1925-1926

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
20.09.1925. Građanski - Šparta 3:3, HAŠK - Željezničar 6:2, Concordia - Croatia 2:0
27.09.1925. Građanski - Concordia 0:1, Croatia - Željezničar 2:2, HAŠK - Šparta 8:0
04.10.1925. Građanski - Željezničar 8:1, Concordia - Šparta 7:0
11.10.1925. HAŠK - Concordia 3:2, Željezničar - Šparta 3:0
18.10.1925. HAŠK - Croatia 4:0, Concordia - Željezničar 2:2
25.10.1925. Šparta - Croatia 2:4
01.11.1925. Građanski - Croatia 5:1
29.11.1925. Građanski - HAŠK 4:1
Prolećni deo:
07.03.1926. Croatia - Šparta 2:1, Građanski - Concordia 9:2, HAŠK - Željezničar 9:0
14.03.1926. HAŠK - Šparta 2:1, Concordia - Željezničar 1:0
21.03.1926. Concordia - Croatia 4:2, HAŠK - Građanski 3:6, Željezničar - Šparta 6:0
28.03.1926. Građanski - Željezničar 4:2, Concordia - Šparta 2:0, HAŠK - Croatia 6:2
11.04.1926. Željezničar - Croatia 1:1, Građanski - Šparta 12:2
18.04.1926. HAŠK - Concordia 3:4, Građanski - Croatia 2:0 (prekinuto u 17. min pri rezultatu 0:0, nastavljeno 25.04.)

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 10 8 1 1 53:16 17
2. Concordia (Zagreb) 10 7 1 2 27:19 15
3. HAŠK (Zagreb) 10 7 0 3 45:21 14
4. Željezničar (Zagreb) 10 2 3 5 19:33 7
5. Croatia (Zagreb) 10 2 2 6 14:28 6
6. Šparta (Zagreb) 10 0 1 9 8:49 1

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
13.09.1925. BSK - Jedinstvo 1:2, Jadran - Šumadija 1:0 (poništena!)
20.09.1925. BSK - Jadran 3:1
21.09.1925. Jugoslavija - Šumadija 5:1
27.09.1925. Jedinstvo - Jadran 2:0, Jugoslavija - Soko 4:1
04.10.1925. Soko - Šumadija 3:0
18.10.1925. Jadran - Soko 2:2, Jedinstvo - Šumadija 0:0
01.11.1925. Soko - Jedinstvo 2:1, BSK - Šumadija 4:0
08.11.1925. Šumadija - Jadran 3:2 (nova utakmica, nastavak od 8. min odigran 12.02.1926.)
27.12.1925. Jadran - Jugoslavija 0:3 pff
24.01.1926. Jugoslavija - Jedinstvo 6:0, BSK - Soko 5:1
31.01.1925. Jugoslavija - BSK 2:2
Prolećni deo:
14.03.1926. Soko - Šumadija 3:0, Jugoslavija - Jedinstvo 6:2, BSK - Jadran 8:0
28.03.1926. Jugoslavija - Jadran 9:0, BSK - Jedinstvo 3:2
04.04.1926. Jugoslavija - Šumadija 9:0, Soko - Jedinstvo 1:2
11.04.1926. Soko - Jadran 11:0, Jedinstvo - Šumadija 7:2, BSK - Jugoslavija 2:0
18.04.1926. BSK - Soko 4:2, Šumadija - Jadran 2:1 (prekinuto, nastavak od 11. min odigran 16.05.)
25.04.1926. Jedinstvo - Jadran 3:1, Jugoslavija - Soko 8:2
22.05.1926. BSK - Šumadija 7:0

Tabela

1. Jugoslavija (Beograd) 10 8 1 1 52:10 17
2. BSK (Beograd) 10 8 1 1 39:10 17
3. Jedinstvo (Beograd) 10 5 1 4 21:22 11
4. Soko (Beograd) 10 4 1 5 28:26 9
5. Šumadija (Beograd) 10 2 1 7 8:34 5
6. Jadran (Beograd) 10 0 1 9 7:48 1

 

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
06.09.1925. SSU - Sport (Su) 3:2, SMTC - VSC 6:4, ŽAK - KSC 4:2
13.09.1925. Bačka - SAND 2:1, Sport (Su) - Amateur (So) 4:1, VSC - SSU 2:2, SMTC - ŽAK 2:0
20.09.1925. SMTC - Amateur (So) 2:1, Bačka - KSC 8:0, SAND - ŽAK 5:0, VSC - Sport (Su) 2:2
27.09.1925. SAND - Sport (Su) 1:2, Amateur (So) - SSU 0:3, KSC - SMTC 1:1, ŽAK - VSC 9:0
04.10.1925. Bačka - ŽAK 3:1, SAND - Amateur (So) 5:1, Sport (Su) - KSC 5:1, SMTC - SSU 3:0
11.10.1925. Bačka - Sport (Su) 3:2, ŽAK - Amateur (So) 6:1, VSC - SAND 3:2, SSU - KSC 7:0
19.10.1925. Sport (Su) - ŽAK 3:3, SAND - SMTC 2:1, VSC - Bačka 1:0, KSC - Amateur (So) 1:5
25.10.1925. KSC - VSC 1:4, SSU - ŽAK 6:2, Sport (Su) - SMTC 2:1, Amateur (So) - Bačka 1:4
01.11.1925. SAND - KSC 5:0, SSU - Bačka 1:2, Amateur (So) - VSC 3:1
08.11.1925. SMTC - Bačka 1:2, SAND - SSU 3:1
Prolećni deo:
14.03.1926. KSC - Bačka 1:3, SSU - Sport (Su) 5:1
21.03.1926. SMTC - Sport (Su) 1:1, VSC - ŽAK 1:1, Bačka - SSU 4:2, KSC - SAND 1:3
25.03.1926. SMTC - KSC 2:3, ŽAK - SSU 0:2, Bačka - VSC 3:2, Amateur (So) - SAND 1:3
28.03.1926. VSC - KSC 5:1, Bačka - ŽAK 8:2, Sport (Su) - SAND 3:5, Amateur (So) - SMTC 4:3
11.04.1926. Sport (Su) - VSC 0:3, SMTC - ŽAK 0:4, SSU - Amateur (So) 2:1, SAND - Bačka 3:1
18.04.1926. SSU - VSC 1:1, SAND - SMTC 3:0, ŽAK - KSC 8:1, Bačka - Amateur (So) 4:2
25.04.1926. SAND - SSU 4:2, VSC - SMTC 1:1 (prekid u 32. minutu II pol. zbog napada na sudiju), Amateur (So) - ŽAK 1:3, Bačka - Sport (Su) 7:1
09.05.1926. KSC - Sport (Su) 0:6, VSC - Amateur (So) 0:3 pff, SAND - ŽAK 2:2, Bačka - SMTC 4:1
16.05.1926. Amateur (So) - KSC 4:0, SSU - SMTC 10:2, SAND - VSC 6:2, ŽAK - Sport (Su) 4:1
30.05.1926. KSC - SSU 1:11, Amateur (So) - Sport (Su) 1:2, VSC - SMTC 1:2 (nastavak prekinute utakmice)

Tabela

1. Bačka (Subotica) 16 14 0 2 58:22 28
2. SAND (Subotica) 16 12 1 3 53:22 25
3. Somborsko SU (Sombor) 16 9 2 5 58:28 20
4. ŽAK (Subotica) 16 7 3 6 49:38 17
5. Sport (Subotica) 16 6 3 7 37:41 15
6. Vrbaški SC (Vrbas) 16 5 4 7 32:42 14
7. S.M.T.C. (Subotica) 16 5 2 9 28:42 12
8. Amateur (Sombor) 16 5 0 11 30:43 10
9. Kulski SC (Kula) 16 1 1 14 14:81 3

 

SPLITSKI PODSAVEZ

Na sednici Splitskog NP-a 12.09.1925. određeni su termini je malo je promenjen sistem takmičenja. I ovaj put prvenstvo se igra u nekoliko župa, ali u 2 takmičenja jesen i proleće. Nigde se ne spominju zvanično župe već grupe, ali prema šampionatu prošle sezone se mogu uzeti iste.

Rezultati

Jesenji deo:
29.10.1925. Borac – Uskok 2:1
24.01.1925. Borac – Hajduk 0:1
31.01.1925. Uskok – Hajduk 0:3 pff
Napomena: Prvobitan rezultat je bio 15:0 za Hajduk, pa je utakmica anulirana zbog pogrešnog vođenja igre od strane sudije.
U ponovljenom meču 25.03.1926. Uskok nije izašao na teren, pa je utakmica registrovana par-forfe za Hajduk
Prolećni deo:
28.02.1926. Uskok – Borac 0:1
14.03.1926. Hajduk – Borac 12:0
21.03.1926. Hajduk – Uskok 10:0

Tabela

1. Hajduk (Split) 4 4 0 0 26:0 8
2. Borac (Split) 4 2 0 2 3:14 4
3. Uskok (Split) 4 0 0 4 1:16 0

 

Jesenji deo:

I kolo

22.11.1925. Junak (Sinj) – SK Vis (Vis) 3:0 pff
22.11.1925. Biokovo (Makarska) – Zmaj (Makarska) 0:3 pff
13.12.1925. GOŠK (Gruž) – Jug (Dubrovnik) 0:3 pff
Napomena: Završeno 3:1 za GOŠK, ali je podsavez anulirao utakmicu zbog nepravilne verifikacije igrača GOŠK-a. Trebalo da se igra 22.11.1925. ali je odloženo.
01.12.1925. Građanski (Dubrovnik) – Slaven (Gruda) 1:0
22.11.1925. Lovćen (Cetinje) – Crnogorac (Cetinje) 5:1
22.11.1925. Balšić (Podgorica) – Crnojević (Bar) 3:0
22.11.1925. Orjen (Tivat) – Primorac (Kotor) 3:0

II kolo

10.01.1926. GOŠK (Gruž) - Građanski (Dubrovnik) 1:1
Napomena: Prekinuto zbog izgreda pet minuta pred kraj pri rezultatu 1:1, trebalo biti nastavljeno 02.02.1926. ali anulirano!
Anulirana utakmica, GOŠK je naknadno izbačen iz daljeg takmičenja zbog nastupa neverificiranog igrača GOŠK-a protiv Juga.
25.03.1926. Jug (Dubrovnik) - Građanski (Dubrovnik) 3:0 (na kraju igrana 23.05.)
13.12.1925. Jug (Dubrovnik) - Zmaj (Makarska) 3:0 pff (odloženo, na kraju nije ni odigrano jer je Zmaj pod suspenzijom bio)
06.12.1925. Lovćen (Cetinje) - Balšić (Podgorica) 3:0

III kolo
20.12.1925. Orjen (Tivat) – Lovćen (Cetinje) 3:0 pff
Napomena: Završeno 5:2 za Lovćen, ali verificira se za Orjen jer je Lovćen bio pod suspenzijom

IV kolo

20.12.1925. Orjen (Tivat) - Jug (Dubrovnik) ? - trebalo da se igra ne zna se jel igrano (ako jeste onda je odigrano 1926. godine a najverovatnije nije jer je počeo prolećni deo!)
Napomena: Pobednik III kola sa pobednikom II. Kola 1. grupe (2/II)

V kolo

02.02.1926. Hajduk (Split) – Junak (Sinj) 9:0
Napomena: Hajduk (Split) je pobednik Splitske župe!

Finale

27.12.1925. Pobednik V kola sa pobednikom IV kola (nije igrano počeo je prolećni deo)

Prolećni deo:

I kolo

28.02.1926. Junak (Sinj) – SK Vis (Vis) 3:0 pff
28.02.1926. Biokovo (Makarska) – Zmaj (Makarska) – oba otpadaju od daljeg takmičenja!
28.02.1926. Primorac (Kotor) – Orjen (Tivat) 0:3
28.02.1926. Građanski (Dubrovnik) – Slaven (Grude) 3:0 pff
14.03.1926. GOŠK (Gruž) – Jug (Dubrovnik) 1:0
28.02.1926. Crnogorac (Cetinje) – Lovćen (Cetinje) 3:0 pff
Napomena: Lovćen pod suspenzijom, gubi utakmicu bez borbe!
07.03.1926. Balšić (Podgorica) – Crnojević (Bar) 3:0 pff

II kolo

21.03.1926. GOŠK (Gruž) – Građanski (Dubrovnik) 1:0
02.05.1926. Balšić (Podgorica) – Crnogorac (Cetinje) 2:1

III kolo

23.05.1926. Orjen (Tivat) – Balšić (Podgorica) 2:5

IV kolo

06.06.1926. GOŠK (Gruž) – Balšić (Podgorica) 0:3
Napomena: Ovo je bilo finale provincije!

V kolo

08.04.1926. Junak (Sinj) – Hajduk (Split) 0:7
Napomena: Hajduk (Split) je pobednik Splitske župe!

Finale

20.06.1926. Hajduk (Split) - Balšić (Podgorica) 3:0 pff
Napomena: Balšić je bio pod suspenzijom!

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
27.09.1925. SAŠK - Sarajevski 2:1
04.10.1925. SAŠK - Slavija 1:1
11.10.1925. Slavija - Hajduk 10:1
18.10.1925. Slavija - Sarajevski 1:1
25.10.1925. Hajduk - Sarajevski 1:1
01.11.1925. SAŠK - Hajduk 1:0
Prolećni deo:
07.03.1926. Hajduk - Sarajevski 9:0
13.06.1926. Slavija - Hajduk 3:2, SAŠK - Sarajevski 3:0 pff
20.06.1926. SAŠK - Hajduk 3:0, Slavija - Sarajevski 3:0 pff
27.06.1926. SAŠK - Slavija 2:0

Tabela

1. S.A.Š.K. (Sarajevo) 6 5 1 0 12:2 11
2. Slavija (Sarajevo) 6 3 2 1 18:7 8
3. RŠK Hajduk (Sarajevo) 6 1 2 3 13:18 4
4. Sarajevski/SŠK Osman (Sarajevo) 6 0 2 4 3:19 2

Napomena:

Sarajevski ŠK menja ime početkom 1926. godine u Sarajevski ŠK Osman! Utakmice su se trebale igrati u martu, ali je podsavez birao novu upravu pa su utakmice tek igrane nakon velike bure oko izbora nove uprave u junu mesecu. Sarajevski ŠK je odustao u prolećnoj sezoni.

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

U Ljubljanskom nogometnom podsavezu ponovo je izvršena izmena takmičenja tako da se ponovo igra u grupama u tri okruga pa zatim prvaci po jednostrukom kup sistemu za prvaka.

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
27.09.1925. Slovan - Slavija 6:1, Primorje - Svoboda 14:0
11.10.1925. Jadran - Primorje 4:1, Hermes - Svoboda 9:0, Ilirija - Slavija 15:0
18.10.1925. Slovan - Hermes 2:1, Ilirija - Svoboda 11:0, Primorje - Slavija 3:0 pff
25.10.1925. Ilirija - Slovan 11:0, Primorje - Hermes 4:0, Svoboda - Slavija 3:1
27.10.1925. Ilirija - Jadran 4:1
01.11.1925. Ilirija - Primorje 3:2, Slovan - Svoboda 6:0, Jadran - Slavija 3:0 pff
15.11.1925. Jadran - Slovan 7:1, Hermes - Slavija 3:0 pff
22.11.1925. Slovan - Primorje 4:2, Ilirija - Hermes 4:0, Jadran - Svoboda 3:0 pff
Prolećni deo:
14.02.1926. Primorje - Hermes 10:0
21.02.1926. Jadran - Hermes 8:1
07.03.1926. Slovan - Jadran 6:2, Primorje - Slavija 12:0, Ilirija - Hermes 3:0 pff
14.03.1926. Ilirija - Slovan 10:0, Hermes - Slavija 3:2
21.03.1926. Ilirija - Slavija 8:1, Primorje - Slovan 3:2, Hermes - Jadran 5:1
28.03.1926. Slovan - Svoboda 16:0, Ilirija - Jadran 9:1
11.04.1926. Ilirija - Svoboda 17:1, Slovan - Hermes 6:2, Jadran - Slavija 5:2
18.04.1926. Primorje - Ilirija 1:0, Jadran - Svoboda 11:0, Slovan - Slavija 3:1
25.04.1926. Jadran - Primorje 2:0, Hermes - Svoboda 4:0
02.05.1926. Primorje - Hermes 3:0, Slavija - Svoboda 1:0
09.05.1926. Primorje - Svoboda 9:0

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 12 11 0 1 95:7 22
2. Primorje (Ljubljana) 12 8 0 4 60:15 16
3. Jadran (Ljubljana) 12 8 0 4 48:29 16
4. Slovan (Ljubljana) 12 8 0 4 52:40 16
5. Hermes (Ljubljana) 12 5 0 7 28:39 10
6. Slavija (Ljubljana) 12 1 0 11 9:64 2
7. Svoboda (Ljubljana) 12 1 0 11 4:102 2

 

Grupa Maribor

Rezultati

Jesenji deo:
20.09.1925. Maribor - Merkur 3:0
27.09.1925. Rapid - Maribor 7:1, Mura - Svoboda 3:2
04.10.1925. Maribor - Ptuj 1:1, Rapid - Mura 8:1
11.10.1925. Rapid - Merkur 3:1, Ptuj - Mura 5:1
18.10.1925. Ptuj - Svoboda 4:2, Merkur - Mura 14:0
25.10.1925. Maribor - Mura 11:0, Merkur - Svoboda 3:2
01.11.1925. Maribor - Svoboda 5:1, Merkur - Ptuj 7:3
08.11.1925. Rapid - Svoboda 14:0
15.11.1925. Rapid - Ptuj 9:2
Prolećni deo:
07.03.1926. Merkur - Mura 11:1, Maribor - Svoboda 10:3
14.03.1926. Maribor - Merkur 5:3, Rapid - Mura 3:0 pff
19.03.1926. Ptuj - Merkur 4:2
21.03.1926. Maribor - Ptuj 6:3
25.03.1926. Maribor - Mura 3:0 pff
28.03.1926. Rapid - Ptuj 7:3
11.04.1926. Rapid - Merkur 11:2, Ptuj - Mura 3:0 pff
18.04.1926. Ptuj - Svoboda 3:1
25.04.1926. Svoboda - Mura 3:0 pff
02.05.1926. Rapid - Maribor 4:3
09.05.1926. Svoboda - Rapid 4:2
13.05.1926. Merkur - Svoboda 4:3

Tabela

1. Rapid (Maribor) 10 9 0 1 68:17 18
2. I SSK Maribor (Maribor) 10 7 1 2 48:22 15
3. SK Ptuj (Ptuj) 10 5 1 4 31:36 11
4. Merkur (Maribor) 10 5 0 5 47:42 10
5. Svoboda (Maribor) 10 2 0 8 21:48 4
6. Mura (Murska Sobota) 10 1 0 9 6:63 2

 

Grupa Celje

Rezultati

Jesenji deo:
27.09.1925. Celje - Red Star 8:0
04.10.1925. Athletik - Red Star 5:2
14.03.1926. Celje - Athletik 3:1
Prolećni deo:
28.03.1926. Athletik - Red Star 11:1
18.04.1926. Celje - Red Star 3:0
25.04.1926. Celje - Athletik 1:0

Tabela

1. SK Celje (Celje) 4 4 0 0 15:1 8
2. Athletik (Celje) 4 2 0 2 17:7 4
3. Red Star (Celje) 4 0 0 4 3:27 0

 

Završnica za prvaka

Polufinale

13.04.1926. SK (Celje) – Ilirija (Ljubljana) 0:3 pff
Rapid (Maribor) prema žrebu direktno u finale

Finale

20.06.1926. Ilirija (Ljubljana) – Rapid (Maribor) 6:1

OSIJEČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
04.10.1925. Hajduk - Građanski 2:2, Makabi - OŠK 1:8, Slavija - Sloga 6:1 (prekinuto pri rezultatu 1:1 nastavljeno 25.10.!)
11.10.1925. Sloga - Makabi
18.10.1925. Slavija - Makabi, Hajduk - OŠK
25.10.1925. Hajduk - Makabi 3:0 pff, Građanski - OŠK 4:1
01.11.1925. Slavija - OŠK 4:0, Makabi - Građanski 0:3 pff, Sloga - Hajduk 1:2 (prekinuto)
15.11.1924. Sloga - OŠK 5:0, Slavija - Hajduk 4:3
14.02.1926. Građanski - Sloga 1:1
Prolećni deo:
07.03.1926. Građanski - Sloga 3:1, Slavija - Hajduk 2:2
14.03.1926. Makabi - Građanski 1:7, Hajduk - Sloga 2:3
18.03.1926. Hajduk - Građanski 4:2
28.03.1926. Makabi - Sloga 0:3 pff, Građanski - Slavija 2:5
05.04.1926. Hajduk - Makabi 3:0 pff
18.04.1926. Hajduk - Slavija 3:2
09.05.1926. Slavija - Sloga 1:2

Tabela

1. Slavija (Osijek) 8 5 1 2 28:11 11
2. Hajduk (Osijek) 8 4 3 1 21:13 11
3. Sloga (Osijek) 8 4 2 2 16:15 10
4. Građanski (Osijek) 8 3 2 3 21:17 8
5. Makabi (Osijek) 8 0 0 8 1:28 0

Napomena:

Ne postoji II razred, već su svi klubovi smešteni u jedan, osim Olimpije koja je priključena provinciji. OŠK je odustao na polusezoni jer se fuzionisao sa Hajdukom u OŠK Hajduk.


IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik Z.N.P.-a, Zagreb, 1925 i 1926
  2. Jugoszláv sportélet: službeni glasnik Subotičkog NP, 1925 i 1926
  3. Politika dnevne novine, Beograd, 1925 i 1926
  4. Vreme dnevne novine, Beograd, 1925 i 1926
  5. Novo Doba - službeni organ Splitskog NP, Split, 1925 i 1926
  6. Sportista: službeni glasnik BLP-a, Beograd, 1925 i 1926
  7. Zagrebački športski list: glasnik PHŠK Građanski, Zagreb, 1925 i 1926
  8. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1925 i 1926
  9. Slavonski športski list: službeni glasnik Osiječkog NP, 1925 i 1926