer (Slovački), g. Redl (Građanski Petrovaradin), g. Nedeljkov (Hajduk Petrovaradin), g. Lederer (Juda Makabi), Radmilo Živanović (Vojvodina), g. Šipoš (NAK) i g. Bek (takođe NAK). Na skupštini je bilo zastupljeno 18 od 20 klubova Novosadskog podsaveza.

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. Radnički - TTK 8:0, Građanski - NAK 1:1, Mačva - Vojvodina 6:1
06.10.1929. Vojvodina - TTK 4:0, Mačva - NAK 4:3, Građanski - Radnički 3:2
13.10.1929. Radnički - Mačva 6:6, TTK - Građanski 2:1
20.10.1929. Radnički - NAK 4:3 (poništeno!), Mačva - TTK 9:1, Građanski - Vojvodina 3:3
27.10.1929. Mačva - Građanski 6:0, Vojvodina - Radnički 4:1, TTK - NAK 2:4
03.11.1929. Vojvodina - NAK 2:1
10.11.1929. Radnički - NAK 0:0 (nova!)
Napomena: Radnički uložio žalbu, koja je prihvaćena tako da je verificirana prva utakmica koja je poništena!
Prolećni deo:
02.03.1930. NAK - Građanski 2:1
09.03.1930. Vojvodina - Mačva 2:10
16.03.1930. NAK - Vojvodina 1:0
23.03.1930. Mačva - Radnički 5:2, Vojvodina - Građanski 4:0
30.03.1930. NAK - Mačva 1:4, TTK - Radnički 0:4
06.04.1930. TTK - Mačva 3:7, Radnički - Građanski 3:2
13.04.1930. Građanski - Mačva 0:3, NAK - TTK 6:1
27.04.1930. TTK - Vojvodina 2:4, NAK - Radnički 1:1
04.05.1930. Građanski - TTK 5:1
01.06.1930. Vojvodina - Radnički 2:2

Tabela

1. Mačva (Šabac) 10 9 1 0 60:19 19
2. Vojvodina (Novi Sad) 10 5 2 3 26:26 12
3. Radnički (Novi Sad) 10 4 3 3 33:26 11
4. NAK (Novi Sad) 10 4 2 4 23:20 10
5. Građanski (Sremska Mitrovica) 10 2 2 6 16:27 6
6. Temerinski TK (Temerin) 10 1 0 9 12:52 2

Napomena:

Temerinski TK je skraćenica za Temerinski Torna Klub ili Temerinski telovežbački klub ili Temerinsko gimnastičko društvo. Pod tim imenom se može još naći ovaj klub što su sve zapravo sinonimi.

VELIKOBEČKEREČKI PODSAVEZ

Klubovi su započeli takmičenje kao Banatska župa B.L.P.-a, međutim krajem 1929. godine dolazi do skupštine Bečkerečkih klubova na kojoj je glavna tema bila odcepljenje od BLP-a i formiranje sopstvenog podsaveza. Podsavez je osnovan 11.5.1930. godine u Vršcu (koji je bio sedište ZSU Banatske župe), a prvi predsednik je postao Josif Podgradski. Glasovima 16 na prema 5 odlučeno je da sedište podsaveza bude u Velikom Bečkereku. Prva uprava je konstituisana u sledećem formatu: predsednik Josif Podgradski, prvi podpredsednik dr. Dušan Bradić, drugi podpredsednik dr. Vajterštan, sekretar Ivan Mojić, blagajnik Ivan Grujin. Upravni i nadzorni odbor su činili po dva člana iz Velikog Bečkereka, Vršca i Kikinde i jedan iz Pančeva.

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. ŽSK - Jedinstvo 3:0 pff (poništeno)
06.10.1929. ŽSK - Vojvodina 1:1
13.10.1929. Orao - Švebiše 0:6, ŽSK - Borac 4:1
20.10.1929. Orao - Jedinstvo 2:3, Švebiše - ŽSK 0:0, Obilić - Borac 5:1
27.10.1929. Švebiše - Jedinstvo 5:1, Vojvodina - Obilić 2:9, ŽSK - Orao 6:1, Radnički - Borac 0:4
03.11.1929. Vojvodina - Švebiše 0:0, Obilić - ŽSK 2:5, Radnički - Jedinstvo 5:0, Borac - Orao 9:0
10.11.1929. Obilić - Jedinstvo 7:1, Švebiše - Borac 1:3, Radnički - ŽSK 1:1, Vojvodina - Orao 4:1
17.11.1929. Radnički - Orao 3:0 pff (završeno 12:2), Švebiše - Obilić 3:8, ŽSK - Jedinstvo 7:0
24.11.1929. Obilić - Orao 7:1, Vojvodina - Jedinstvo 2:0
01.12.1929. Švebiše - Radnički 1:4, Jedinstvo - Borac 0:5
15.12.1929. ŽSK - Švebiše 5:1, Vojvodina - Radnički 3:2
22.12.1929. Vojvodina - Borac 1:4
13.04.1930. Radnički - Obilić 3:3
Prolećni deo:
16.02.1930. ŽSK - Vojvodina 7:2, Obilić - Švebiše 2:7, Radnički - Borac 1:3
23.02.1930. Obilić - Vojvodina 4:0, Radnički - Švebiše 4:2, Borac - Orao 3:1
02.03.1930. Radnički - Vojvodina 3:2, Obilić - Orao 5:1, Borac - Jedinstvo 5:1
09.03.1930. Obilić - Radnički 4:0, ŽSK - Švebiše 7:0, Orao - Jedinstvo 1:0, Vojvodina - Borac 1:0
16.03.1930. Borac - ŽSK 1:0, Švebiše - Vojvodina 0:0, Obilić - Jedinstvo 12:0
23.03.1930. ŽSK - Obilić 2:2, Vojvodina - Jedinstvo 3:0, Radnički - Orao 6:3
30.03.1930. Radnički - ŽSK 1:1, Obilić - Borac 5:0, Švebiše - Jedinstvo 1:1, Orao - Vojvodina 3:2
13.04.1930. ŽSK - Jedinstvo 10:2, Švebiše - Orao 3:0 (poništeno!)
22.06.1930. Radnički - Jedinstvo 6:2, Borac - Švebiše 2:2
20.07.1930. ŽSK - Orao 10:0
27.07.1930. Orao - Švebiše 0:7 (nova!)

Tabela

1. Obilić (Veliki Bečkerek) 14 11 2 1 79:23 24
2. ŽSK (Veliki Bečkerek) 14 9 3 2 63:15 21
3. Borac (Veliki Bečkerek) 14 9 0 5 40:23 18
4. Radnički (Veliki Bečkerek) 14 8 2 4 38:26 18
5. Vojvodina (Veliki Bečkerek) 14 5 3 6 23:33 13
6. Švebiše (Veliki Bečkerek) 14 4 3 7 28:42 11
7. Orao (Veliki Bečkerek) 14 2 0 12 14:65 4
8. Jedinstvo (Veliki Bečkerek) 14 1 1 12 9:67 3

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. Srbija - Radnički 3:0 pff
13.10.1929. Kosovo - Radnički 3:0 pff
20.10.1929. Kosovo - Srbija 3:2
27.10.1929. Delija - Kosovo 2:5 (* na kraju računata kao prijateljska)
Napomena: Prvi deo je igrano prvenstvo Kikinde pa je pobednik trebao igrati sa Delijom za prvaka grupe ali je to promenjeno.
Prolećni deo:
23.02.1930. Radnički - Delija 0:3 pff
02.03.1930. Kosovo - Delija 8:0
09.03.1930. Srbija - Delija 4:1
16.03.1930. Delija - Kosovo 1:3, Srbija - Radnički 3:0 pff
23.03.1930. Delija - Srbija 0:3, Kosovo - Radnički 3:0 pff
30.03.1930. Kosovo - Srbija 1:1, Delija - Radnički 3:0 pff

Tabela

1. Kosovo (Velika Kikinda) 6 5 1 0 21:4 11
2. Srbija (Velika Kikinda) 6 4 1 1 16:5 9
3. Delija (Mokrin) 6 2 0 4 8:18 4
4. Radnički (Velika Kikinda) 6 0 0 6 0:18 0

Napomena:

U drugom delu prvenstva Delija je uključen direktno u grupnu ligu, i odigraće utakmice sa svim Kikindskim klubovima! Radničkom nisu izdana pravila pa je sve utakmice prepustio par-forfe zbog toga.

Rezultati

Jesenji deo:
29.09.1929. Viktorija - Trgovački 4:1, Dušan Silni - Privrednik 5:0
06.10.1929. Radnički - Privrednik 2:2, Dušan Silni - Viktorija 2:0
13.10.1929. Privrednik - Trgovački 1:0, Viktorija - Radnički 0:1
20.10.1929. Privrednik - Viktorija 0:1, Dušan Silni - Radnički 2:0
27.10.1929. Dušan Silni - Trgovački 17:0
03.11.1929. Radnički - Trgovački 4:1
Prolećni deo:
02.03.1930. Privrednik - Trgovački 3:1, Viktorija - Radnički 2:5
09.03.1930. Viktorija - Trgovački 3:0 pff, Radnički - Privrednik 5:2
16.03.1930. Radnički - Trgovački 4:1, Dušan Silni - Privrednik 9:1
23.03.1930. Viktorija - Privrednik 4:1, Dušan Silni - Trgovački 3:0 pff (odigrana prijateljska 6:0 za Dušan Silni)
30.03.1930. Radnički - Dušan Silni 2:1
06.04.1930. Dušan Silni - Viktorija 5:2

Tabela

1. Dušan Silni (Vršac) 8 7 0 1 44:5 14
2. Radnički (Vršac) 8 6 1 1 24:14 13
3. Viktorija (Vršac) 8 4 0 4 15:12 8
4. Privrednik (Vršac) 8 2 1 5 10:27 5
5. Trgovački (Vršac) 8 0 0 8 4:39 0

Rezultati

Jesenji deo:
20.10.1929. Banat - Jedinstvo 1:3, PSK - Jadran 2:0
27.10.1929. PSK - Jedinstvo 1:0, Banat - Jadran 1:3
03.11.1929. Jedinstvo - Jadran 9:0
10.11.1929. PSK - Banat 2:1
Prolećni deo:
09.03.1930. Jadran - Banat 1:6, PSK - Jedinstvo 1:2 (poništeno!)
16.03.1930. Jadran - PSK 0:3, Banat - Jedinstvo 2:3
30.03.1930. Jedinstvo - Jadran 1:0, PSK - Banat 5:1 (određeni sudija nije došao, odigrana prijateljska)
06.04.1930. PSK - Banat 3:0
25.05.1930. PSK - Jedinstvo 3:2 (i ova utakmica je poništena)
17.08.1930. PSK - Jedinstvo 3:2

Tabela

1. Pančevački SK (Pančevo) 6 6 0 0 14:3 12
2. Jedinstvo (Pančevo) 6 4 0 2 18:7 8
3. Banat (Pančevo) 6 1 0 5 11:15 2
4. Jadran (Pančevo) 6 1 0 5 4:22 2

Napomena:

Utakmica PSK i Jedinstva je imala veliku aferu iza sebe, međusobne žalbe i kontražalbe su produžili ne samo prvenstvo Pančeva već i celo prvenstvo VNP-a do kraja 1930-te godine! Tek treća utakmica u avgustu mesecu je odlučila prvaka Pančeva, a odigrana je na neutralnom terenu u Velikom Bečkereku.

Rezultati

04.05.1930. Kosovo - Obilić 3:1 (poništena!)
11.05.1930. Kosovo - Dušan Silni 0:3 pff (određeno na igralištu Srbije, Kosovo nije htelo odigrati pa dalo par-forfe, igrana prijateljska 2:2)
18.05.1930. Dušan Silni - Kosovo 2:1
25.05.1930. Dušan Silni - Obilić 2:2
19.06.1930. Obilić - Dušan Silni 2:0
25.06.1930. Obilić - Kosovo 4:0
13.07.1930. Kosovo - Obilić 2:2 (nova!)
Napomena: Utakmice su odložene do konačne odluke o prvaku Pančeva!
20.07.1930. PSK - Kosovo 3:0 pff
27.07.1930. Kosovo - PSK 0:3 pff
09.11.1930. PSK - Obilić 1:3
16.11.1930. Obilić - PSK 3:0
23.11.1930. Dušan Silni - PSK 0:3 pff
30.11.1930. PSK - Dušan Silni 3:0 pff

Tabela

1. Obilić (Veliki Bečkerek) 6 4 2 0 16:5 10
2. Pančevački SK (Pančevo) 6 4 0 2 13:7 8
3. Dušan Silni (Vršac) 6 2 1 3 8:11 5
4. Kosovo (Velika Kikinda) 6 0 1 5 3:17 1

Napomena:

Kosovo i Dušan Silni prepustili PSK-u utakmice par-forfe!


IZVORI I REFERENCE:

  1. Sportista: službeni glasnik B.L.P.-a, J.N.S.-a (od 16.3.1930.) i Novosadskog NP, Beograd, 1929 i 1930
  2. Jugoszláv sportélet, Subotica, 1929
  3. Politika dnevne novine, Beograd, 1929 i 1930
  4. Vreme dnevne novine, Beograd, 1929 i 1930
  5. Pravda dnevne novine, Beograd, 1929 i 1930
  6. Sport: službeni glasnik Velikobečkerečkog NP, Veliki Bečkerek, 1929 i 1930
  7. Jadranska pošta - službeni organ Splitskog NP, Split, 1929 i 1930
  8. Športski list, Zagreb, 1929 i 1930
  9. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1929 i 1930
  10. Slavonski športski list: službeni glasnik Osiječkog NP, 1929 i 1930
  11. Hrvatski list - službeni glasnik Osiječkog NP, Osijek, 1930
  12. Bácsmegyei Napló - službeni glasnik Subotičkog NP, Subotica, 1929
  13. Dnevnik - službeni glasnik Subotičkog NP, Subotica, 1930