1924-1925

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
26.10.1924. Građanski – Željezničar 4:0
02.11.1924. Željezničar – Šparta 2:1
09.11.1924. Concordia – Željezničar 2:0 (dovršetak utakmice odigran 27.11.)
16.11.1924. Građanski – Concordia 8:2, HAŠK – Šparta 2:1
20.11.1924. HAŠK – Željezničar 4:3
23.11.1924. Građanski – HAŠK 2:1
30.11.1924. Građanski – Šparta 4:1
07.12.1924. Concordia – Šparta 3:0 (nastavak utakmice odigran 04.01.1925.)
14.12.1924. HAŠK – Concordia 1:1
Prolećni deo:
08.03.1925. Concordia – HAŠK 2:1, Šparta – Željezničar 2:1
15.03.1925. Građanski – Šparta 8:0, Željezničar – Concordia 1:1
22.03.1925. Građanski – Željezničar 4:0, HAŠK – Šparta 7:2
29.03.1925. Građanski – Concordia 3:1, HAŠK – Željezničar 6:0
10.05.1925. Građanski – HAŠK 2:1
17.05.1925. Concordia – Šparta 3:0 (poništena zbog igranja Adolfa Percela iz Concordie koji je bio pod zabranom igranja)
31.05.1925. Šparta – Concordia 4:1

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 8 8 0 0 35:6 16
2. HAŠK (Zagreb) 8 4 1 3 23:13 9
3. Concordia (Zagreb) 8 3 2 3 13:18 8
4. Šparta (Zagreb) 8 2 0 6 11:28 4
5. Željezničar (Zagreb) 8 1 1 6 7:24 3

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
14.09.1924. BSK – Soko 7:1, Jedinstvo – Jadran 2:0
28.09.1924. BSK – Jadran 3:1
19.10.1924. Jugoslavija – Jadran 4:1
26.10.1924. Jugoslavija – Jedinstvo 5:0
02.11.1924. Jadran – Soko 2:1
09.11.1924. Jedinstvo – Soko 2:1
16.11.1924. Jugoslavija – Soko 3:0, BSK – Jedinstvo 4:0
23.11.1924. BSK – Jugoslavija 1:6
Prolećni deo:
01.03.1925. Jugoslavija – Jedinstvo 4:0, BSK – Jadran 1:0
08.03.1925. Jugoslavija – Jadran 2:0, Jedinstvo – Soko 2:0
15.03.1925. BSK – Jedinstvo 5:1
29.03.1925. Jadran – Jedinstvo 2:0, BSK – Soko 2:0 (prekinuto zbog tuče, pa anulirano, igra se nova)
09.04.1925. Jugoslavija – Soko 9:1
03.05.1925. Jugoslavija – BSK 8:2
10.05.1925. Soko – Jadran 1:0
14.06.1925. BSK – Soko 9:5 (nova utakmica)

Tabela

1. Jugoslavija (Beograd) 8 8 0 0 41:5 16
2. BSK (Beograd) 8 6 0 2 32:22 12
3. Jedinstvo (Beograd) 8 3 0 5 7:21 6
4. Jadran (Beograd) 8 2 0 6 6:14 4
5. Soko (Beograd) 8 1 0 7 10:34 2

 

SPLITSKI PODSAVEZ

Igrano po župama, gde je prva župa bila grad Split, igrao po bod-sistemu, koji se kasnije uključivao u prvenstvo pokrajine po kup-sistemu. Prvo kolo je ustvari predtakmičenje po župama!

I župa - Split i okolina

A) podgrupa - Grad Split

Rezultati

Jesenji deo:
01.11.1924. Hajduk – Borac 11:1
09.11.1924. Hajduk – Uskok 11:0
23.11.1924. Uskok – Borac 3:0 pff (Borac nije nastupio)
Prolećni deo:
01.03.1925. Borac – Hajduk 0:5
08.03.1925. Hajduk – Uskok 3:0
15.03.1925. Borac – Uskok 3:0

Tabela

1. Hajduk (Split) 4 4 0 0 30:1 8
2. Uskok (Split) 4 1 0 3 3:17 2
3. Borac (Split) 4 1 0 3 4:19 2

 

B) podgrupa - Sinj i okolina Splita

25.03.1925. SK Vis (Vis) – Velebit (Sinj) 0:3
Napomena: Utakmica se igra u Splitu. Velebit promenio ime u Junak! Junak (Sinj) je prvak I župe B) podgrupe.

II župa – Makarska

01.02.1925. Biokovo (Makarska) – Zmaj (Makarska) 0:3 pff
Zmaj (Makarska) je prvak II župe

III župa – Dubrovnik

Polufinale župe
01.02.1925. Jug (Dubrovnik) – Građanski (Dubrovnik) 4:3
GOŠK (Gruž) prema žrebu direktno u finale
Finale župe
15.02.1925. GOŠK (Gruž) – Jug (Dubrovnik) 5:0
GOŠK (Gruž) je prvak III župe

IV župa – Boka Kotorska

Polufinale župe
01.02.1925. Primorac (Kotor) – Orjen (Tivat) 3:0 pff
Vihor (Budva) prema žrebu direktno u finale
Finale župe
15.02.1925. Primorac (Kotor) – Vihor (Budva) 3:0
Primorac (Kotor) je prvak IV župe

V župa – Cetinje

01.02.1925. Lovćen (Cetinje) – Crnogorac (Cetinje) 4:0
Lovćen (Cetinje) je prvak V župe

VI župa – Podgorica

01.02.1925. Balšić (Podgorica) – Crnojević (Bar) 3:0
Balšić (Podgorica) je prvak VI župe

II kolo

I grupa
01.03.1925. GOŠK (Gruž) – Zmaj (Makarska) 3:0 pff
Napomena: prema žrebu igra prvak III župe – Dubrovnik protiv prvaka II župe – Makarska za prvaka I grupe
II grupa
01.03.1925. Lovćen (Cetinje) – Balšić (Podgorica) 1:0
Napomena: prema žrebu igra prvak V župe – Cetinje protiv prvaka VI župe – Podgorica za prvaka II grupe

III kolo

15.03.1925. Lovćen (Cetinje) – Primorac (Kotor) 2:1
Napomena: prema žrebu igra pobednik II grupe – prvak IV župe Boka (za prvaka Crne Gore i Boke Kotorske)

IV kolo – Polufinale

29.03.1925. GOŠK (Gruž) – Lovćen (Cetinje) 8:1
Napomena: Prema žrebu igra prvak trećeg kola (Zete) i prvak I grupe drugog kola
13.04.1925. Hajduk (Split) – Junak (Sinj) 3:0 pff
Napomena: prema žrebu igra prvak I župe a) (ligaški deo Split) – prvak I župe b) (prvak Sinja) i trebalo je da se igra 05. aprila. Utakmica je odložena za ovaj dan zbog kašnjenja Hajduka sa turneje na Malti, ali Junak nije mogao da dođe i verificirana je par-forfe.

Finale za prvaka SNP-a

26.04.1925. Hajduk (Split) – GOŠK (Gruž) 9:0
Napomena: Za razliku od prethodnih godina prvi put se igra finalna utakmica. Obično prvak provincije nije izlazio na megdan Hajduku već su predavali bez borbe utakmice i tako je Hajduk nosio titulu. Ove sezone GOŠK se odvažio kao prvak provincije da se suprostavi Hajduku!

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
07.09.1924. KSC – Sport (Su) 3:0, SAND – Bačka 2:2, ŽAK – SMTC 1:3, SSU – Amateur (So) 2:3
28.09.1924. KSC – SMTC 7:2, SSU – ŽAK 4:0, Sport (Su) – SAND 0:0, Bačka – Amateur (So) 9:0
05.10.1924. Bačka – KSC 2:1, Amateur (So) – SMTC 11:0, SAND – SSU 3:1, Sport (Su) – ŽAK 1:1
12.10.1924. Bačka – SSU 4:0, KSC – SAND 1:0, Amateur (So) – ŽAK 2:2, SMTC – Sport (Su) 1:0
19.10.1924. SSU – KSC 3:0, SMTC – Bačka 0:3, SAND – ŽAK 1:1, Sport (Su) – Amateur (So) 2:1
26.10.1924. SMTC – SSU 1:1, Amateur (So) – SAND 1:1, Bačka – Sport (Su) 7:1, ŽAK – KSC 3:1
02.11.1924. Amateur (So) – KSC 0:3 pff, SAND – SMTC 3:1, ŽAK – Bačka 0:1, SSU – Sport (Su) ?
Prolećni deo:
08.03.1925. KSC – Sport (Su) 1:0, SMTC – ŽAK 1:0
15.03.1925. ŽAK – SSU 2:2, SAND – SMTC 4:1, KSC – Bačka 0:0, Amateur (So) – Sport (Su) 0:1
22.03.1925. SMTC – KSC 2:1, Sport (Su) – ŽAK 2:1, SAND – Bačka 0:0
29.03.1925. KSC – SAND 2:1, Sport (Su) – SMTC 3:3, SSU – Bačka 1:0
05.04.1925. SAND – ŽAK 1:0, SSU – KSC 2:0, Bačka – SMTC 3:1
19.04.1925. Sport (Su) – SSU 0:3, Bačka – ŽAK 1:1
26.04.1925. SAND – Amateur (So) 3:1, Bačka – Sport (Su) 2:0, ŽAK – KSC 1:3, SSU – SMTC 4:0
03.05.1925. SMTC – Amateur (So) 2:3, SAND – Sport (Su) 1:0 (prekinuto zbog kiše, nastavak 17.05.)
17.05.1925. SAND – Sport (Su) 2:1, Amateur (So) – SSU 1:0

Tabela

1. Bačka (Subotica) 14 8 4 2 35:9 20
2. SAND (Subotica) 14 6 5 3 21:14 17
3. Somborsko SU (Sombor) 13 7 2 4 25:13 16
4. Amateur (Sombor) 14 7 2 5 30:29 16
5. Kulski SC (Kula) 14 6 1 7 25;19 13
6. SMTC (Subotica) 14 4 2 8 18:44 10
7. Sport (Subotica) 13 3 3 7 11:24 9
8. ŽAK (Subotica) 14 1 5 8 14:26 7

Napomena:

Tabela nije kompletna jer fali rezultat utakmice SSU – Sport (Su) koja je odigrana (ili nije odigrana uopšte) tek po završetku svih utakmica iako je određena za jesen! Utakmicu Amateur (So) – KSC je J.N.S. registrovao par-forfe (potvrdio odluku PO SNP – Subotica).

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
28.09.1924. Šparta - Troja 5:0
05.10.1924. SAŠK - Hajduk 7:1
12.10.1924. Hajduk - Troja 5:0
19.10.1924. Sarajevski - Troja 11:0
25.10.1924. SAŠK - Šparta 8:0
26.10.1924. Sarajevski - Hajduk 2:0
02.11.1924. Hajduk - Šparta 2:0
08.11.1924. Sarajevski - Šparta 2:0
09.11.1924. SAŠK - Troja 7:1
16.11.1924. SAŠK - Sarajevski 4:0
Prolećni deo:
01.03.1925. SAŠK - Hajduk 6:1
08.03.1925. Sarajevski - Šparta 2:1
15.03.1925. SAŠK - Šparta 11:0
29.03.1925. Hajduk - Šparta 4:1
05.04.1925. SAŠK - Sarajevski 3:0
19.04.1925. Hajduk - Sarajevski 6:1 (za olimpijski fond?!)

Tabela

1. S.A.Š.K. (Sarajevo) 7 7 0 0 46:3 14
2. Sarajevski ŠK (Sarajevo) 7 4 0 3 18:14 8
3. RŠK Hajduk (Sarajevo) 7 4 0 3 19:17 8
4. Šparta (Sarajevo) 7 1 0 6 7:29 2
5. AC Troja (Sarajevo) 4 0 0 4 1:28 0

Napomena:

Izgleda je AC Troja odustala u prolećnom delu prvenstva.

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Za razliku od prethodnih sezona kada su igrane prvo grupe pa pobednici grupa po kup-sistemu za dobijanje prvaka Lj.N.P.-a, ovoga puta je UO podsaveza odlučio da se igra po dvostrukom bod-sistemu u jednom razredu.

Rezultati

Jesenji deo:
08.09.1924. Celje – Jadran 5:2
14.09.1924. Ilirija – Celje 3:2
21.09.1924. Maribor – Celje 3:0, Jadran – Hermes 2:1, Ilirija – Rapid 10:0
28.09.1924. Hermes – Maribor 2:1, Ilirija – Jadran 2:0, Primorje – Celje 2:1
05.10.1924. Hermes – Celje 3:3, Primorje – Jadran 1:1, Ilirija – Maribor 3:0
12.10.1924. Ilirija – Hermes 5:1, Primorje – Rapid 3:1, Jadran – Maribor 3:1
19.10.1924. Ilirija – Primorje 9:0, Rapid – Hermes 1:0
26.10.1924. Maribor – Primorje 4:4, Rapid – Celje 3:0 pff
02.11.1924. Rapid – Maribor 3:0, Hermes – Primorje 3:1
09.11.1924. Rapid – Jadran 5:0
Prolećni deo:
01.03.1925. Ilirija – Maribor 9:1, Rapid – Primorje 4:3
08.03.1925. Jadran – Hermes 1:1, Maribor – Celje 3:1
15.03.1925. Ilirija – Jadran 5:0, Primorje – Maribor 3:2, Hermes – Celje 4:1
19.03.1925. Ilirija – Hermes 3:1
22.03.1925. Maribor – Jadran 3:1, Hermes – Primorje 0:0, Rapid – Celje 4:2
29.03.1925. Ilirija – Primorje 6:0
05.04.1925. Ilirija – Rapid 2:0
19.04.1925. Hermes – Rapid 2:1, Celje – Ilirija 0:0
26.04.1925. Jadran – Primorje 2:1, Maribor – Hermes 2:0
03.05.1925. Primorje – Celje 3:2
10.05.1925. Jadran – Rapid 3:2
17.05.1925. Rapid – Maribor 4:0, Celje – Jadran 3:1

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 12 11 1 0 57:5 23
2. Rapid (Maribor) 12 7 0 5 28:25 14
3. Jadran (Ljubljana) 12 5 2 5 18:27 12
4. Hermes (Ljubljana) 12 4 3 5 18:21 11
5. Primorje (Ljubljana) 12 4 3 5 21:35 11
6. I SSK Maribor (Maribor) 12 4 1 7 20:32 9
7. SK Celje (Celje) 12 1 2 9 17:34 4

 

OSIJEČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
12.10.1924. Slavija – Hajduk 5:0, Sloga – Građanski 0:0
19.10.1924. Slavija – OŠK 12:0
26.10.1924. Hajduk – Građanski 5:0, Sloga – OŠK 5:0
09.11.1924. Hajduk – Sloga 1:0, OŠK – Građanski 3:0 pff
16.11.1924. Hajduk – OŠK 6:0, Sloga – Slavija 1:1
23.11.1924. Slavija – Građanski 1:0
Napomena: Makabi je urgirao na sednici ONP-a da se ukinu 2 razreda, pa je od proleća 1925. BŠK iz Belišća prebačen u požešku župu, dok su ostali klubovi priključeni I razredu!
Zaostale utakmice jesenjeg dela su stoga igrane na proleće
01.03.1925. Makabi – Građanski 0:7, Amater – Hajduk 0:3
08.03.1925. Amater – OŠK 3:0, Makabi – Sloga 0:3
15.03.1925. Makabi – Slavija 10:0, Amater – Građanski 2:1
22.03.1925. Amater – Sloga 0:5, Makabi – OŠK 1:0
25.03.1925. Makabi – Amater 1:1 (jesenja ponovna, prethodna anulirana)
29.03.1925. Makabi – Hajduk 0:3, Amater – Slavija 0:10
Prolećni deo:
08.04.1925. Sloga – OŠK 0:0, Makabi – Hajduk 1:11, Građanski – Slavija 2:3
19.04.1925. OŠK – Makabi 0:1, Sloga – Amater 5:0, Slavija – Hajduk 1:1
26.04.1925. Slavija – Makabi 5:0, Građanski – Amater 3:2, Sloga – Hajduk 2:2
03.05.1925. Hajduk – OŠK 6:0, Slavija – Amater 3:0, Građanski – Sloga 3:0
10.05.1925. Građanski – OŠK 4:1, Sloga – Makabi 0:0, Hajduk – Amater 8:0
17.05.1925. OŠK – Amater 1:2, Građanski – Makabi 2:1, Slavija – Sloga 6:0
24.05.1925. Amater – Makabi 3:0, OŠK – Slavija 0:1, Hajduk – Građanski 2:0

Tabela

1. Slavija (Osijek) 12 10 2 0 58:4 22
2. Hajduk (Osijek) 12 9 2 1 48:9 20
3. Sloga (Osijek) 12 5 4 3 25:14 14
4. Građanski (Osijek) 12 5 1 6 22:20 11
5. Amater (Osijek) 12 3 1 8 10:43 7
6. Makabi (Osijek) 12 3 1 8 9:46 7
7. OŠK (Osijek) 12 1 1 10 5:41 3

Napomena:

Amateri iz Osijeka su se nedugo posle završetka prvenstva fuzionisali (16.06.) sa Slavijom zbog dugova i malog fonda igrača!


IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik Z.N.P.-a, Zagreb, 1924 i 1925
  2. Jugoszláv sportélet: službeni glasnik Subotičkog NP, 1924 i 1925 (delimično)
  3. Politika dnevne novine, Beograd, 1924 i 1925
  4. Vreme dnevne novine, Beograd, 1924 i 1925
  5. Novo Doba - službeni organ Splitskog NP, Split, 1924 i 1925
  6. Sportista: službeni glasnik BLP-a, Beograd, 1924 i 1925
  7. Zagrebački športski list: glasnik PHŠK Građanski, Zagreb, 1925
  8. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1924 i 1925
  9. Slavonski športski list: službeni glasnik Osiječkog NP, 1924 i 1925