1918 do 1920

1918

Rezultati

19.05.1918. HAŠK - Zagreb 5:3
26.05.1918. HAŠK - Šparta 5:0
30.05.1918. Građanski - Zagreb 3:2
02.06.1918. Zagreb - Šparta 1:1
09.06.1918. Građanski - HAŠK 1:1 (prekid utakmice)
16.06.1918. Croatia - Slavija 3:1
23.06.1918. Croatia - Zagreb 4:2
29.06.1918. Šparta - Slavija 4:0
06.07.1918. HAŠK - Slavija 10:0
13.07.1918. Građanski - Šparta 8:1
21.07.1918. Građanski - Croatia 6:0
28.07.1918. Zagreb - Slavija 3:1
04.08.1918. Šparta - Croatia 3:2 (poništeno)
11.08.1918. HAŠK - Croatia 7:0
15.08.1918. Građanski - Slavija 10:0
18.08.1918. Šparta - Croatia 1:6

Tabela

1. HAŠK (Zagreb) 5 4 1 0 28:4 9
2. Građanski (Zagreb) 5 4 1 0 28:4 9
3. Croatia (Zagreb) 5 3 0 2 13:17 6
4. Zagreb ŠK (Zagreb) 5 1 1 3 11:14 3
5. Šparta (Zagreb) 5 1 1 3 7:20 3
6. Slavija (Zagreb) 5 0 0 5 2:30 0

Napomena

HAŠK prvak jer je Građanski u međusobnom duelu nezadovoljan odlukom sudije napustio teren u 70. minuti.

Concordia i Viktorija nisu nastupali u ovoj ligi jer još nisu proveli fuziju klubova, tek od sledeće sezone nastupaju zajedno pod nazivom C-V.

Kvalifikacije za ulazak u prvi razred

29.09.1918. Šparta - Ilirija 1:1

10.10.1918. Ilirija - Šparta 2:1 (nakon produžetaka)

Ilirija ide u I razred a Šparta u II razred

 

1918/1919

I razred

Rezultati

01.09.1918. Concordia - Croatia 2:1
15.09.1918. HAŠK - Croatia 5:1
29.09.1918. HAŠK - Građanski 2:4
13.10.1918. Ilirija - Croatia 4:1, Concordia - Građanski 1:4
27.10.1918. HAŠK - Ilirija 4:0, Građanski - Croatia 3:1
23.03.1919. Građanski - Ilirija 3:0
25.03.1919. Concordia - Ilirija 0:0
26.03.1919. HAŠK - Concordia 2:2
27.04.1919. Croatia - HAŠK 0:7
04.05.1919. Građanski - Concordia 4:0
11.05.1919. Ilirija - Concordia 0:6
25.05.1919. Građanski - HAŠK 2:0, Croatia - Ilirija 0:2
15.06.1919. Croatia - Građanski 0:11, Concordia - HAŠK 0:4
19.06.1919. Ilirija - HAŠK 1:4
29.06.1919. Ilirija - Građanski 1:5, Croatia - Concordia 0:3

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 8 8 0 0 36:5 16
2. HAŠK (Zagreb) 8 5 1 2 28:10 11
3. Concordia (Zagreb) 8 3 2 3 14:15 8
4. Ilirija (Zagreb) [-2] 8 2 1 5 8:23 3
5. Croatia (Zagreb) [-4] 8 0 0 8 4:37 -4

 

Napomena

Iliriji oduzeto 2 a ekipi Croatia 4 boda radi nastupa sa neprijavljenim igračima.

Puno ime Concordie na početku sezone je Concordia-Viktorija a kasnije u toku prvenstva se razdvajaju.

II razred

Rezultati

Jesenji deo:
15.10.1918. Slavija - Slaven 3:1
27.10.1918. Šparta - Slavija 0:0
25.03.1919. Šparta - Slaven 2:1
Prolećni deo:
04.05.1919. Šparta - Slaven 2:2
11.05.1919. Šparta - Slavija 2:0
19.05.1919. Slaven - Slavija 2:3

Tabela

1. Šparta (Zagreb) 4 2 2 0 6:3 6
2. Slavija (Zagreb) 4 2 1 1 6:5 5
3. Slaven (Zagreb) 4 0 1 3 6:10 1

 


 

1919

PRVENSTVO ZAGREBA

Rezultati

07.09.1919. Concordia - Viktorija 6:2
08.09.1919. Ilirija - Croatia 2:0
14.09.1919. HAŠK - Šparta 2:0
21.09.1919. Građanski - Šparta 3:1
23.09.1919. HAŠK - Croatia 4:0
05.10.1919. Ilirija - Viktorija 1:2
12.10.1919. Građanski - Concordia 3:2, HAŠK - Ilirija 0:1
20.10.1919. HAŠK - Viktorija 1:0, Šparta - Ilirija 0:3
26.10.1919. Građanski - HAŠK 0:0, Concordia - Šparta 6:0
01.11.1919. Šparta - Viktorija 1:1, Građanski - Croatia 6:1
02.11.1919. Concordia - Ilirija 3:0, Croatia - Viktorija 1:2
09.11.1919. Croatia - Concordia 0:1, Građanski - Ilirija 6:2
16.11.1919. Concordia - HAŠK 1:1
23.11.1919. Šparta - Croatia 5:2
07.12.1919. Građanski - Viktorija 3:0 pff

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 6 5 1 0 21:6 11
2. Concordia (Zagreb) 6 4 1 1 19:6 9
3. HAŠK (Zagreb) 6 3 2 1 8:2 8
4. Ilirija (Zagreb) 6 3 0 3 9:11 6
5. Viktorija (Zagreb) 6 2 1 3 7:13 5
6. Šparta (Zagreb) 6 1 1 4 7:17 3
7. Croatia (Zagreb) 6 0 0 6 4:20 0

 

Rezultati
07.09.1919. Velebit - Slavija 3:4, Tipografija - Derby 1:4
08.09.1919. Slaven - Zmaj 4:2, Sava - Jadran 2:1, Željezničar - Derby 0:6
14.09.1919. Derby - Sava 3:0
21.09.1919. Slaven - Sava 2:1
28.09.1919. Slavija - Tipografija 2:1, Slaven - Derby 1:4
05.10.1919. Zmaj - Jadran 1:0 (nije prvenstvena izgleda!!!)
12.10.1919. Željezničar - Sava 0:3 pff, Tipografija - Jadran 1:1, Slaven - Zmaj 2:0 ?! (nešto drugo je u pitanju) 4 poraz Zmaja od 2:0 ali nije od Slavena!!! neka greska je tamo...
19.10.1919. Slavija - Željezničar 3:0, Velebit - Derby 1:0
26.10.1919. Slaven - Jadran 2:0, Zmaj - Željezničar 2:4
01.11.1919. Željezničar - Jadran 5:0, Slavija - Sava 1:1
09.11.1919. Slaven - Tipografija 7:3, Zmaj - Derby 1:3, Velebit - Željezničar 3:1
16.11.1919. Velebit - Zmaj 0:3, Slavija - Jadran 8:1, Tipografija - Sava 3:0, Slaven - Željezničar 4:1
23.11.1919. Slavija - Slaven 1:1, Velebit - Tipografija 1:0, Zmaj - Jadran 9:0
30.11.1919. Derby - Jadran 9:0, Zmaj - Slavija 2:3, Tipografija - Željezničar ?, Velebit - Sava 1:1
07.12.1919. Velebit - Slaven ?, Zmaj - Tipografija 1:0
08.12.1919. Velebit - Jadran ?, Slavija - Derby ?, Zmaj - Sava ?

Tabela

1. Derby (Zagreb) 8 6 1 1 31:6 13
2. Slavija (Zagreb) 8 5 3 0 24:11 13
3. Slaven (Zagreb) 7 5 1 1 22:12 11
4. Sava (Zagreb) 8 3 2 3 10:11 10
5. Velebit (Zagreb) 7 4 1 2 14:10 9
6. Tipografija (Zagreb) 7 1 1 5 9:16 5
7. Željezničar (Zagreb) 7 2 0 5 11:21 4
8. Zmaj (Zagreb) 8 3 0 5 11:18 4
9. Jadran (Zagreb) 8 0 1 7 4:39 1

PRVENSTVO SUBOTICE

I razred

Rezultati

...

Tabela

1. Bačka (Subotica) 5 5 0 0 15:4 10
2. Sz.V.A.K. (Subotica) 5 3 1 1 14:3 7
3. M.T.E. (Subotica) 5 2 1 2 8:9 5
4. Sz.T.C. (Subotica) 5 1 2 3 5:8 4
5. II. kerület (Subotica) 5 1 1 3 8:16 3
6. Sport (Subotica) 5 0 1 4 1:11 1

 

II razred

Rezultati

01.08.1919. Bačka II - II.ker. II 1:0, Sport II - SzVAK II 0:2
05.08.1919. Bačka II - STC II 3:0, MTE II - Sport II 1:0
08.08.1919. II.ker. II - STC II ?, Sport II - Bačka II 1:3
12.08.1919. Bačka II - MTE II 1:1
19.08.1919. STC II - Sport II 0:0, SzVAK II - Bačka II 2:1
22.08.1919. II.ker II - Sport II 2:3, MTE II - SzVAK 2:2
26.08.1919. SzVAK II - STC II 1:1, II.ker. II - MTE II 0:7
29.08.1919. SzVAK II - II.ker. II 2:1, MTE II - STC II 1:1

Tabela

1. Sz.V.A.K. II (Subotica) 5 3 2 0 9:5 8
2. Bačka II (Subotica) 5 3 1 1 9:4 7
3. M.T.E. II (Subotica) 5 2 3 0 12:4 7
4. Sport II (Subotica) 5 1 1 3 4:8 3
5. Sz.T.C. II (Subotica) 4 0 3 1 2:5 3
6. II. kerület II (Subotica) 4 0 0 4 3:13 0

Napomena:

U drugom razredu su učestvovali rezervni timovi, timova iz I razreda. Fali rezultat utakmice II.ker. - SzTC. Kerület znači kvart, okrug.


 1920

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Datum 13.jun 1912.godine, kada je u okviru HŠS-a osnovana nogometna sekcija Hrvatski nogometni savez uzima za početak svog nastanka. Predsednici te nogometne sekcije bili su: dr. Miroslav Zoričić (1912-1914) i Franjo Bučar (1914-1919). Zagrebački nogometni podsavez, zvanično ime, je osnovan 8.rujna 1919.godine. Podsavez je obuhvatao klubove sa teritorije Zagrebačke, Splitske (od 1920 samostalni Splitski potsavez), Primorsko - krajiške (od 1939 samostalni Sušački podsavez), Osiječke (od 1924 samostalni Osiječki podsavez), Bihaćke i Vrbaske oblasti tj. Banovine (od 1933 samostalan Banjalučki podsavez). Lakše razumljivo - do osamostaljena Osiječkog potsaveza obuhvatao je teritorije između reka Save i Drave, deo Bosne i Hercegovine te čitave Like.

Rezultati

28.03.1920. Građanski - Concordia 1:0, Šparta - Croatia 2:0
11.04.1920. HAŠK - Viktorija 4:0, Concordia - Šparta 2:0
18.04.1920. Građanski - Šparta 3:3
25.04.1920. Viktorija - Croatia 4:0, HAŠK - Šparta 3:1
01.05.1920. Građanski - Croatia 6:0, Concordia - Viktoria 0:0
09.05.1920. HAŠK - Croatia 2:0
13.05.1920. Građanski - Viktoria 6:0, HAŠK - Ilirija 2:0
16.05.1920. Ilirija - Šparta 1:0
30.05.1920. Concordia - Ilrija 4:0
03.06.1920. Viktorija - Ilirija 3:0
06.06.1920. Građanski - Ilirija 3:0, HAŠK - Concordia 3:4
13.06.1920. Građanski - HAŠK 2:0, Viktorija - Šparta 0:1, Concordia - Croatia 11:1
04.07.1920. Croatia - Ilirija n/o (3:0 pff verificirano)
Napomena: Ova utakmica nije odigrana jer je Ilirija bila kažnjena radi "nepovlasnog igranja" jednog svog igrača!

Tabela

1. Građanski (Zagreb) 6 5 1 0 21:3 11
2. HAŠK (Zagreb) 6 5 0 1 15:6 10
3. Concordia (Zagreb) 6 3 1 2 20:6 7
4. Šparta (Zagreb) 6 2 1 3 7:9 5
5. Viktorija (Zagreb) 6 2 1 3 7:11 5
6. Ilirija (Zagreb) 6 1 0 5 1:15 2
7. Croatia (Zagreb) 6 1 0 5 4:25 2

Rezultati

11.04.1920. Derby - Tipografija 1:2, Sava - Zmaj 1:1
18.04.1920. Slavija - Željezničar 1:0
25.04.1920. Slavija - Slaven 2:0, Zmaj - Jadran 3:0
01.05.1920. Zmaj - Slavija 3:0, Derby - Željezničar 3:0
09.05.1920. Slavija - Derby 0:0
13.05.1920. Slaven - Jadran 8:2, Zmaj - Željezničar 3:3
16.05.1920. Derby - Jadran 9:0
30.05.1920. Tipografija - Jadran 2:1
03.06.1920. Slavija - Jadran 4:0, Derby - Zmaj 0:0, Slaven - Sava 4:1
06.06.1920. Slaven - Zmaj 3:0, Sava - Tipografija 1:0
20.06.1920. Sava - Željezničar 0:1, Derby - Slaven 1:2, Slavija - Tipografija 2:0
27.06.1920. Slaven - Tipografija 2:1, Željezničar - Jadran 0:0, Sava - Jadran 6:0
04.07.1920. Tipografija - Željezničar 3:0, Slavija - Sava 3:1
11.07.1920. Jadran - Željezničar 0:0, Željezničar - Slaven 3:2 (odigrana isti dan poslepodne)
25.07.1920. Zmaj - Slaven 2:2 (nova, nerešeno)
08.08.1920. Zmaj - Tipografija 1:1

Tabela

1. Slavija (Zagreb) 7 5 1 1 12:4 11
2. Slaven (Zagreb) 7 4 1 2 20:11 9
3. Zmaj (Zagreb) 7 2 5 0 13:7 9
4. Derby (Zagreb) 7 3 2 2 17:4 8
5. Tipografija (Zagreb) 7 3 1 3 8:8 7
6. Željezničar (Zagreb) 7 2 2 3 7:12 6
7. Sava (Zagreb) 7 2 1 4 10:12 5
8. Jadran (Zagreb) 7 0 1 6 3:22 1

Rezultati

18.04.1920. Samobor - Makabi 0:6
25.04.1920. Makabi - Proleter 5:0
01.05.1920. Poštari - Zagreb 2:0
09.05.1920. Makabi - Poštari 1:2
13.05.1920. Proleter - Poštari 0:4
16.05.1920. Proleter - Zagreb 0:13
23.05.1920. Zagreb - Makabi 1:0
24.05.1920. Samobor - Poštari 1:9
30.05.1920. Samobor - Proleter 0:1
06.06.1920. Zagreb - Samobor 3:0

Tabela

1. Poštanski ŠK (Zagreb) 4 4 0 0 17:2 8
2. ŠK Zagreb (Zagreb) 4 3 0 1 17:2 6
3. Makabi (Zagreb) 4 2 0 2 12:3 4
4. Proleter (Zagreb) 4 1 0 3 1:22 2
5. ŠK Samobor (Samobor) 4 0 0 4 1:19 0

 

Prvom župom se smatra Grad Zagreb - I razred!

II župa - Karlovac

Rezultati

23.05.1920. Vinica - Viktorija 3:1, Građanski - Union 1:1
30.05.1920. Građanski - Vinica 7:1, Olimpija - Viktorija 5:1
13.06.1920. Olimpija - Union 6:0, Građanski - Viktorija 8:1
20.06.1920. Union - Vinica 0:0, Olimpija - Građanski 0:0
26.06.1920. Olimpija - Vinica ? (pobeda Olimpije), Union - Viktorija ? (pobeda Viktorije)

Tabela

1. Olimpija (Karlovac) 4 3 1 0 ? 7
2. Građanski (Karlovac) 4 2 2 0 ? 6
3. Vinica (Duga Resa) 4 1 1 2 ? 3
4. Viktorija (Karlovac) 4 1 0 3 ? 2
5. Union (Karlovac) 4 0 2 2 ? 2

Pobednik: Olimpija (Karlovac)

III župa - Brod

Rezultati

30.05.1920. Marsonija - Posavina 29:0
06.06.1920. Građanski - Proleter 3:2, Marsonija - Željezničar 14:0 (nije od saveza verificirana, igra se nova!)
13.06.1920. Željezničar - Viktorija 7:0
27.06.1920. Željezničar - Posavina 16:0, Građanski - Viktorija 3:3
04.07.1920. Marsonija - Građanski 6:0
11.07.1920. Željezničar - Građanski 3:0, Proleter - Posavina 9:0
18.07.1920. Marsonija - Viktorija 16:0
25.07.1920. Marsonija - Željezničar 8:1, Viktorija - Proleter 0:1

Tabela

1. Marsonija (Slavonski Brod) 5 5 0 0 59:1 10
2. Željezničar (Slavonski Brod) 5 4 0 1 ? 8
3. Građanski (Slavonski Brod) 5 2 1 2 ? 5
4. Proleter (Slavonski Brod) 5 2 0 3 ? 4
5. Viktorija (Bosanski Brod) 5 0 1 4 ? 1
6. Posavina (Slavonski Brod) 5 0 0 5 ? 0

Pobednik: Marsonija (Slavonski Brod)

IV župa - Osijek

Učesnici: Građanski, Slavija, Unitas, Olimpija, Sloga, Makabi i Jadran (svi iz Osijeka)

Rezultati

30.05.1920. Slavija - Makabi 6:1, Unitas - Građanski 2:2
06.06.1920. Građanski - Makabi 5:0, Sloga - Unitas 3:2
13.06.1920. Slavija - Građanski 1:0, Sloga - Makabi 4:0
27.06.1920. Makabi - Unitas 3:3
04.07.1920. Slavija - Sloga ? (pobeda Slavije)

Tabela

1. Slavija (Osijek) 4 4 0 0 11:1 8
2. Građanski (Osijek) 4 2 1 1 13:4 5
3. Sloga (Osijek) 4 2 0 2 8:8 4
4. Unitas (Osijek) 4 0 2 2 7:12 2
5. Makabi (Osijek) 4 0 1 3 4:18 1

Pobednik: Slavija (Osijek)

V župa - Varaždin

Igrano po jednostrukom kup sistemu.

Polufinale
30.05.1920. KŠK (Krapina) - Drava (Varaždin) 1:11
30.05.1920. VŠK (Varaždin) - LŠK (Ludbreg) 12:0
Finale
13.06.1920. Drava (Varaždin) - VŠK (Varaždin) 6:5
Napomena: Nakon produžetka od 2x15 minuta (u regularnom delu 5:5 (4:0))
ČŠK (Čakovec) je isključen na 6 meseci zbog napuštanja terena u prijateljskoj utakmici pa nema pravo nastupa u prvenstvu župe!
Pobednik: Drava (Varaždin)

VI župa - Bjelovar

Igrano po jednostrukom kup sistemu.

I kolo
30.05.1920. BŠK (Bjelovar) - Graničar (Križevci) 2:1
30.05.1920. Viktorija (Koprivnica) - Graničar (Đurđevac) 5:0
30.05.1920. VGŠK (Virovitica) - Slaven (Koprivnica) 1:2
Polufinale
13.06.1920. Slaven (Koprivnica) - Viktorija (Koprivnica) 4:0
BŠK (Bjelovar) slobodan prema žrebu
Finale
27.06.1920. BŠK (Bjelovar) - Slaven (Koprivnica) 0:3
Pobednik: Slaven (Koprivnica)

VII župa - Sisak

Igrano po jednostrukom kup sistemu.

I kolo
31.05.1920. Slaven (Petrinja) - Željezničar (Sisak) 1:4 (posle produžetaka, u regularnom delu 1:1)
31.05.1920. Panonija (Sisak) - Ivanić (Ivanić Grad) 1:1 (prekid u 18. minuti produžetka)
Napomena: Panonija ide dalje
Polufinale
13.06.1920. Željezničar (Sisak) - GŠK (Glina) 3:0 pff
Panonija (Sisak) voljom žreba slobodna
Finale
20.06.1920. Željezničar (Sisak) - Panonija (Sisak) 1:0
Pobednik: Željezničar (Sisak)

VIII župa - Banja Luka

Učesnici: Krajišnik (Banja Luka), Sloboda (Bosanski Novi), ŠK Prijedor (Prijedor)...

Sloboda (Bosanski Novi) - ŠK Prijedor 1:1 (prijateljska?!)

Pobednik: ?

IX župa - Daruvar

Učesnici: DONK (Daruvar), Građanski (Pakrac), Marx (Daruvar)...

30.05.1920. Građanski (Daruvar) - Marx (Daruvar) 5:0

30.05.1920. Građanski (Pakrac) - Karadžić (Pakrac) 9:0

Pobednik: ?

X župa - Požega

Učesnici: Požeški ŠK (Požega), HŠK Zmaj (Požega)...

30.05.1920. PŠK (Požega) - Zmaj (Požega) 3:0

Pobednik: ?

XI župa - Doboj

Učesnici: Dečko (Derventa), Dobojski ŠK (Doboj), Dobor (Derventa)...

Pobednik: Dečko (Derventa)

XII župa - Vinkovci

Igrano prema kup sistemu.

1. kolo

30.05.1920. Cibalia (Vinkovci) - Sremac (Vukovar) 2:1

30.05.1920. Željezničar (Vinkovci) - Građanski (Đakovo) 1:4
...
Finale

13.06.1920. ĐŠK (Đakovo) - Cibalia (Vinkovci) 1:3

XIII župa - Sušak

Nije igrala ova župa jer je Sušak bio pod Italijanima

 

Kvalifikacije za prvaka svih župa

1. kolo

Drava (Varaždin) - Slaven (Koprivnica) 2:3

Olimpija (Karlovac) - ?

Slavija (Osijek) - Dečko (Derventa) 1:0

Marsonija (Brod) - ?

...

Polufinale

01.08.1920. Slaven (Koprivnica) - Olimpija (Karlovac) 3:0

01.08.1920. Slavija (Osijek) - Marsonija (Brod) 1:2

Finale za prvaka provincije

??.08.1920. Marsonija (Brod) - Slaven (Koprivnica) 1:1

Napomena:

Utakmica je igrana u Zagrebu. Kako je susret i posle produžetaka ostao nerešen - 1:1, prvak je postala Marsonija odlukom žreba!

Pobednik provincije Z.N.P.-a za sezonu 1920/1921. je Marsonija (Slavonski Brod).

Finale za prvaka ZNP-a

07.10.1920. Građanski (Zagreb) - Marsonija (Brod) ?
Napomena:

Ne zna se jel igrana ova utakmica ili je Marsonija odustala!

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Izvršavajući odluku Prve redovne skupštine Jugoslovenskog nogometnog saveza, koja je održana u jesen 1919.godine u Zagrebu, o podeli fudbalske Jugoslavije na četiri podsaveza (Beogradski, zagrebački, ljubljanski i sarajevski), beogradski klubovi su pripremali skupštinu, koja je zakazana za 12.mart 1920. godine. Pozivi su upućeni svim klubovima sa određenog područja BLP-a. U dvorani kafane „Slavija“ bilo je prisutno između trideset i četrdeset delegata klubova. U prvu upravu su izabrani: prof. Milan Miodragović - predsednik, Živojin Simonović, Branislav Veljković, Janko Šafarik, Miloš Anđelković i još nekoliko istaknutih fudbalskih radnika.

Savez je, u to vreme bio najveći po teritoriji, a obuhvatao je, pored samog Beograda još Vojvodinu, užu Srbiju, Kosmet i Makedoniju. Zbog glomaznosti i stalnog rasta broja novoformiranih klubova, pojedini savezi su se osamostaljivali, najpre Subotica , već iste (1920) godine, do kraja decenije (do 1930.g) još Skopje, Veliki Bečkerek (kasnije Petrovgrad, danas Zrenjanin), Kragujevac i Niš. Beogradski loptački savez je osnovan 12.marta 1920.godine, a već 4.aprila iste godine otpočelo je odigravanje prvenstvenih utakmica. Igrano je samo u okviru grada Beograda.

Rezultati

04.04.1920. BUSK - Srpski Mač 3:0
18.04.1920. Soko - Srpski Mač n/o
25.04.1920. BUSK - BSK 0:1
02.05.1920. Jugoslavija - BUSK 2:0
09.05.1920. BSK - Srpski Mač n/o
20.05.1920. BSK - Jugoslavija 2:0
23.05.1920. BUSK - Soko 1:0
03.06.1920. Jugoslavija - Soko 5:1
06.06.1920. Srpski Mač - Jugoslavija n/o
14.06.1920. Soko - BSK 0:8

Tabela

1. BSK (Beograd) 3 3 0 0 11:0 6
2. Jugoslavija (Beograd) 3 2 0 1 7:3 4
3. BUSK (Beograd) 3 1 0 2 1:3 2
4. Soko (Beograd) 3 0 0 3 1:14 0

Napomena:

Srpski mač je odustao posle izgubljene utakmice protiv BUSK rezultatom 0:3 i prebačen je u drugi razred!

Negde piše i BSK - Soko 9:1, BSK - Vardar 2:0, BSK - BUSK 2:0, i u finalu za prvaka celog potsaveza Građanski u Sremskoj Mitrovici sa 7:1!

Rezultati

18.04.1920. Slavija - Vardar 2:1 (prvenstvena?!)
25.04.1920. Konkordija - Vardar 2:1 (prvenstvena?!)
Raspored utakmica (Politika 22.07.1920.):
22.07.1920: Srpski Mač - Vardar 1:2 (igrano 20.06.,prv.?!)
29.07.1920. Konkordija - Slavija
01.08.1920. Konkordija - Srpski Mač
05.08.1920. Vardar - Dušanovac
08.08.1920. Slavija - Dušanovac
12.08.1920. Srpski Mač - Dušanovac
15.08.1920. Vardar - Slavija
19.08.1920. Dušanovac - Konkordija
22.08.1920. Slavija - Srpski Mač
29.08.1920. Vardar - Konkordija

Tabela

1. Vardar (Beograd) 4 ? ? ? ? ?
?. Konkordija (Beograd) 4 ? ? ? ? ?
?. Srpski Mač (Beograd) 4 ? ? ? ? ?
?. Slavija (Beograd) 4 ? ? ? ? ?
?. Dušanovac (Beograd) 4 ? ? ? ? ?

 

Napomena:

Raspored parova je objavljen u novinama Politika 22.07.1920. i Progres 28.07.1920. 

Prvenstvo Sremske Mitrovice

U prvenstvu grada je učestvovalo pet klubova: Građanski, Posavina, Viktorija, Prvi Srpski sport klub i Trgovački.

Tabela

1. Građanski (Sremska Mitrovica) 8 6 1 1 24:9 13
?. Posavina (Sremska Mitrovica) 8 ? ? ? ? ?
?. Viktorija (Sremska Mitrovica) 8 ? ? ? ? ?
?. Srpski SK (Sremska Mitrovica) 8 ? ? ? ? ?
?. Trgovački (Sremska Mitrovica) 8 ? ? ? ? ?

 

Za prvaka podsaveza

??.??.1920. Građanski (Sremska Mitrovica) - BSK (Beograd) 1:7

BSK prvak Beogradskog podsaveza 1920. godine!

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Ljubljansku nogometni podsavez je osnovan 23.aprila 1920.godine za klubove sa teritorije Ljubljanske i Mariborske oblasti. Na dan osnivanja postojalo je sedam klubova:

  • Ljubljana (3): Ilirija, Slovan i Sparta
  • Celje (1): Celje
  • Maribor (3): Rapid, Herta i Rote Elf.

Po osnivanju podsaveza učlanilo se još 13 klubova:

  • Ljubljana (5): Primorje, Hermes, Jadran, LASK i Svoboda
  • Celje (4): Atletik, Svoboda, Slavija i Vojnik (brzo ugašen)
  • Ptuj (1): SK Ptuj
  • Maribor (2): I SSK Maribor i SV Vesna
  • Kranj (1): Sava (kasnije Triglav)

Rezultati

23.05.1920. Slovan - Cillier SV 2:2, Ilirija - Rapid 10:0
24.05.1920. Ilirija - Cillier SV 10:0
30.05.1920. Rapid - Hertha 3:0, Slovan - Rote Elf 3:0
06.06.1920. Rapid - Slovan 1:3
13.06.1920. Cillier SV - Hertha 3:3
19.06.1920. Rote Elf - Ilirija 1:10
20.06.1920. Hertha - Ilirija 0:8, Cillier SV - Rote Elf 5:0
27.06.1920. Rapid - Rote Elf 2:1
04.07.1920. Hertha - Rote Elf 6:0
11.07.1920. Slovan - Hertha 2:3, Rapid - SSK Maribor 5:0
18.07.1920. Hertha - SSK Maribor 4:3, Ilirija - Slovan 8:0
25.07.1920. Cillier SV - SSK Maribor 6:2
31.07.1920. SSK Maribor - Ilirija 2:5
04.08.1920. Rote Elf - SSK Maribor 8:3
08.08.1920. Slovan - SSK Maribor 3:1, Cillier SV - Rapid 4:5

Tabela

1. SK Ilirija (Ljubljana) 6 6 0 0 51:3 12
2. SV Rapid (Maribor) 6 4 0 2 16:18 8
3. SK Slovan (Ljubljana) 6 3 1 2 13:15 7
4. SK Hertha (Maribor) 6 3 1 2 16:19 7
5. Cillier SV (Celje) 6 2 2 2 20:22 6
6. SK Rote Elf (Maribor) 6 1 0 5 10:29 2
7. I SSK Maribor (Maribor) 6 0 0 6 11:31 0

SPLITSKI PODSAVEZ

Splitski nogometni podsavez je osnovan 7.marta 1920.godine u Splitu, u Hrvatskom domu (mnogo kasnije dom DTO „Partizan“). Skupštini su mogla prisustvovati po dva delegata iz svakog kluba registrovanog kod Jugoslovenskog nogometnog saveza, a glas imao samo jedan i to sa pismenim opunomoćenjem kluba. Od osnivanja Saveza pa do zaključno 1930.godine njegovo se područje prostiralo na Dalmaciju, Boku Kotorsku i Crnu Goru obuhvatajući mesta: Split, Sinj, Trogir, Solin, Vranjic, Dugi Rat, Omiš, Budva, Cetinje, Makarska, Dubrovnik, Gruž, Gruda, Kotor, Tivat, Šibenik, Trpanj, Podgorica, Balšić, Vis, Lastva, Bar, Metković, Drniš, Knin, Drvar, Nikšić, Kaštel Stari, Kaštel Gomilica, Kaštel Sućurac i Berane.

Prvih 12 klubova registrovanih na području Splitskog nogometnog podsaveza bili su: • NK Mogren, Budva • JNK Orkan, Dugi Rat • NK Junak, Sinj • RNK Rad, Sinj • JNK Borac, Split • JNK Hajduk, Split • RNK Jug, Split • RNK Split • JNK Uskok, Split • JNK Kosovo, Vranjic • JNK Trogir • JNK Komita, Omiš.

Istog meseca započelo je prvo prvenstvo Splita, i igrano je u proleće i leto po jednostrukom bod sistemu, a učestovalo je pet klubova. Prvenstvo je okončano jula meseca, pobednik je bio RNK Jug. Prvi prvenstveni susret odigrali su 22.marta 1920.godine Split i Borac. Pobedio je iskusniji Split, fudbaleri Borca bili su starosti od 14 do 16 godina. Utakmicu je sudio inž. Vjekoslav Ivanišević.

Rezultati

22.03.1920. Split - Borac 4:0 (* Split kažnjen sa -2 boda)
25.03.1920. Uskok - Split 2:0 (* Split kažnjen sa -2 boda)
28.03.1920. Hajduk - Borac 8:0
11.04.1920. Jug - Borac 2:0
18.04.1920. Hajduk - Jug 0:1 (* Jug kažnjen sa -2 boda)
25.04.1920. Hajduk - Uskok 3:0
02.05.1920. Jug - Uskok 0:0
13.05.1920. Uskok - Borac 2:1
30.05.1920. Jug - Split 4:0
04.07.1920. Hajduk - Split 7:0 (* Split kažnjen sa -2 boda)

Tabela

1. Hajduk (Split) 4 3 0 1 18:1 6
2. Jug (Split) [-2] 4 3 1 0 7:0 5
3. Uskok (Split) 4 2 1 1 4:4 5
4. Borac (Split) 4 0 0 4 1:16 2
5. SK Split (Split) [-6] 4 1 0 3 4:13 -4

Napomena:
Nakadnom verifikacijom utakmica na sednici 29.8.1920., neke utakmice su preverificirane zbog neprijavljenih i kažnjenih igrača koji su igrali u tim timovima, Jugu je oduzeto 2 a Splitu ukupno 6 bodova zbog tih razloga.

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Na leto su krenule prve prvenstvene utakmice. Ne zna se tačno da li je zaista poništeno i na jesen igrano novo ili je to sve jedno prvenstvo?

Leto 1920

Rezultati

12.06.1920. SŠK - Barkhoba 8:0
19.06.1920. Barkhoba - HŠK 0:5
26.06.1920. JMŠK - Barkhoba 5:2
27.06.1920. Hajduk - HŠK 2:1
29.06.1920. SŠK - JMŠK 1:1
03.07.1920. Hajduk - Barkhoba 1:0
04.07.1920. Hajduk - JMŠK 2:1
11.07.1920. SŠK - Hajduk 2:2, HŠK - JMŠK 2:0 (JMŠK napustio igralište 10 minuta pre kraja)
??.??.1920. SŠK - HŠK ? (pobeda HŠK)

Tabela

1. RŠK Hajduk (Sarajevo) 4 3 1 0 7:4 7
2. Hrvatski ŠK (Sarajevo) 4 3 0 1 8:2 6
3. Srpski ŠK (Sarajevo) 4 1 2 1 11:3 4
4. Jugosl. Muslimanski ŠK (Sarajevo) 4 1 1 2 7:7 3
5. Barkohba (Sarajevo) 4 0 0 4 2:19 0

 

Jesen 1920

Rezultati

Srpski ŠK - Jug.Muslimanski ŠK 2:1, RŠK Hajduk - Srpski ŠK 3:1, Hrvatski ŠK - Srpski ŠK 3:1, Hrvatski ŠK - RŠK Hajduk 0:0, RŠK Hajduk - Muslimanski ŠK 1:1, HŠK - JMŠK 3:2 (moguć rezultat?!).

Tabela

1. RŠK Hajduk (Sarajevo) 3 1 2 0 4:2 4
2. Hrvatski ŠK (Sarajevo) 2 1 1 0 3:1 3
3. Srpski ŠK (Sarajevo) 3 2 0 2 4:7 2
4. Jugosl. Muslimanski ŠK (Sarajevo) 2 0 1 1 2:3 1

Napomena:

Barkhoba izgleda odustala.

OSTALA TAKMIČENJA

Osim ovih takmičenja i prvenstva podsaveza u početnoj godini 1920, bila su organizovana i prvenstva u Bačkoj i Banatu, koji nisu potpali pod nijedan savez.

Igrano na teritoriji Bačke u proleće 1920. godine, nije potpadao pod sistem JNS-a, a takmičenjem je rukovodio Bačvanski sportski savez.
Žreb za prvenstvo je obavljen 16.04.1920. na sednici u Novom Sadu. Klubovi su svrstani u tri grupe prema teritorijalnom principu.

I grupa - Subotički okrug

Svi subotički klubovi su dobili zabranu i raspuštanje osim Bačke pa ovaj okrug nije ni igrao utakmice. Umesto toga pre ovog prvenstva je igrano prvenstvo Subotice (od marta do aprila). Isti klubovi koji su trebali ovo prvenstvo da igraju su i tamo učestvovali i ovo je tabela tog prvenstva.

Rezultati

04.04.1920. SMTE - II ker. 1:0, III ker. - Bačka 0:6

12.04.1920. SzVAK - Bačka 2:0

17.04.1920. II ker. - Sport 4:1

SzVAK - II ker. 3:0, SzVAK - III ker. 6:0, SzVAK - Sport 6:0. SzVAK - SMTE 2:0, Bačka - II ker. 7:1, Bačka - SMTE 7:0, Bačka - STC 2:0, Bačka - Sport 10:0, II ker. - STC 2:0, II ker. - III ker. 2:1, SMTE - STC 1:0, SMTE - III ker. 3:1, STC - III ker. 2:2, STC - Sport 2:0, III ker. - Sport 0:0, SMTE - Sport 0:0

Tabela

1. Sz.V.A.K. (Subotica) 6 6 0 0 23:0 12
2. Bačka (Subotica) 6 5 0 1 32:3 10
3. II.kerület (Subotica) 6 3 0 3 9:13 6
4. S.M.T.E. (Subotica) 6 2 2 2 5:10 4
5. Sz.T.C. (Subotica) 6 1 1 4 4:12 3
6. III.kerület (Subotica) 6 0 2 4 4:19 2
7. Sport (Subotica) 6 0 2 4 2:22 2

 

Napomena:

SMTE je kažnjen oduzimanjem 2 boda. Kerület znači gradski kvart (kotar, okrug), SMTE posle ponovnog odobrenja menja ime u SAND

II grupa - Bajski okrug

Rezultati

25.04.1920. BAK - ZSE/SSU, BMTE - BSE
02.05.1920. ZSE/SSU - BMTE 2:1, BSE - BFC
09.05.1920. BSE - ZSE/SSU 7:1, BAK - BFC
16.05.1920. BFC - ZSE/SSU 0:11, BAK - BMTE
23.05.1920. BSE - BAK, BFC - BMTE

Tabela

?. Zombori SE/Somb. SU (Sombor) 4 ? ? ? ? ?
?. Bajai SE (Baja) 4 ? ? ? ? ?
?. Bajai MTE (Baja) 4 ? ? ? ? ?
?. Bajmočki AK/Bajmoki SE (Bajmok) 4 ? ? ? ? ?
?. Bajai FC (Baja) 4 ? ? ? ? ?

 

III grupa - Novosadski okrug

Rezultati

25.04.1920. NAK - ASC, MAC - TSC, VSC - NTK 1:2, NVAK - KAC
02.05.1920. NTK - ASC 13:0, TSC - KAC, NAK - VSC 4:1, MAC - NVAK 0:6
09.05.1920. ASC - TSC, MAC - VSC, KAC - NTK, NVAK - NAK
13.05.1920. KAC - ASC 10:0, VSC - NVAK 0:2, MAC - NAK, NTK - TSC
16.05.1920. ASC - VSC, TSC - NAK, NVAK - NTK, KAC - MAC
23.05.1920. ASC - MAC, NAK - NTK, TSC - NVAK, KAC - VSC 4:2
30.05.1920. ASC - NVAK, TSC - VSC, NTK - MAC, NAK - KAC

Tabela

1. NTK (Novi Sad) 6 ? ? ? ? 7
2. Kulski AC (Kula) 6 ? ? ? ? 6
3. NVAK (Novi Sad) 6 ? ? ? ? 4
4. NAK (Novi Sad) 6 ? ? ? ? 2
5. Vrbaški SC (Vrbas) 6 ? ? ? ? 0
6. Ađanski SC (Ada) 6 ? ? ? ? 0
7. Molski AC (Mol) 6 ? ? ? ? 0
8. Topolski SC (Bačka Topola) - - - - - -

 Napomena:

TSC izgleda odustao, bodovi u toku prvenstva!

U ovom trenutku Banat nije potpao pod nijedan savez pa su organizovali sopstvenu ligu. Prvo prvenstvo Banata počelo je 18.4.1920. godine.

Rezultati

18.04.1920. ŽSE - Vašaš 1:0
25.04.1920. Obilić - PSK 7:0, ŽSE - Švebiše 6:0, KAC - ŽTK 2:0, DSK - Viiktorija 2:2, Olimpija - Vašaš 1:1
02.05.1920. Viktorija - Vašaš 5:1
09.05.1920. Vašaš - Obilić 3:2
16.05.1920. DSK - Vašaš 0:0
09.07.1920. Vašaš - PSK 4:3
16.07.1920. Vašaš - Olimpija 1:0
18.09.1920. Vašaš - KAC 2:0
...

Tabela

1. Obilić (Veliki Bečkerek) 9 ? ? ? ? ?
?. Vašaš (Veliki Bečkerek) 9 ? ? ? ? ?
?. Viktorija (Veliki Bečkerek) 9 ? ? ? ? ?
?. ŽSE (Žombolj) 9 ? ? ? ? ?
?. ŽTK (Žombolj) 9 ? ? ? ? ?
?. Švebiše (Žombolj) 9 ? ? ? ? ?
?. DSK (Debeljača) 9 ? ? ? ? ?
?. KAC (Velika Kikinda) 9 ? ? ? ? ?
?. PSK (Pančevo) 9 ? ? ? ? ?
?. Olimpija (Vršac) 9 ? ? ? ? ?

 

Napomena

Poznat je, samo prvak Obilić, i neki od rezultata. Takođe ne zna se jel celo prvenstvo završeno!

Igrano tokom leta 1920. godine, kao prvo prvenstvo novoformiranog „Privremenog upravnog odbora Subotičkih sportskih društava" koji je bio preteča Subotičkog nogometnog podsaveza!

Rezultati

11.07.1920. Viktorija - Sport 1:3
12.07.1920. Viktorija - Građanski 0:4
18.07.1920. Sport - STC 0:1
22.07.1920. SAD - Viktorija 3:0
25.07.1920. STC - SAD 2:1
27.07.1920. Sport - SAND 0:3
29.07.1920. Građanski - Bunjevac 4:2
01.08.1920. STC - Građanski 3:0
02.08.1920. Bačka - Viktorija 4:0
03.08.1920. SAND - Bunjevac 6:5
05.08.1920. SAD - Građanski 1:0
07.08.1920. Građanski - Sport 1:5 (*prethodna utakmica od 15.7. poništena!)
08.08.1920. Bunjevac - STC 3:0 pff
12.08.1920. Sport - SAD 1:1
15.08.1920. Bačka - SAD 5:0
19.08.1920. Bačka - Bunjevac 6:0
22.08.1920. SAD - Bunjevac 0:2
25.08.1920. Bačka - SAND 7:1
26.08.1920. Viktorija - Bunjevac 0:3
28.08.1920. Viktorija - STC 3:2
29.08.1920. Sport - Bunjevac 2:1
31.08.1920. SAND - SAD 2:1
01.09.1920. Bačka - Sport 5:0
05.09.1920. Bačka - STC 7:0
08.09.1920. Bačka - Građanski 6:0
10.09.1920. SAND - Viktorija 8:0
12.09.1920. SAND - Građanski 5:0
...

Tabela

1. Bačka (Subotica) 7 7 0 0 40:1 14
2. SAND (Subotica) 7 6 0 1 26:13 12
3. Sport (Subotica) 7 3 2 2 ? 8
4. SAD (Subotica) 7 2 2 3 ? 6
5. Bunjevac (Subotica) 7 2 2 3 ? 6
6. STC (Subotica) 7 1 2 4 ? 4
7. Građanski (Subotica) 7 2 0 5 ? 4
8. Viktorija (Subotica) 7 1 0 6 ? 2

Napomena:

Fali nekolicina rezultata, ali je poznat konačan poredak, i gol razlika za prva dva tima!


IZVORI I REFERENCE:

  1. Jugoslavenski šport: glasnik PHŠK Građanski, Zagreb, 1919 i 1920
  2. Ilustrovana športska revija, Zagreb, 1920
  3. Politika, Beograd, 1920
  4. Sport: glasnik LJNP-a, 1920
  5. Novo Doba, Split, 1920
  6. Jadranski sport: glasnik Splitskog NP, Split, 1920
  7. Progres, Beograd, 1920
  8. Jutro, Ljubljana, 1920
  9. Bácskai Hírlap, Subotica, 1920
  10. Football-műsor (glasnik Sz.V.A.K.-a), Subotica, 1918 i 1919
  11. Povijest športa, članci Bogdana Cuvaja o prvenstvima Zagreba 1918 i 1919