1926-1927

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
10.10.1926. Građanski - Željezničar 5:1, HAŠK - Derby 1:0
17.10.1926. Željezničar - Derby 1:1, Građanski - Croatia 0:2
24.10.1926. HAŠK - Croatia 1:0
31.10.1926. Concordia - Derby 2:0, Građanski - HAŠK 1:0, Željezničar - Croatia 2:0
07.11.1926. Građanski - Concordia 5:1, Croatia - Derby 2:2, HAŠK - Željezničar 3:0
21.11.1926. Croatia - Concordia 2:0, Građanski - Derby 2:1
28.11.1926. Concordia - Željezničar 0:2
Prolećni deo:
06.03.1927. Concordia - Željezničar 4:2
13.03.1927. Željezničar - Derby 6:0, HAŠK - Concordia 3:2
20.03.1927. Concordia - Građanski 4:1, Croatia - Derby 2:2, HAŠK - Željezničar 3:0
03.04.1927. Croatia - Concordia 1:2, HAŠK - Derby 4:2, Građanski - Željezničar 0:1
24.04.1927. Croatia - Željezničar 2:1, Concordia - Derby 4:1
01.05.1927. HAŠK - Građanski 2:1
15.05.1927. Građanski - Derby 3:3, HAŠK - Croatia 4:1
22.05.1927. Građanski - Croatia 3:0

Tabela

1. HAŠK (Zagreb) 10 9 0 1 23:7 18
2. Građanski (Zagreb) 10 5 1 4 21:15 11
3. Concordia (Zagreb) 10 5 0 5 19:19 10
4. Željezničar (Zagreb) 10 4 1 5 16:18 9
5. Croatia (Zagreb) 10 3 2 5 12:17 8
6. Derby (Zagreb) 10 0 4 6 12:27 4

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
03.10.1926. Šumadija - Slavija 2:4
10.10.1926. BSK - Soko 5:3, Jedinstvo - Šumadija 6:2
24.10.1926. Soko - Šumadija 4:0, Jedinstvo - Jugoslavija 1:3, BSK - Slavija 6:1 (prekinuto, nastavak od 12. minuta odigran 17.12.)
31.10.1926. Jugoslavija - Šumadija 3:0 pff, Jedinstvo - BSK 1:4, Soko - Slavija 3:1
14.11.1926. Soko - Jugoslavija 1:5, BSK - Šumadija 5:3, Jedinstvo - Slavija 4:1
21.11.1926. BSK - Jugoslavija 2:0
28.11.1926. Jedinstvo - Soko 2:2
02.01.1927. Jugoslavija - Slavija 5:1
Prolećni deo:
13.03.1927. Jugoslavija - Soko 0:3, BSK - Šumadija 7:1
27.03.1927. Jedinstvo - Soko 5:2, Jugoslavija - Šumadija 1:3
03.04.1927. Soko - Šumadija 4:0, BSK - Jedinstvo 4:2, Jugoslavija - Slavija 5:0
17.04.1927. Jedinstvo - Šumadija 3:1, Soko - Slavija 10:1
01.05.1927. BSK - Jugoslavija 2:1
08.05.1927. Jedinstvo - Slavija 1:1
22.05.1927. Slavija - Šumadija 3:0, BSK - Soko 3:0, Jugoslavija - Jedinstvo 1:1
29.05.1927. BSK - Slavija 11:1

Tabela

1. BSK (Beograd) 10 10 0 0  49:13   20
2. Jugoslavija (Beograd) 10 5 1 4 24:14  11
3. Soko (Beograd) 10 5 1 4 32:25  11
4. Jedinstvo (Beograd) 10 4 3 3 26:21  11
5. Slavija (Beograd) 10 2 1 7 14:47  5
6. Šumadija (Beograd) 10 1 0 9 15:40  2

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
05.09.1926. VSC - Bačka 1:4, Amateur (So) - ŽAK 3:3, Sport (Su) - KSC 6:1, SSU - SAK 5:1
19.09.1926. Bačka - ŽAK 3:0, KSC - SAND 1:1, SAK - Sport (Su) 2:1, VSC - SMTC 5:2, Amateur (So) - SSU 1:4
26.09.1926. VSC - SSU 3:3, ŽAK - SAK 2:0, SMTC - Bačka 2:4, Sport (Su) - SAND 0:2, KSC - Amateur (So) 1:1
03.10.1926. ŽAK - SSU 1:1, KSC - VSC 2:2, Amateur (So) - Sport (Su) 4:3, Bačka - SAND 0:2, SAK - SMTC 1:3
10.10.1926. Bačka - Sport (Su) 3:1, SAND - Amateur (So) 3:0, VSC - ŽAK 2:6, SAK - KSC 2:0, SMTC - SSU 0:3
17.10.1926. Sport (Su) - VSC 3:0, SAND - SAK 5:3, SMTC - ŽAK 1:4, SSU - Bačka 0:5
24.10.1926. KSC - ŽAK 0:9, VSC - SAND 2:7 (igrano u Odžacima)
31.10.1926. ŽAK - Sport (Su) 1:1, KSC - SMTC 0:6, SAND - SSU 2:0, Amateur (So) - Bačka 1:1, SAK - VSC 6:0
07.11.1926. Amateur (So) - VSC 3:1, SSU - KSC 6:0, SMTC - SAND 0:0 (anulirana), SAK - Bačka 2:2
14.11.1926. Amateur (So) - SAK 1:1, SAND - ŽAK 1:2, Bačka - KSC 9:0, Sport (Su) - SSU 6:1
21.11.1926. SMTC - Amateur (So) 3:4
28.11.1926. SMTC - Sport (Su) 3:2
28.02.1927. SAND - SMTC 3:0 (ponovljena)
Prolećni deo:
13.03.1927. Bačka - VSC 7:0, ŽAK - Soko 2:1, Sport (Su) - SAK 8:1, SSU - SAND 2:4, SMTC - KSC 8:0
20.03.1927. Soko - SMTC 2:1, VSC - KSC 3:1
23.03.1927. SAND - KSC 9:0, VSC - Soko 1:3
27.03.1927. Bačka - SAK 5:1, SSU - SMTC 6:1, KSC - Sport (Su) 0:3, VSC - ŽAK 0:2
03.04.1927. VSC - Sport (Su) 0:1, SAK - SSU 2:2, ŽAK - SMTC 2:0, SAND - Bačka 5:2, Soko - KSC 8:0
06.04.1927. SAND - VSC 13:0
10.04.1927. Bačka - KSC 9:0, Sport (Su) - Soko 3:1, SSU - ŽAK 0:2, SMTC - SAK 3:1
17.04.1927. SAK - KSC 4:1, Bačka - SSU 3:0 pff (SSU otkazao gostovanje)
24.04.1927. SSU - Sport (Su) 1:1, SAK - Soko 2:1, Bačka - SMTC 1:1
01.05.1927. SAND - Sport (Su) 1:0, ŽAK - Bačka 1:1
08.05.1927. Sport (Su) - ŽAK 2:1, Bačka - Soko 2:2, SSU - KSC 9:0, SMTC - VSC 5:0, SAK - SAND 2:5
15.05.1927. Soko - SAND 1:5, VSC - SSU 0:3 (1:7 završeno, a verificirano gornjim rezultatom), Sport (Su) - Bačka 1:2, SAK - ŽAK 2:3
22.05.1927. ŽAK - KSC 3:0 pff (KSC je otkazao utakmicu), SAND - SMTC 4:1, Soko - SSU 1:0, SAK - VSC 7:2
24.05.1927. SAND - ŽAK 3:1
26.05.1927. Sport (Su) - SMTC 2:0

Tabela

1. SAND (Subotica) 18 15 2 1 72:17 32
2. Bačka (Subotica) 18 11 5 2 63:20 27
3. ŽAK (Subotica) 18 11 4 3 45:21 26
4. Sport (Subotica) 18 9 2 7 44:24 20
5. Somborsko SU (Sombor) 18 8 3 7 50:31 19
6. Amateur/Soko (Sombor) 18 7 5 6 38:36 19
7. Senćanski AK (Senta) 18 6 3 9 40:49 15
8. S.M.T.C. (Subotica) 18 6 2 10 40:41 14
9. Vrbaški SC (Vrbas) 18 2 1 5 20:82 5
10. Kulski SC (Kula) 18 0 3 15 7:98 3

Napomena:

Jugoslovensko Sportsko Udruženje "Amateur" iz Sombora je 28.11.1926. promenilo ime u Somborski Sport Klub "Soko".

SPLITSKI PODSAVEZ

Kao i ranijih godina, Splitski nogometni podsavez je podelio takmičenje u više župa. U I župi (Grad Split) su igrali Splitski klubovi po liga-sistemu, dok su ostale 4 župe igrali provincijski klubovi po kup-sistemu.

Rezultati

Jesenji deo:
26.09.1926. Hajduk - Amater 7:0
03.10.1926. Borac - Aurora 2:1
10.10.1926. Amater - Uskok 1:0
17.10.1926. Hajduk - Borac 3:0 pff
Napomena: Igrači Borca nisu hteli da izađu na teren jer je za utakmicu određen sudija g. Tudor, pa je umesto toga održana trening utakmica koja se završila 2:1 za Borac!
24.10.1926. Hajduk - Aurora 8:0
01.11.1926. Borac - Uskok 6:0
02.11.1926. Aurora - Amater 0:0
07.11.1926. Borac - Amater 9:0
14.11.1926. Hajduk - Uskok 3:0 pff
21.11.1926. Aurora - Uskok 3:0 pff
Prolećni deo:
06.03.1927. Hajduk - Aurora 3:0 pff
13.03.1927. Hajduk - Amater 4:0
20.03.1927. Aurora - Amater 3:1
25.03.1927. Borac - Amater 4:0 (u 62. min. prekinuto kada su igrači Amatera napustili igralište!)
27.03.1927. Aurora - Borac 3:1
03.04.1927. Hajduk - Borac 8:1

Tabela

1. Hajduk (Split) 7 7 0 0 36:1 14
2. Borac (Split) 7 4 0 3 23:15 8
3. Aurora (Split) 7 3 1 3 10:15 7
4. Amater (Split) 7 1 1 5 2:27 3
5. Uskok (Split) 4 0 0 4 0:13 0

Napomena:

Uskok se fuzionisao sa Borcem pred kraj 1926. godine i nije igrao na proleće!

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:

26.09.1926. Hajduk - SAŠK 0:3 pff (odigrano 2:0)
10.10.1926. SAŠK - Slavija 1:0
17.10.1926. Hajduk - Željezničar 0:3 pff (odigrano 5:1)
02.11.1926. Željezničar - SAŠK 0:4
03.11.1926. Slavija - Hajduk 3:0 pff (odigrano 2:2)
08.11.1926. Slavija - Željezničar 7:1
Napomena:
Hajduk suspendovan, i kasnije su mu poništene utakmice zbog navodnog igranja igrača Kurtaga koji nije smeo igrati!
Prolećni deo:
07.03.1927. Slavija - Hajduk 2:0
14.03.1927. Slavija - SAŠK 3:3
27.03.1927. Željezničar - Hajduk 0:4
03.04.1927. SAŠK - Željezničar 8:0
10.04.1927. SAŠK - Hajduk 3:1
08.05.1927. Slavija - Željezničar 5:0

Tabela

1. SAŠK (Sarajevo) 6 5 1 0 22:4 11
2. Slavija (Sarajevo) 6 4 1 1 20:5 9
3. Hajduk (Sarajevo) 6 1 0 5 5:14 2
4. Željezničar (Sarajevo) 6 1 0 5 4:28 2

Napomena:

Hajduk kažnjen i prema kazni oduzeti su mu svi bodovi iz jesenjeg dela prvenstva (protivnici dobijaju 3:0 pff).

OSIJEČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
05.09.1926. Građanski - Olimpija 4:1, Sloga - Slavija 2:1
26.09.1926. Hajduk - Grafičar 11:0, Makabi - Građanski 0:14, Olimpija - Sloga 1:5
03.10.1926. Građanski - Hajduk 2:0 (prekinuto zbog mraka kod rezultata 1:0, nastavljeno 9 minuta 10.10.)
10.10.1926. Olimpija - Slavija 2:3, Građanski - Grafičar 6:1, Sloga - Hajduk 2:2
17.10.1926. Slavija - Hajduk 2:2
24.10.1926. Sloga - Grafičar 9:1
31.10.1926. Makabi - Grafičar 1:6 (anulirana), Građanski - Sloga 2:1
01.11.1926. Hajduk - Olimpija 1:0
07.11.1926. Makabi - Sloga 2:7, Olimpija - Grafičar 0:1
14.11.1926. Hajduk - Makabi 15:0, Slavija - Građanski 0:4
21.11.1926. Makabi - Slavija 0:11
28.11.1926. Grafičar - Slavija 3:10, Makabi - Olimpija 2:1
13.02.1927. Makabi - Grafičar 0:5
Prolećni deo:
06.03.1927. Slavija - Makabi 3:0 pff, Sloga - Olimpija 5:0
13.03.1927. Grafičar - Hajduk 0:7, Građanski - Slavija 4:5
20.03.1927. Hajduk - Makabi 3:0 pff, Grafičar - Sloga 4:4
27.03.1927. Makabi - Sloga 0:3 pff, Građanski - Olimpija 2:0
03.04.1927. Grafičar - Olimpija 3:0 (anulirana zbog loše terena), Makabi - Građanski 0:3 pff, Slavija - Hajduk 1:2
10.04.1927. Grafičar - Slavija 0:1, Olimpija - Hajduk 1:9, Građanski - Sloga 2:1
24.04.1927. Građanski - Grafičar 7:1, Makabi - Olimpija 0:3 pff, Hajduk - Sloga 3:1 (anulirana)
08.05.1927. Slavija - Sloga 1:2, Grafičar - Makabi 3:0 pff
15.05.1927. Slavija - Olimpija 6:1, Hajduk - Građanski 1:0
20.05.1927. Hajduk - Sloga 3:0 pff (nova)
22.05.1927. Grafičar - Olimpija 4:1 (nova)

Tabela

1. Hajduk (Osijek) 12 9 2 1 56:9 20
2. Građanski (Osijek) 12 10 0 2 50:11 20
3. Sloga (Osijek) 12 7 2 3 42:19 16
4. Slavija (Osijek) 12 7 1 4 44:23 15
5. Grafičar (Osijek) 12 4 1 7 23:56 9
6. Olimpija (Osijek) 12 1 0 11 11:42 2
7. Makabi (Osijek) 12 1 0 11 4:71 2

Napomena:

Makabi je odustao na polusezoni i prepustio prolećne utakmice par-forfe protivnicima!

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Kao i većinu prethodnih sezona, takmičenje u Ljubljanskom podsavezu se odvija kroz 3 grupe: Ljubljana, Maribor i Celje, čiji prvaci razigravaju po kup sistemu za prvaka podsaveza!

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
19.09.1926. Jadran - Slovan 4:2, Ilirija - Hermes 8:2
26.09.1926. Slovan - Hermes 3:0, Primorje - Jadran 8:1
03.10.1926. Primorje - Hermes 3:3, Ilirija - Slovan 1:0
10.10.1926. Hermes - Jadran 2:1, Ilirija - Primorje 2:1
17.10.1926. Ilirija - Jadran 3:3, Slovan - Primorje 2:1
Prolećni deo:
27.03.1927. Hermes - Slovan 2:2, Ilirija - Slovan 9:0
03.04.1927. Slovan - Hermes 3:1, Primorje - Jadran 5:0
17.04.1927. Ilirija - Jadran 4:1
18.04.1927. Jadran - Slovan 4:1
24.04.1927. Primorje - Ilirija 6:3
01.05.1927. Hermes - Ilirija 4:2, Slovan - Primorje 4:4 (poništeno!)
08.05.1927. Primorje - Hermes 5:1
15.05.1927. Primorje - Slovan 7:4
22.05.1927. Ilirija - Hermes 2:1

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 8 6 1 1 32:14 13
2. Primorje (Ljubljana) 8 5 0 3 35:16 10
3. Jadran (Ljubljana) 8 2 2 4 16:27 6
4. Slovan (Ljubljana) 8 3 0 5 15:27 6
5. Hermes (Ljubljana) 8 2 1 5 12:26 5

 

Grupa Maribor

Rezultati

Jesenji deo:
26.09.1926. Maribor - Svoboda 7:1
03.10.1926. Maribor - Ptuj 4:4, Rapid - Svoboda 3:1
10.10.1926. Merkur - Svoboda 2:0, Rapid - Ptuj 8:1
17.10.1926. Maribor - Merkur 6:0
24.10.1926. Maribor - Rapid 4:0, Merkur - Ptuj 2:0
31.10.1926. Rapid - Merkur 7:3, Ptuj - Svoboda 1:1
Prolećni deo:
25.03.1927. Ptuj - Merkur 3:1
27.03.1927. Rapid - Svoboda 9:1, Maribor - Ptuj 11:0
03.04.1927. Svoboda - Ptuj 4:2
10.04.1927. Maribor - Merkur 7:2, Rapid - Ptuj 18:2
17.04.1927. Rapid - Maribor 4:3
18.04.1927. Merkur - Svoboda 3:1
24.04.1927. Rapid - Merkur 9:0, Maribor - Svoboda 4:1

Tabela

1. Rapid (Maribor) 8 7 0 1 58:15 14
2. I SSK Maribor (Maribor) 8 6 1 1 46:12 13
3. Merkur (Maribor) 8 3 0 5 13:33 6
4. SK Ptuj (Ptuj) 8 1 2 5 13:49 4
5. Svoboda (Maribor) 8 1 1 6 10:31 3

 

Grupa Celje

Rezultati

Jesenji deo:
26.09.1926. Athletik - Red Star 11:0, Šoštanj - Celje 3:0
03.10.1926. Athletik - Šoštanj 12:0
10.10.1927. Celje - Red Star 2:0
17.10.1927. Red Star - Šoštanj 5:0
07.11.1926. Athletik - Celje 6:3
Prolećni deo:
20.03.1927. Athletik - Šoštanj 14:0
18.04.1927. Athletik - Celje 5:3
24.04.1927. Celje - Šoštanj 11:1

Tabela

1. Athletik SK (Celje) 5 5 0 0 48:6 10
2. SSK Celje (Celje) [-2] 5 2 0 3 19:15 2
3. SD Šoštanj (Šoštanj) [-2] 5 1 0 4 4:42 0
4. Red Star (Celje) 3 1 0 2 5:13 2

Napomena:

Red Star je istupio pre prolećne sezone, dok su Celju i Šoštanju oduzeti bodovi zbog kazni!

Za prvaka Celjske grupe
24.04.1927. Athletik SK (Celje) - SK Trbovlje (Trbovlje) 9:0

Završnica za prvaka

Polufinale

01.05.1927. Rapid (Maribor) - Athletik SK (Celje) 6:2

Ilirija (Ljubljana) prema žrebu direktno u finale

Finale

15.05.1927. Ilirija - Rapid (Maribor) 4:3


IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik Z.N.P.-a, Zagreb, 1926 i 1927
  2. Jugoszláv sportélet: službeni glasnik Subotičkog NP, 1926 i 1927
  3. Politika dnevne novine, Beograd, 1926 i 1927
  4. Vreme dnevne novine, Beograd, 1926 i 1927
  5. Jadranska pošta - službeni organ Splitskog NP, Split, 1926 i 1927
  6. Sportista: službeni glasnik BLP-a, Beograd, 1926 i 1927
  7. Zagrebački športski list: glasnik PHŠK Građanski, Zagreb, 1926
  8. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1926 i 1927
  9. Slavonski športski list: službeni glasnik Osiječkog NP, 1926 i 1927