1923-1924

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Detaljnije o prvoj ligi možete pogledati ovde .


 

TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Krenulo se u jesen 1923. godine ali je zbog loših vremenskih uslova, takmičenje jesenjeg dela nastavljeno tek u februaru i martu mesecu 1924. godine.

Rezultati

23.09.1923. Građanski – Tipografija 14:1
11.11.1923. HAŠK – Tipografija 1:0, Concordia – Šparta 0:0
24.02.1924. Građanski – Concordia 5:1
23.03.1924. HAŠK – Concordia 4:2
30.03.1924. Concordia – Tipografija 5:1
18.05.1924. Šparta – Tipografija 4:1
15.06.1924. Građanski – HAŠK 3:3
22.06.1924. Građanski – Šparta 7:0
28.06.1924. HAŠK – Šparta 3:0
03.07.1924. Građanski – Tipografija 5:0
08.07.1924. Concordia – Šparta 3:0 pff
13.07.1924. Šparta – Tipografija 3:1
17.07.1924. HAŠK – Tipografija 6:0
20.07.1924. Građanski – Concordia 3:1, HAŠK – Šparta 2:2
27.07.1924. Građanski – HAŠK 4:1, Concordia – Tipografija 4:0
09.08.1924. Građanski – Šparta 7:0, HAŠK – Concordia 4:1

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 8 7 1 0 48:7 15
2. HAŠK (Zagreb) 8 5 2 1 24:12 12
3. Concordia (Zagreb) 8 3 1 4 17:17 7
4. Šparta (Zagreb) 8 2 2 4 9:24 6
5. Tipografija (Zagreb) 8 0 0 8 4:42 0

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
23.09.1923. Konkordija – Vardar 1:0
27.09.1923. Konkordija – Soko 0:2
30.09.1923. BSK – Vardar 2:1
07.10.1923. BSK – Soko 9:0
14.10.1923. Jugoslavija – Konkordija 6:1
08.11.1923. BSK – Konkordija 6:1
18.11.1923. Jugoslavija – Soko 9:0
25.11.1923. Jugoslavija – BSK 9:1
10.02.1924. Soko – Vardar 3:2
25.02.1924. Jugoslavija – Vardar 9:2
Prolećni deo:
02.03.1924. Jugoslavija – Konkordija 8:0, BSK – Vardar 4:0
23.03.1924. Soko – Konkordija 2:0
30.03.1924. Vardar – Soko 0:2
04.05.1924. BSK – Vardar 0:3 pff (BSK uložio žalbu pa je trebala da se igra nova utakmica 11.05. ali se to nije desilo zbog fuzije Vardara)
08.06.1924. Jugoslavija – Soko 2:1
20.07.1924. BSK – Soko 8:3
27.07.1924. Jugoslavija – BSK 5:0

Tabela

1. Jugoslavija (Beograd) 4 4 0 0 25:2 8
2. BSK (Beograd) 4 2 0 2 18:17 4
3. Soko (Beograd) 4 0 0 4 4:28 0
4. Jedinstvo (Beograd) - - - - - -

Napomena:
Jedinstvo je klub nastao fuzijom Vardara i Konkordije 11.05.1924. godine.
Rezultati Vardara i Konkordije se ne računaju više u tabeli a novi klub Jedinstvo nije odigrao nijednu utakmicu.

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
02.09.1923. Amateur (So) – Sport (Su) 2:2, Sloga – SAND 1:2, SMTC – SKAK 6:1
09.09.1923. SAND – Konkordija 6:1, SKAK – Amateur (So) 1:1, Sport (Su) – ŽAK 2:1, SSU – Sloga 1:1
16.09.1923. SSU – Sport (Su) 3:0, ŽAK – Amateur (So) 1:0, SAND – SMTC 0:0, Sloga – Konkordija 2:1
23.09.1923. SKAK – Sloga 1:1
07.10.1923. Sloga – SMTC 2:4, Sport (Su) – SKAK 12:0, SSU – Konkordija 10:0, Bačka – ŽAK 5:0, SAND – Amateur (So) 0:1
14.10.1923. SSU – Amateur (So) 3:0, SAND – Bačka 2:1, Sport (Su) – SMTC 3:1, SKAK – Konkordija 3:1, ŽAK – Sloga 0:0
21.10.1923. Sport (Su) – SAND 3:0, SMTC – Konkordija 3:2, SSU – SKAK 3:0, Amateur (So) – Bačka 1:0
28.10.1923. Konkordija – Sport (Su) 0:2, ŽAK – SAND 0:2, SMTC – SSU 2:2
01.11.1923. Amateur (So) – SMTC 3:0, Bačka – Sport (Su) 1:1, SKAK – ŽAK 0:1, SAND – SSU 2:3
04.11.1923. Amateur (So) – Konkordija 5:0, ŽAK – SSU 3:4, SKAK – SAND 1:4, Bačka – Sloga 3:0
11.11.1923. ŽAK – Konkordija 4:2, Bačka – SMTC 5:0
18.11.1923. SSU – Bačka 1:0, ŽAK – SMTC 0:0
25.11.1923. Bačka – Konkordija 11:0
02.12.1923. SKAK – Bačka 3:6
Prolećni deo:
23.03.1924. SAND – Sport (Su) 1:1, Konkordija – ŽAK 1:1, Sloga – SKAK 0:0, SMTC – Bačka 0:4, Amateur (So) – SSU 2:1
30.03.1924. SMTC – SAND 0:2, Amateur (So) – ŽAK 4:1, Sport (Su) – Bačka 1:3, Sloga – SSU 0:9, Konkordija – SKAK 0:0
06.04.1924. SSU – ŽAK 2:0, SAND – Sloga 2:0, Bačka – SKAK 12:0, SMTC – Amateur (So) 0:1, Sport (Su) – Konkordija 2:2
01.05.1924. Konkordija – SMTC 2:5, SAND – SKAK 5:0, Sport (Su) – Sloga 7:1, Bačka – Amateur (So) 4:1
11.05.1924. SMTC – ŽAK 0:0, Sloga – Bačka 0:5, Sport (Su) – SSU 0:0, Konkordija – SAND 0:3
18.05.1924. Konkordija – Sloga 3:1
25.05.1924. SAND – ŽAK 3:1, SMTC – Sport (Su) 0:2, Amateur (So) – Konkordija 3:0, SSU – SKAK 2:0
28.05.1924. Sport (Su) – ŽAK 2:2, SSU – SAND 3:1, SMTC – Sloga 1:0
01.06.1924. SAND – Konkordija 3:0, SKAK – Sport (Su) 0:3
08.06.1924. Sloga – ŽAK 1:1, Bačka – Konkordija 4:0
15.06.1924. ŽAK – SKAK 3:0, Amateur (So) – Sloga 3:0
19.06.1924. Bačka – Amateur (So) 4:1, SSU – SMTC 2:0, SAND – ŽAK 3:1
22.06.1924. Amateur (So) – Sport (Su) 1:2, Sloga – Bačka 0:5, SSU – Konkordija 1:0, SKAK – SMTC 1:0
06.07.1924. Bačka – SAND 1:0, SMTC – Sport (Su) 0:2
13.07.1924. Bačka – SSU 3:0, Amateur (So) – SAND 1:0
20.07.1924. ŽAK – Bačka 2:2

Tabela

1. Somborsko SU (Sombor) 18 13 3 2 50:14 29
2. Bačka (Subotica) 18 13 2 3 70:12 28
3. Sport (Subotica) 18 10 6 2 48:18 26
4. Amateur (Sombor) 18 12 2 4 34:16 26
5. SAND (Subotica) [-2] 18 9 2 7 33:21 18
6. ŽAK (Subotica) 18 5 7 6 24:28 17
7. SMTC (Subotica) 18 5 4 9 22:32 14
8. SKAK (Stara Kanjiža) 18 2 4 12 17:64 8
9. Sloga (Subotica) 18 1 5 12 10:49 7
10. Konkordija (Subotica) 18 1 3 14 17:71 5

Napomena:

SAND je kažnjen sa 2 boda manje zbog kazne iz prethodne sezone.

 

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

...

Tabela

1. SAŠK (Sarajevo) 8 8 0 0 34:7 16
2. Hajduk (Sarajevo) 8 4 0 4 13:18 8
3. Sarajevski SK (Sarajevo) 8 2 0 6 12:24 4
4. Šparta (Sarajevo) 8 2 0 6 8:24 4
5. Slavija (Sarajevo) [-4] 8 3 0 5 12:27 2

Napomena:

Slavija (Sarajevo) kažnjena oduzimanjem 4 boda zbog pogrešno verificiranih igrača i prelazi u II razred!

OSIJEČKI PODSAVEZ

Osnovan je 16.marta 1924. godine za klubove sa teritorije Slavonije i Baranje, nekih klubova Bjelovarske župe, područja Bosanskog Šamca, Brčkog i Šida u Osijeku, u hotelu Central. U potsavez su ušli klubovi tri dotadašnje župe ZNP (V Osijek, XII Đakovo i XIII Požega). U trenutku osnovanja imao je 15 klubova, od kojih su četiri: Hrvatski Građanski ŠK (Osijek), JŠK Slavija (Osijek), GŠK Cibalia (Vinkovci) i Virovitički Građanski ŠK bili među osnivačima Zagrebačkog potsaveza i Jugoslovenskog nogometnog saveza. Prvi predsednik bio je prof. Ernest Pascher,a podpredsednik dr. Ivo Karner. Odluku o osnivanju Osiječkog nogometnog potsaveza doneta je na XX Skupštini Jugoslovenskog nogometnog saveza 10.februara 1924. godine. Godine 1924. podsavez je imao 22 kluba:

  1. Osijek (7): Amateri (osnovan 1921), Građanski (1917), Hajduk (1921), Makabi (1919), OŠK (1923), Slavija (1916) i Sloga (1919)
  2. Vinkovci (4): Cibalija (1919), Savez privatnih nameštenika (1924), Obrtna omladina (1922)i Herut (1922)
  3. Đakovo (3): ĐŠK (1919), Hajduk (1920) i Sokol (1922)
  4. Virovitica (2): VGŠK (1920) i Jadran (1921)
  5. Belišćanski ŠK (1919)
  6. Taninpila (1921) Đurđenovac (tadašnje Sušine)
  7. Lješkovački ŠK (1921, Ljeskovica)
  8. Krndija (1919, Našice)
  9. SNŠK (1919, Podravska Slatina)
  10. Građanski (1922, Vukovar)

Rezultati

Jesenji deo:
21.10.1923. Građanski – Amater 2:1, Hajduk – Sloga 4:3
28.10.1923. Amater – Sloga 2:2, Građanski – Slavija 4:1
01.11.1923. Slavija – Hajduk 3:0, Sloga – Građanski 0:0
04.11.1923. Hajduk – Amater 1:2, Slavija – Sloga 2:0
11.11.1923. Građanski – Hajduk 1:0, Slavija – Amater 1:0
Prolećni deo:
27.04.1924. Amater – Građanski 5:1, Sloga – Hajduk 0:3
11.05.1924. Sloga – Amater 2:0, Slavija – Građanski 3:1
18.05.1924. Hajduk – Građanski 4:1, Slavija – Amater 4:1
25.05.1924. Slavija – Sloga 0:0, Hajduk – Amater 1:0
29.05.1924. Građanski – Sloga 1:1
15.06.1924. Slavija – Hajduk 0:5

Tabela

1. Slavija (Osijek) 8 5 1 2 14:11 11
2. Građanski (Osijek) 8 5 0 3 18:10 10
3. Hajduk (Osijek) 8 1 4 3 8:12 6
4. Sloga (Osijek) 8 2 2 4 10:16 6
5. Amater (Osijek) [-2] 8 3 1 4 12:13 5

Napomena:

Amaterima oduzeta dva boda zbog nastupa neverificiranih igrača!

 

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
07.10.1923. Ilirija – Jadran 7:1
14.10.1923. Hermes – Jadran 1:1
21.10.1923. Ilirija – Hermes 2:0
Prolećni deo:
27.04.1924. Ilirija – Hermes 8:0
01.05.1924. Ilirija – Jadran 3:3
18.05.1924. Hermes – Jadran 2:0

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 4 3 1 0 20:4 7
2. Hermes (Ljubljana) 4 1 1 2 3:11 3
3. Jadran (Ljubljana) 4 0 2 2 5:13 2

Ilirija (Ljubljana) se plasirala u finale završnice

II razred

Rezultati

Jesenji deo:
02.09.1923. Primorje – Slavija 5:1, Slovan – Svoboda 9:0
08.09.1923. LASK – Slavija 2:0
09.09.1923. Primorje – Svoboda 16:0
23.09.1923. Slovan – LASK 3:0
30.09.1923. Primorje – Slovan 2:0
07.10.1923. LASK – Svoboda 8:0
21.10.1923. Primorje – LASK 1:0
28.10.1923. Slavija – Svoboda 2:0
01.11.1923. Slovan – Slavija 3:1
Prolećni deo:
30.03.1924. Slovan – LASK 4:2
06.04.1924. Slavija – Svoboda 6:1
04.05.1924. Slovan – Slavija 5:1
Napomena: Utakmica je poništena nova trebala biti odigrana 20.07.1924.
11.05.1924. Slovan – Primorje 3:0 pff *
25.05.1924. Primorje – Slavija 8:1
29.05.1924. LASK – Svoboda 6:0
01.06.1924. Primorje – Svoboda 19:0
15.06.1924. LASK – Slavija 4:1
22.06.1924. Primorje – LASK 5:0
13.07.1924. Slovan – Svoboda 14:0
20.07.1924. Slovan – Slavija 3:0 pff

Tabela

1. Primorje (Ljubljana) 8 7 0 1 56:5 14
2. Slovan (Ljubljana) 8 7 0 1 39:5 14
3. LASK (Ljubljana) 8 4 0 4 22:14 8
4. Slavija (Ljubljana) 8 2 0 6 12:26 4
5. Svoboda (Ljubljana) 8 0 0 8 1:80 0

Napomena:

Primorje je dobilo zabranu igre od 27.4. do 24.5. Utakmica od 11. maja se anulira prema zaključku odobra LJNP od 18. jula zbog zabrane igranja SK Primorja te se ista verificira 3:0 za Slovan.

Grupa Celje

I razred

Rezultati

16.09.1923. Celje – Athletik 3:0 pff
Napomena:
Zbog nastupa sa neverificiranim igračem prema paragrafu 14 pravilnika Athletik se kažnjava gubitkom utakmice (završena 0:2) i odbijaju mu se 2 boda na kraju sezone. U drugom delu sezone Athletik se raspustio pa je SK Celje automatski dobilo 3:0 par-forfe utakmicu!

Tabela

1. SK Celje (Celje) 2 2 0 0 6:0 4
2. Athletik (Celje) 2 0 0 2 0:6 0

SK Celje (Celje) u polufinale završnice

II razred

Rezultati

Jesenji deo:
Trbovlje – Zora 2:0, Red Star – Šoštanj 2:0
Šoštanj – Zora 3:1, Red Star – Trbovlje 0:0
Šoštanj – Trbovlje 4:3, Red Star – Zora 4:2
Prolećni deo:
Zora – Trbovlje ?, Šoštanj – Red Star ?
Zora – Šoštanj ?, Trbovlje – Red Star 0:0
Trbovlje – Šoštanj 5:1, Zora – Red Star ?

Tabela

1. Red Star (Celje) 3 2 1 0 6:2 5
2. SD Šoštanj (Šoštanj) 3 2 0 1 7:6 4
3. SK Trbovlje (Trbovlje) 3 1 1 1 5:4 3
4. Zora (Trbovlje) 3 0 0 3 3:9 0

Napomena:

Fale rezultati prolećnog dela, stoga je data jesenja tabela!

Grupa Maribor

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
02.09.1923. Rapid – Ptuj 5:1
09.09.1923. Maribor – Rapid 2:0
16.09.1923. Svoboda – Ptuj 3:1
23.09.1923. Rapid – Svoboda 7:1, Maribor – Ptuj 2:1
30.09.1923. Maribor – Svoboda 2:1
Prolećni deo:
06.04.1924. Rapid – Svoboda 4:0, Maribor – Ptuj 5:0
27.04.1924. Rapid – Ptuj 4:0, Maribor – Svoboda 3:0 pff
04.05.1924. Maribor – Rapid 2:2, Ptuj – Svoboda 2:2

Tabela

1. SSK Maribor (Maribor) 6 5 1 0 16:4 11
2. Rapid (Maribor) 6 4 1 1 22:6 9
3. Svoboda (Maribor) 6 1 1 4 7:19 3
4. SK Ptuj (Ptuj) 6 0 1 5 5:21 1

SSK Maribor (Maribor) u polufinale završnice

Završnica prvenstva

Polufinale

29.05.1924. SSK Maribor (Maribor) – SK Celje (Celje) 6:0

Finale

15.06.1924. Ilirija (Ljubljana) – SSK Maribor (Maribor) 5:0

SPLITSKI PODSAVEZ

Igrano u 2 grupe: Split (po dvostrukom bod-sistemu) i Pokrajina (po kup-sistemu), gde se uključuje i pobednik iz Splita.

Grupa Split

Rezultati

Jesenji deo:
18.11.1923. Hajduk – Split 6:1
25.11.1923. Split – Borac 3:1
08.12.1923. Hajduk – Borac 7:1
Prolećni deo:
02.03.1924. Uskok – Borac 1:3
09.03.1924. Borac – Split 1:1
23.03.1924. Hajduk – Borac 10:0, Split – Uskok 5:0
30.03.1924. Split – Hajduk 1:6
04.05.1924. Hajduk – Uskok 10:0 (zadnja prvenstvena utakmica)

Tabela

1. Hajduk (Split) 5 5 0 0 39:3 10
2. JSK Split (Split) 5 2 1 2 11:14 5
3. Borac (Split) 5 1 1 3 6:22 3
4. Uskok (Split) 3 0 0 3 1:18 0

Napomena:

Uskoka nema u zvanicnom rasporedu za jesenji a niti za prolećni deo ali se pojavljuje kao tim koji igra! Izgleda je Uskok igrao samo prolećni deo! Stoga navodna utakmica par forfe protiv Hajduka 15.12. neće računata biti u tabeli već samo utakmice Uskoka na proleće.

Grupa Pokrajina

I kolo

23.03.1924. Zmaj (Makarska) – Biokovo (Makarska) 0:3 pff
23.03.1924. GOŠK (Gruž) – Jug (Dubrovnik) 0:3 pff (završeno 2:1)
13.04.1924. Slaven (Gruda) – Građanski (Dubrovnik) 0:3 pff
04.05.1924. Jug (Dubrovnik) – Građanski (Dubrovnik) 4:2
23.03.1924. Lovćen (Cetinje) – Crnogorac (Cetinje) 0:3 pff (završeno 3:1, ali je Lovćen nastupio sa neverificiranim igračem)
23.03.1924. Balšić (Podgorica) – Jadran (Bar) 2:0
Slobodni su Primorac (Kotor) i Velebit (Sinj) u prvom kolu

II kolo
11.05.1924. Biokovo (Makarska) – Jug (Dubrovnik) 0:3 pff
11.05.1924. Balšić (Podgorica) – Crnogorac (Cetinje) 0:1
11.05.1924. Velebit (Sinj) – Hajduk (Split) 0:3 pff

III kolo
25.05.1924. Primorac (Kotor) – Crnogorac (Cetinje) 0:3

IV kolo

03.06.1924. Jug (Dubrovnik) – Crnogorac (Cetinje) 1:0

Finale

15.06.1924. Hajduk (Split) – Jug (Dubrovnik) 3:0 pff

Napomena: Boldovanom bojom su oznaceni pobednici. Hajduk se prema pravilu i rasporedu kao pobednik Splita uključio kasnije.


IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik J.N.S. i svih njegovih podsaveza, Zagreb, 1923 i 1924
  2. Jugoszláv sportélet: službeni glasnik Subotičkog NP, 1923 i 1924
  3. Politika dnevne novine, 1923 i 1924
  4. Vreme dnevne novine - službeni organ BLP-a, Beograd, 1923 - do maja 1924
  5. Novo Doba - službeni organ Splitskog NP, Split, 1923 i 1924
  6. Sportista: službeni glasnik BLP-a, Beograd, 1924
  7. Šport: ilustrirani tjednik, Zagreb, 1923 i 1924
  8. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1923 i 1924
  9. Slavonski športski list: službeni glasnik Osiječkog NP, 1923 i 1924
  10. Službeni glasnik Z.N.P.-a, Zagreb, 1924