1922-1923

PRVA DRŽAVNA LIGA KRALJEVINE

Ove sezone je prvi put održana državna liga Kraljevine S.H.S. a detaljno možete pogledati ovde .


TAKMIČENJA PO PODSAVEZIMA 

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Pošto je prethodna sezona završena u februaru 1923. godine, odigrana je zbog prvog državnog prvenstva (da bi se dobio prvak što pre), skraćena sezona po jednostrukom sistemu u svim razredima Z.N.P.-a.

Rezultati

23.07.1923. Građanski – Concordia 4:0, HAŠK – Ilirija 3:0
29.07.1923. Građanski – HAŠK 2:1, Concordia – Ilirija 8:0
05.08.1923. Concordia – HAŠK 0:0, Građanski – Šparta 2:0
12.08.1923. Ilirija – Šparta 1:1
26.08.1923. Građanski – Ilirija 14:0, HAŠK – Šparta 2:0
02.09.1923. Concordia – Šparta 6:0

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 4 4 0 0 22:1 8
2. Concordia (Zagreb) 4 2 1 1 14:4 5
3. HAŠK (Zagreb) 4 2 1 1 6:2 5
4. Šparta (Zagreb) 4 0 1 3 1:11 1
5. Ilirija (Zagreb) 4 0 1 3 1:26 1

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
27.09.1922. BSK – Konkordija 4:1
15.10.1922. BSK – Jugoslavija 2:2
22.10.1922. Jugoslavija – Konkordija 8:0
12.11.1922. Vardar – Konkordija 1:1
19.11.1922. Jugoslavija – Vardar 4:0
26.11.1922. BSK – Vardar 1:2
Prolećni deo:
18.03.1923. BSK – Vardar 1:0
25.03.1923. Jugoslavija – Konkordija 5:0
13.04.1923. BSK – Jugoslavija 1:2
15.04.1923. Vardar – Konkordija 5:1 (poništena)
24.05.1923. BSK – Konkordija 2:1
22.07.1923. Jugoslavija – Vardar 4:1
09.09.1923. Vardar – Konkordija 3:2

Tabela

1. Jugoslavija (Beograd) 6 5 1 0 25:4 11
2. Vardar (Beograd) 6 2 1 3 7:13 5
3. BSK (Beograd) [-4] 6 3 1 2 11:8 3
4. Konkordija (Beograd) 6 0 1 5 5:23 1

Napomena:

BSK je kažnjen oduzimanjem 4 boda zbog igranja kažnjenih i neverifikovanih igrača!

SPLITSKI PODSAVEZ

Igrano u 2 podgrupe: A (grad Split) po dvostrukom bod sistemu i B (pokrajina) po dvostrukom kup sistemu.

Rezultati

Jesenji deo:
24.09.1922. Hajduk – Borac 7:2
01.10.1922. Split – Uskok 1:0
08.10.1922. Hajduk – Split 8:0
15.10.1922. Hajduk – Uskok 8:0
22.10.1922. Borac – Uskok 3:0 pff
29.10.1922. Split – Borac 1:0 (poništena) igrana nova 05.11.
05.11.1922. Split – Borac 5:1
Prolećni deo:
25.03.1923. Hajduk – Borac 5:0
15.04.1923. Split – Borac 1:1
29.04.1923. Split – Uskok 0:0
06.05.1923. Uskok – Borac 2:4 (trebalo da se igra 18.03.)
27.05.1923. Hajduk – Uskok 3:0 pff (trebalo da se igra 08.04.)
31.05.1923. Hajduk – Split 3:1 (trebalo da se igra 22.04.)

Tabela

1. Hajduk (Split) 6 6 0 0 34:3 12
2. RSK Split (Split) 6 2 2 2 8:13 6
3. Borac (Split) 6 2 1 3 11:20 5
4. Uskok (Split) 6 0 1 5 2:19 1

Jesenji deo:

Cetinje

05.11.1922. Lovćen (Cetinje) – Crnogorac (Cetinje) 0:3 pff (Lovćen nastupio sa neverificiranim igračom)

Dubrovnik

25.03.1922. Jug (Dubrovnik) – GOŠK (Gruž) n/o

Napomena: Ova utakmica je trebala biti odigrana 26.11.1922., pa je odložena za 01.01.1923. i na kraju za 25.03.1922. Ubrzo je žreban i prolećni deo pa se ova utakmica nije ni odigrala!

Prolećni deo:

I kolo

01.04.1923. Crnogorac (Cetinje) – Lovćen (Cetinje) 7:0

01.04.1923. Primorac (Kotor) – Slaven (Gruda) 3:0 pff (Slaven nije nastupao)

01.04.1923. GOŠK (Gruž) – Jug (Dubrovnik) 2:0

01.04.1923. Zmaj (Makarska) – Biokovo (Makarska) 1:7 (anulirana zbog neodgovarajućeg igrališta)

nova utakmica 12.08.1923. Biokovo (Makarska) – Zmaj (Makarska) 2:1

II kolo

28.06.1923.Crnogorac (Cetinje) – Primorac (Kotor) 5:1

23.09.1293. GOŠK (Gruž) – Biokovo (Makarska) 2:0

Finale (III kolo)

25.08.1923. GOŠK (Gruž) – Crnogorac (Cetinje) 2:1 (anuliran rezultat jer GOŠK nije obavestio sudiju da treba da sudi tu baš utakmicu!)

21.10.1923. GOŠK (Gruž) – Crnogorac (Cetinje) 0:3 pff

GOŠK odustaje od daljeg takmičenja za prvenstvo 1923. godine! (Novo Doba br258 08.11.1923.). Crnogorac (Cetinje) prvak pokrajine Splitskog podsaveza za 1923. godinu.

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:
03.09.1922. Bačka – Sport (Su) 5:0, Konkordija – SMTC 2:3, Amateur (So) – Sloga 4:4, SKAK – SAND 0:9
08.09.1922. SAND – SSU 6:0, SKAK – Sloga 1:2, Amateur (So) – Konkordija 2:2
10.09.1922. Amateur (So) – SMTC 4:3, Sport (Su) – SAND 0:5, SKAK- Bačka 1:5, SSU – Konkordija 5:1
17.09.1922. Amateur (So) – SAND 1:4, Konkordija – Sloga 0:4, Bačka – SMTC 5:1, SKAK – Sport (Su) 1:2
24.09.1922. SMTC – SSU 0:4, Amateur (So) – Sport (Su) 6:1, Sloga – Bačka 1:1
15.10.1922. SSU – Amater (So) 1:0, Sloga – SAND 1:3, Sport (Su) – Konkordija 6:2
22.10.1922. SMTC – Sport (Su) 1:4, Bačka – Amatuer (So) 6:1, SSU – SKAK 6:1
29.10.1922. Bačka – SSU 1:1, Sport (Su) – Sloga 0:3, SKAK – Amateur (So) 0:4
01.11.1922. SAND – SMTC 6:0, SSU – Sport (Su) 7:0
03.11.1922. SAND – Bačka 2:7
05.11.1922. Konkordija – Bačka 0:8, Sloga – SMTC 3:0
12.11.1922. SAND – Konkordija 16:0, SMTC – SKAK 2:0, SSU – Sloga 2:2
11.03.1923. Konkordija – SKAK 0:3
Prolećni deo:
25.03.1923. SAND – Sloga 2:0, Sport (Su) – Bačka 1:1, SKAK – Konkordija 3:0
08.04.1923. SAND – SKAK 2:0, SSU – SMTC 3:0, Bačka – Sloga 2:1
15.04.1923. Sport (Su) – SMTC 2:1, Sloga – Konkordija 4:0, Amateur (So) – SKAK 2:1
22.04.1923. Amateur (So) – Bačka 1:2, SKAK – SSU 0:4, SMTC – Sloga 2:2, SAND – Sport (Su) 2:0
29.04.1923. Bačka - SAND 3:0 pff (1:1 završeno, naknadno poništeno), Sport (Su) – Konkordija 3:0, Amateur (So) – SSU 3:3, SKAK – Sloga 1:2
06.05.1923. SMTC – Konkordija 0:1, SAND – Amateur (So) 5:0, SSU – Sport (Su) 2:1
10.05.1923. Sloga – Sport (Su) 1:1, SSU – Bačka 0:1, SMTC – Amateur (So) 3:0
13.05.1923. SSU – Konkordija 2:3, SKAK – SMTC 1:0
31.05.1923. Sport (Su) – Amateur (So) 3:0, SAND – SSU 1:0
03.06.1923. Sloga – SSU 1:3, Bačka - Konkordija 5:0
10.06.1923. Amateur (So) – Konkordija 0:2, SMTC – SAND 0:3
24.06.1923. Amateur (So) – Sloga 3:1, SMTC – Bačka 0:6
01.07.1923. Konkordija – SAND 3:5
08.07.1923. SKAK – Sport (Su) 0:2
13.07.1923. Bačka – SKAK 13:0

Tabela

1. Bačka (Subotica) 16 13 3 0 71:10 29
2. SAND (Subotica) 16 13 1 2 71:15 27
3. Somborsko SU (Sombor) 16 9 3 4 43:21 21
4. Sloga (Subotica) 16 6 5 5 32:25 17
5. Sport (Subotica) 16 7 2 7 26:37 16
6. Amateur (Sombor) 16 5 3 8 31:41 13
7. SMTC (Subotica) 16 3 1 12 16:46 7
8. Konkordija (Subotica) 16 3 1 12 16:69 7
9. SKAK (Stara Kanjiža) 16 3 0 13 13:55 6

Napomena:

Utakmica Bačke i SAND-a je nakandno poništena nakon žalbe Bačke JNSu zbog nastupa dva pogrešno verificirana igrača SAND-a Ede Krausza (kasno poslata otpusnica iz Segedina i MFS)i Nikole Sterna (prijavljen za Judu Makabi iz Broda)!

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
17.09.1922. Ilirija – Hermes 4:2
24.09.1922. Hermes – Primorje 3:3
05.11.1922. Ilirija – Primorje 8:1
Prolećni deo:
29.04.1923. Ilirija – Hermes 2:1
13.05.1923. Hermes – Primorje 1:0
27.05.1923. Primorje – Ilirija 1:0

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 4 3 0 1 14:5 6
2. Hermes (Ljubljana) 4 1 1 2 7:9 3
3. Primorje (Ljubljana) [-2] 4 1 1 2 5:12 1

Napomena:

LJNP je kaznio Primorje oduzimanjem 2 boda na kraju sezone
Ilirija se plasirala direktno u finale

II razred

Rezultati

Jesenji deo:
27.08.1922. Svoboda (M) – Svoboda (Lj) 2:1
03.09.1922. Slovan – Slavija 7:2. Sparta – Svoboda (Lj) 1:0
08.09.1922. Jadran – Sparta 7:0, LASK – Svoboda (Lj) 4:2, Svoboda (M) – Slavija 5:0
10.09.1922. Slovan – LASK 3:1
17.09.1922. LASK – Slavija 3:1, Slovan – Svoboda (M) 4:1
24.09.1922. Sparta – Slavija 7:1, LASK – Svoboda (M) 0:0
01.10.1922. Jadran – LASK 9:1, Svoboda (M) – Sparta 2:2, Svoboda (Lj) – Slavija 3:0 pff
08.10.1922. Jadran – Slovan 5:3, LASK – Sparta 3:1
15.10.1922. Jadran – Svoboda (M) 7:1, Slovan – Sparta 3:0 pff
22.10.1922. Slovan – Svoboda (Lj) 3:0, Jadran – Slavija 3:0
29.10.1922. Jadran – Svoboda (Lj) 5:0
Prolećni deo:
25.03.1923. Slovan – Slavija 5:0, Jadran – LASK 3:0
22.04.1923. Jadran – Slavija 5:0. Slovan – Svoboda (Lj) 5:0
29.04.1923. LASK – Slovan 2:1
06.05.1923. Jadran – Svoboda (Lj) 3:0
10.05.1923. Jadran – Slovan 1:1, LASK – Svoboda (Lj) 2:1
13.05.1923. LASK – Slavija 3:0 pff
17.06.1923. Svoboda (Lj) – Slavija 3:0

Tabela

1. Jadran (Ljubljana) 12 11 1 0 54:6 23
2. Slovan (Ljubljana) 12 9 1 2 41:12 19
3. LASK (Ljubljana) 12 8 1 3 25:21 17
4. Svoboda (Ljubljana) 12 4 0 8 16:25 8
5. Slavija (Ljubljana) 12 2 0 10 10:44 4
-. Svoboda (Moste) 11 2 2 7 11:29 6
-. Sparta (Ljubljana) 11 2 1 8 11:31 5

Napomena:

Svoboda (Moste) i Sparta (Ljubljana) su odustali u toku polusezone, a skor je uračunat u tabelu sa ostalim timovima, ali su prema izveštaju LJNP-a utakmice u drugom delu izgubili par-forfe!

Grupa Celje

Rezultati

Jesenji deo:
08.10.1922. Athletik – Celje 5:0
15.10.1922. Athletik – Svoboda 16:0
12.11.1922. Celje – Svoboda 5:2
Prolećni deo:
06.05.1923. Athletik – Celje 9:2

Tabela

1. Athletik SK (Celje) 4 4 0 0 33:2 8
2. SK Celje (Celje) 4 2 0 2 10:16 4
3. Svoboda (Celje) 4 0 0 4 2:27 0

Napomena:

Svoboda je odustala u prolećnom delu. Drugi deo je izgubio par-forfe utakmice, međutim one nisu uračunate za razliku od drugih grupa u tabeli!

Verifikovana tabela LJNP-a

1. Athletik SK (Celje) 2 2 0 0 16:3 4
2. SK Celje (Celje) 2 0 0 2 3:16 0


Athletik se plasiralo u polufinale.

Grupa Maribor

Rezultati

Jesenji deo:
10.09.1922. MAK – Svoboda 2:2
17.09.1922. Maribor – Rapid 4:4
24.09.1922. Rapid – Svoboda 2:1
01.10.1922. Maribor – Svoboda 4:1
08.10.1922. Maribor – MAK 5:1
15.10.1922. MAK – Rapid 3:0
SK Ptuj uključen kasnije, sve utakmice u jesenjem delu je izgubio par-forfe:
MAK – Ptuj 3:0, Maribor – Ptuj 3:0, Rapid – Ptuj 3:0, Svoboda – Ptuj 3:0
Prolećni deo:
22.04.1923. Ptuj – Svoboda 2:4
29.04.1923. Maribor – Rapid 0:0
06.05.1923. Maribor – Ptuj 10:0
10.05.1923. Rapid – Ptuj 7:0, Svoboda – Maribor 2:0
13.05.1923. Rapid – Svoboda 4:1

Tabela

1. SSK Maribor 8 5 2 1 29:8 12
2. Rapid (Maribor) 8 5 2 1 23:9 12
3. Svoboda (Maribor) 8 4 1 3 17:14 9
4. MAK (Maribor) 8 2 1 5 9:19 5
5. SK Ptuj (Ptuj) 8 1 0 7 5:33 2

Napomena:

MAK odustao od takmičenja u prolećnom delu, ali je izgubio sve utakmice par-forfe.
SSK Maribor u polufinale. 

Završnica prvenstva

Polufinale

27.05.1923. SSK Maribor (Maribor) – Athletik (Celje) 2:1

Finale

10.06.1923. Ilirija (Ljubljana) – SSK Maribor (Maribor) 6:1

SARAJEVSKI PODSAVEZ

I razred

Rezultati

Jesenji deo:
10.09.1922. SAŠK - Troja 6:0
24.09.1922. Troja - Sarajevski 6:2
30.09.1922. Hajduk - Troja 3:1 (prekinuto na poluvremenu pri rezultatu 0:0 zbog kiše, nastavak odigran 29.10.)
07.10.1922. Hajduk - SAŠK 2:7
14.10.1922. Slavija - Troja 2:1
15.10.1922. Hajduk - Sarajevski 0:0
29.10.1922. SAŠK - Slavija 3:1
01.11.1922. SAŠK - Sarajevski 7:1
15.04.1923. Hajduk - Slavija 2:1
22.04.1923. Slavija - Sarajevski 1:0
Prolećni deo:
29.04.1923. Sarajevski - Hajduk 1:1
06.05.1923. SAŠK - Hajduk 9:0
10.05.1923. Sarajevski - Slavija 1:6
13.05.1923. SAŠK - Troja 9:0
24.05.1923. Troja - Sarajevski 1:7
31.05.1923. Hajduk - Troja 1:1
03.06.1923. SAŠK - Slavija 3:2
09.06.1923. SAŠK - Sarajevski 9:1
10.06.1923. Slavija - Troja 12:0
01.07.1923. Hajduk - Slavija 3:2

Tabela

1. SAŠK (Sarajevo) 8 8 0 0 53:7 16
2. Hajduk (Sarajevo) 8 3 3 2 12:22 9
3. Slavija (Sarajevo) 8 4 0 4 27:13 8
4. Sarajevski SK (Sarajevo) 8 1 2 5 13:31 4
5. AC Troja (Sarajevo) 8 1 1 6 10:42 3

IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik J.N.S. i svih njegovih podsaveza, Zagreb, 1922 i 1923
  2. Jugoszláv sportélet: službeni glasnik Subotičkog NP, 1922 i 1923
  3. Politika dnevne novine - službeni organ BLP-a, Beograd, 1922 i 1923
  4. Vreme dnevne novine - službeni organ BLP-a, Beograd, 1923
  5. Novo Doba, Split, 1922 i 1923
  6. Jadranski sport: glasnik Splitskog NP, Split, 1922 i 1923
  7. Šport: ilustrirani tjednik, Zagreb, 1922 i 1923
  8. Jutro dnevne novine - službeni glasnik LNP-a, Ljubljana, 1922 i 1923
  9. Slavonski športski list: službeni glasnik Međužupskog odbora Osijeka, 1923
  10. Sarajevski športski list: službeni glasnik Sarajevskog NP, Sarajevo, 1922