1920-1921

Početkom 1921. godine u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca je broj klubova dostigao brojku od 216 i to raspoređenih po okruzima ovako: Subotica 8, Baranja 14, Split 15, Banat 16, Ljubljana 20, Beograd 55 i Zagreb 88. Nisu doduše svi bili začljanjeni u J.N.S. a neki su bili u postupku začlanjenja. Dugo je praksa bila da manji, seoski klubovi nisu se učlanjivali u J.N.S. i delovali su divlje, a ta praksa je počela da se obustavlja negde sredinom 30-ih godina. Klubovima začlanjenim u podsaveze pri J.N.S.-u je bilo strogo zabranjeno igranje sa divljim i neregistrovanim klubovima. Problem začlanjenima seoskih i manjih klubova iz gradova je bio obično finansijske prirode (plaćanje verifikacije igrača i članstva u podsavezu) a često i neadekvatni uslovi igranja (tereni, pa i sami igrači).

Ove sezone deluje 6 podsaveza na teritoriji J.N.S.-a i to: Beogradski loptački, Zagrebački nogometni, Splitski nogometni, Sarajevski nogometni, Ljubljanski nogometni i Subotički nogometni podsavez koji ima status privremenog podsaveza pod "prismotrom".

ZAGREBAČKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:

08.09.1920. Ilirija – Slavija 1:0, Šparta – Viktorija 2:1
10.10.1920. Viktorija – Croatia 0:2, Šparta – Ilirija 2:0 (preostalih 26. minuta igrano 30.01.1921.)
07.11.1920. Ilirija – Slavija 2:1
14.11.1920. Šparta – Slavija 7:2, Ilirija – Viktorija 5:2
21.11.1920. Građanski – Croatia 10:0, Concordia – HAŠK 0:3
28.11.1920. HAŠK – Slavija 5:0, Šparta – Croatia 0:0
30.01.1921. HAŠK – Croatia 10:0
20.02.1921. Viktorija – Slavija 2:0
06.03.1921. llirija – Croatia 2:3, Građanski – Šparta 5:0
13.03.1921. HAŠK – Viktorija 5:0, Građanski – Croatia 10:0, Concordia – Ilirija 5:1
03.04.1921. HAŠK – Šparta 7:0, Građanski – Concordia 0:1
10.04.1921. Concordia – Šparta 4:1, Slavija – Croatia 4:0
...

Tabela

1. HAŠK (Zagreb) 14 12 1 1 60:11 25
2. Građanski (Zagreb) 14 12 0 2 63:8 24
3. Concordia (Zagreb) 14 10 2 2 43:14 22
4. Šparta (Zagreb) 14 6 1 7 28:41 13
5. Ilirija (Zagreb) 14 5 0 9 33:36 10
6. Croatia (Zagreb) 14 3 2 9 11:54 8
7. Viktorija (Zagreb) 14 3 1 10 12:41 7
8. Slavija (Zagreb) 14 1 1 12 11:56 3

 

BEOGRADSKI PODSAVEZ

Rezultati

Jesenji deo:

12.09.1920. Soko – Vardar 1:2
19.09.1920. BUSK – Soko 1:0
03.10.1920. BUSK – Vardar 1:0
10.10.1920. Jugoslavija – Soko 5:1
17.10.1920. Jugoslavija – Vardar 3:0, BSK – BUSK 4:1
Napomena: BSK je kažnjen bojkotom do 1. novembra zato što je tri igrača kažnjena sa godinu dana isključena pustio da igraju. Posle je suspenzija ukinuta!
24.10.1920. BSK – Jugoslavija 2:0
31.10.1920. Jugoslavija – BUSK 2:0

Prolećni deo:

13.03.1921. Soko – BSK 3:2, Jugoslavija – Konkordija 3:1
20.03.1921. BSK – BUSK 5:0, Jugoslavija – Vardar 2:0
27.03.1921. Vardar – Konkordija 1:0, Soko – BUSK 2:0
03.04.1921. BSK – Konkordija 2:2, Jugoslavija – Soko 3:0
10.04.1921. BSK – Vardar 0:0, Konkordija – BUSK 3:2
17.04.1921. Konkordija – Soko 2:1, Vardar – BUSK 2:0,
07.05.1921. BSK – Jugoslavija 3:1
08.05.1921. Soko – Vardar 2:1
29.05.1921. Jugoslavija – BUSK 2:0

Tabela

1. BSK (Beograd) 9 6 2 1 29:9 14
2. Jugoslavija (Beograd) 9 7 0 2 21:7 14
3. BUSK (Beograd) 9 3 1 5 10:16 7
4. Vardar (Beograd) 9 3 1 5 7:12 7
5. Konkordija (Beograd) 5 2 0 3 7:12 4
6. Soko (Beograd) 9 2 0 7 9:27 4

Napomena:

Konkordija je u jesenjoj polusezoni bila prvak drugog razreda pa se prema pravilima uključila u prolećnom delu 1921. godine u prvi razred. To se desilo jer je BLP u februaru 1921. godine napravio novu podelu razreda!

SPLITSKI PODSAVEZ

Rezultati

03.10.1920. Hajduk - Jug 5:1
10.10.1920. Hajduk - Uskok 6:0 (prekinuto u 40. min. zbog incidenta pri rezultatu 2:0, nastavljeno 5.12.)
17.10.1920. Jug - Uskok 1:0
07.11.1920. Hajduk - Borac 2:0
14.11.1920. Jug - Borac 2:0
21.11.1920. Hajduk - Split 6:1
12.12.1920. Jug - Split 3:1
19.12.1920. Borac - Split 3:3
26.12.1920. Uskok - Borac 2:1
09.01.1921. Split - Uskok 1:0
Prolećni deo:
05.03.1921. Jug - Uskok 5:1
06.03.1921. Hajduk - Split 8:2
12.03.1921. Hajduk - Uskok 3:0
13.03.1921. Jug - Borac 5:0
02.04.1921. Split - Uskok 3:1
03.04.1921. Jug - Split 4:0
04.04.1921. Hajduk - Borac 4:0
07.05.1921. Hajduk - Jug 3:0 pff (trebalo da se igra ovog datuma, odloženo, a kasnije nije ni određeno jer je Jug suspendovan)
05.06.1921. Borac - Uskok 3:2
10.07.1921. Borac - Split 4:0

Tabela

1. Hajduk (Split) 8 8 0 0 37:4 16
2. Jug (Split) 8 6 0 2 21:10 12
3. Borac (Split) 8 2 1 5 11:20 5
4. JSK Split (Split) 8 2 1 5 11:29 5
5. Uskok (Split) 8 1 0 7 6:23 2

 

LJUBLJANSKI PODSAVEZ

Igrano u dva dela, na jesen 1920. po jednostrukom bod-sistemu i završnici isto tako, i na leto 1921. godine, po jednostrukom bod-sistemu (grupe) i kup sistemu sa prvacima 3 grupe.

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

17.10.1920. Ilirija - Slovan 9:1

Napomena: Ilirija i Slovan igraju međusobno pobednik ide u finalni deo

II razred

Rezultati

10.10.1920. Hermes – Sparta 3:0
17.10.1920. Jadran – Primorje 2:1, Sparta – Svoboda 0:3
24.10.1920. Hermes – Jadran 4:0, Svoboda – Primorje 0:2
31.10.1920. Svoboda – Hermes 2:1, Sparta – Primorje 2:0
01.11.1920. Jadran – Sparta 3:0
07.11.1920. Svoboda – Jadran 2:1, Primorje – Hermes 2:0

Tabela

1. Svoboda (Ljubljana) 4 3 0 1 7:4 8
2. Hermes (Ljubljana) 4 2 0 2 8:4 4
3. Primorje (Ljubljana) 4 2 0 2 5:4 4
4. Jadran (Ljubljana) 4 2 0 2 6:7 4
5. Sparta (Ljubljana) 4 1 0 3 2:9 2

 

Napomena: Ligu je započela i Sava Kranj (17.10.1920. Sava - Hermes 0:3), ali je odustala (nakon zabrane igrališta u Kranju)

Grupa Celje

I razred

Rezultati

24.10.1920. Celje - Athletik 2:0 (finalna utakmica grupe)

Napomena: Celje pobednik lige drugog razreda igra sa Athletikom za prvaka I razreda i grupe

II razred

Rezultati

19.09.1920. Svoboda – Slavija 6:0
26.09.1920. ASK Vojnik – Slavija 2:1
03.10.1920. Celje – Slavija 10:0, Svoboda – ASK Vojnik 5:1
17.10.1920. Celje – Svoboda 3:1, Celje – ASK Vojnik 5:0

Tabela

1. SK Celje (Celje) 3 3 0 0 18:1 6
2. Svoboda (Celje) [-2] 3 2 0 1 12:4 2
3. ASK Vojnik (Vojnik) 3 1 0 2 3:11 2
4. Slavija (Celje) 3 0 0 3 1:18 0

 

Napomena: Svobodi iz Celja oduzeta 2 boda jer su nastupali sa neprijavljenim igračom na meču protiv Celja.

Grupa Maribor

I razred

Rezultati

26.09.1920. SSK Maribor – Rote Elf 1:4
03.10.1920. Rapid – SSK Maribor 7:0
10.10.1920. Hertha – Rote Elf 4:3
17.10.1920. Rapid – Rote Elf 4:2
24.10.1920. Hertha – SSK Maribor 1:1
31.10.1920. Rapid – Hertha 3:3

Tabela

1. Rapid (Maribor) 3 2 1 0 14:5 5
2. Hertha (Maribor) 3 1 2 0 8:7 3
3. Rote Elf (Maribor) 3 1 0 2 9:9 2
4. I SSK Maribor (Maribor) 3 0 1 2 2:12 1

 

II razred

Rezultati

31.10.1920. SV Vesna - SK Ptuj 4:0

Tabela

1. SV Vesna (Maribor) 1 1 0 0 4:0 2
2. SK Ptuj (Ptuj) 1 0 0 1 0:4 0

 

Finalno takmičenje

Rezultati

01.11.1920. Rapid - Celje 5:0,
07.11.1920. Celje - Ilirija 2:13
14.11.1920. Rapid – Ilirija 0:6

Tabela

1. SK Ilirija (Ljubljana) 2 2 0 0 19:2 4
2. SV Rapid (Maribor) 2 1 0 1 5:6 2
3. SK Celje (Celje) 2 0 0 2 2:18 0

Grupa Ljubljana

I razred

Rezultati

12.06.1921. Ilriija – Svoboda 12:0

Tabela

1. Ilirija (Ljubljana) 1 1 0 0 12:0 2
2. Svoboda (Ljubljana) 1 0 0 1 0:12 0

lirija ide direktno u finale.

Napomena: Trebao je igrati i Slovan ali je nakon molbe oslobođen igranja prvenstvenih utakmica ove sezone.

II razred

Rezultati

05.06.1921. Primorje – Jadran 3:0, Hermes – LASK 5:0
12.06.1921. Primorje – Hermes 6:0
19.06.1921. Sparta – LASK 4:0
26.06.1921. Sparta – Primorje 4:4, Jadran – Hermes 2:0
29.06.1921. Sparta – Hermes 6:1, Jadran – LASK 5:0
03.07.1921. Primorje – LASK 6:0, Sparta – Jadran 1:0

Tabela

1. Primorje (Ljubljana) 4 3 1 0 19:4 7
2. Sparta (Ljubljana) 4 3 1 0 15:5 7
3. Jadran (Ljubljana) 4 2 0 2 7:4 4
4. Hermes (Ljubljana) 4 1 0 3 6:14 2
5. LASK (Ljubljana) 4 0 0 4 0:20 0

 

Grupa Celje

Rezultati
29.06.1921. Athletik – SSK Celje 3:0 pff

Tabela

1. Athletik (Celje) 1 1 0 0 3:0 2
2. SSK Celje (Celje) 1 0 0 1 0:3 0

Athletik ide u polufinale.

Grupa Maribor

I razred

Rezultati

24.04.1921. Rapid – Rote Elf 4:1
16.05.1921. I SSK Maribor – Rapid 3:0
22.05.1921. I SSK Maribor – MAK 7:1

Tabela

1. I SSK Maribor (Maribor) 2 2 0 0 10:1 4
2. Rapid SV (Maribor) 2 1 0 1 4:4 2
3. Rote Elf/MAK (Maribor) 2 0 0 2 2:11 0

I SSK Maribor ide u polufinale.

Napomena: Rote Elf (Rdeča 11) je promenio ime u Mariborski AK.

II razred

Rezultati

05.05.1921. Korotan – Ptuj 3:2
08.05.1921. Korotan – Svoboda 1:0
16.05.1921. Svoboda – Ptuj 4:1

Tabela

1. Korotan (Maribor) 2 2 0 0 4:2 4
2. Svoboda (Maribor) 2 1 0 1 4:2 2
3. SK Ptuj (Ptuj) 2 0 0 2 3:7 0

 

Završnica

Polufinale

03.07.1921. I SSK Maribor (Maribor) – Athletik (Celje) 1:2

Finale

17.07.1921. Athletik (Celje) - Ilirija (Ljubljana) 4:4

Napomena: Ljubljanski podsavez je odredio drugu utakmicu za 15.08. u Ljubljani ali je JNS poništio odluku.

25.09.1921. Athletik (Celje) - Ilirija (Ljubljana) 1:1

Napomena: Celjani se žalili J.N.S. jer nije bilo produžetaka kao što nalažu pravila pa se igralo 25.09 u Celju produžetak od 2x15 minuta ali je ishod ostao isti pa je igrana nova utakmica!

Repriza finala:

02.10.1921. Ilirija (Ljubljana) - Athletik (Celje) 7:2

Ilirija iz Ljubljane prvak podsaveza!

SARAJEVSKI PODSAVEZ

Rezultati

30.04.1921. Sarajevski – Barkohba 3:0
05.05.1921. Sarajevski – Troja 3:1
07.05.1921. Barkohba – Građanski 1:0
08.05.1921. Slavija – Hajduk 2:0
14.05.1921. Hajduk – Troja 11:0, SAŠK – Barkohba 3:0 pff
15.05.1921. Slavija – Barkohba 3:0 pff
21.05.1921. SAŠK – Troja 6:0, Hajduk – Građanski 3:0
28.05.1921. Slavija – Barkohba 3:0, SAŠK – Građanski 10:0
03.06.1921. Troja – Barkhoba 3:2
04.06.1921. Slavija – Troja 19:0
12.06.1921. Hajduk – Sarajevski 3:0
18.06.1921. SAŠK – Slavija 4:2
19.06.1921. Troja – Građanski 0:0
25.06.1921. Sarajevski – Građanski 4:0
26.06.1921. Hajduk – SAŠK 2:0
29.06.1921. Hajduk – Građanski 5:0
03.07.1921. Slavija – Sarajevski 3:1
10.07.1921. SAŠK – Sarajevski 4:0
05.08.1921. Slavija – Sarajevski 3:1 (ponovno odigrana utakmica za prvenstvo!)

Tabela

1. RŠK Hajduk (Sarajevo) 6 5 0 1 24:2 10
2. S.A.Š.K. (Sarajevo) 6 5 0 1 27:4 10
3. Slavija (Sarajevo) 6 5 0 1 32:5 10
4. Sarajevski ŠK (Sarajevo) 6 3 0 3 11:11 6
5. AC Troja (Sarajevo) 6 1 1 4 4:41 3
6. Barkohba (Sarajevo) 6 1 0 5 3:15 2
7. Građanski ŠK (Sarajevo) 6 0 1 5 0:23 1

Napomena:

Igrano tokom proleća i leta 1921. godine. Poslovni odbor J.N.S.-a je naknadno poništio ovo prvenstvo kao neregularno, i suspendovao upravu podsaveza!

SUBOTIČKI PODSAVEZ

Osnivačka skupština Subotičkog nogometnog podsaveza održana je 3.oktobra 1920.godine u Subotici. Podsavezu je prethodio "Privremeni odbor subotičkih sportskih društava", a prema zaključku J.N.S.-a i ovlašćenju koje je dato Bačkoj formiran je privremeni podsavez u Subotici pri J.N.S.-u, u koji je zvanično primljen tek 16. januara 1922. godine. Za predsednika je izabran dr. Babijan Malagurski, a za podpredsednika Martin Horvacki. Ivan Marcikić je bio prvi, a Šimun Beneš drugi sekretar, dok je Đuka Marković bio blagajnik. Savez je brojao 22 kluba na teritoriji severne, zapadne i srednje Bačke (bačko – bodroška županija) dok se taj broj povećao posle nekoliko dana i na 24, ali posle istupanja Žomboljskih klubova, fuzija i neodobravanja pravila je smanjen na 18. Više se igralo sa mađarskim klubovima te su igrači neretko bili iz Pečuja i Baranje. Sedam dana posle osnivačke skupštine, na prvoj sednici Upravnog odbora (10.oktobra) izvršena je podela klubova u tri razreda (I, II/A i II/B) radi početka prvenstvenih utakmica.

Rezultati

Jesenji deo:
10.10.1920. KAFC - Bačka 1:1, SSU - STC ?, Sport (Su) - Građanski ?
17.10.1920. STC - Bačka 0:4, SSU - SAND 4:1, KAFC - Građanski 4:0, Amateur (So) - Sport (Su) 5:1
24.10.1920. KAFC - SAND 1:1, Bačka - Amateur (So) 4:1, SSU - Sport (Su) 5:2, STC - Bunjevac 2:0
01.11.1920. KAFC - STC 2:1, SSU - Bačka 1:3
14.11.1920. Bačka - SAND 4:0
21.11.1920. STC - Sport (Su) ?, SAND - Građanski 2:0
05.12.1920. STC - Građanski ?
08.12.1920. STC - SAND ?
12.12.1920. Sport (Su) - Bunjevac ? (poraz Bunjevca!)
20.03.1921. Bačka - Građanski 6:0, Amateur (So) - Bunjevac 5:1, KAFC - Sport (Su) 0:0
03.04.1921. Amateur (So) - Građanski 3:0, SAND - Bunjevac 3:0, SSU - KAFC 1:2
07.04.1921. Bačka - Bunjevac 6:0, Sport (Su) - SAND 2:1, SSU - Građanski 3:0
10.04.1921. Sport (Su) - Bačka 1:2, Amateur (So) - STC 2:1
17.04.1921. Amateur (So) - SSU 4:1, KAFC - Bunjevac 2:1
24.04.1921. Građanski - Bunjevac 0:3, KAFC - Amateur (So) 0:1 (prvenstvene, trebale da se igraju 14.11.1920)
01.05.1921. SSU - Bunjevac 3:3
15.05.1921. Amateur (So) - SAND 1:0
Prolećni deo:
08.05.1921. Bačka - Amateur (So) 1:0, Bunjevac - Građanski 4:0, SAND - KAFC 2:1
22.05.1921. Bačka - STC 2:0, Amateur (So) - KAFC 3:0 pff, Bunjevac - Sport (Su) 0:0
26.05.1921. Sport (Su) - Amateur (So) 2:1, Bunjevac - STC 4:1, KAFC - SSU 2:1, Građanski - SAND 0:3 pff
29.05.1921. SAND - SSU 3:0, Građanski - Sport (Su) 0:3 pff, Amateur (So) - Bunjevac 1:1
02.06.1921. Bunjevac - SSU 1:0
05.06.1921. Bačka - Sport (Su) 0:0, STC - KAFC 0:3
09.06.1921. Bačka - SSU 5:0
12.06.1921. Građanski - Amateur (So) 0:3 pff*, SAND - Bunjevac 3:0
19.06.1921. SAND - Bačka 6:4, STC - SSU 0:4
26.06.1921. Bačka - Bunjevac 2:0, SSU - Amateur (So) 1:2, Građanski - KAFC 0:3 pff, SAND - STC 3:1
28.06.1921. Sport (Su) - KAFC ?
29.06.1921. STC - Amateur (So) 0:4, Bačka - Građanski 3:0 pff, Sport (Su) - SAND 1:1
03.07.1921. Sport - SSU ?, Bunjevac - KAFC 1:2, Amateur (So) - SAND 3:2, Građanski - STC 0:3 pff
10.07.1921. Sport (Su) - STC 3:0, Bačka - KAFC 3:0 pff, Građanski - SSU 0:3 pff

Tabela

1. JAD Bačka (Subotica) 16 13 2 1 ? 28
2. Amateur (Sombor) 16 12 1 3 ? 25
3. SAND (Subotica) 16 10 2 4 ? 22
4. KAFC (Kula) 16 8 3 5 ? 19
5. Sport (Subotica) 16 6 5 5 ? 17
6. Sloga/Bunjevac (Subotica) 16 6 3 7 ? 15
7. Somborsko SU (Sombor) 16 5 1 10 ? 11
8. STC (Subotica) 16 3 0 13 ? 6
9. Građanski (Subotica) 16 0 1 15 ? 1

Napomena:

Tabela je trenutno nekompletna (gol-razlika) jer nisu poznati svi rezultati. Žomboljski SU/ŽSE iz Žombolja je naveden u rasporedu (žreban je) ali je kasnije potpao pod Banatsku župu pa je istupio iz saveza kao i svi Žomboljski klubovi. Bunjevac se fuzionisao sa SAD (Subotica) u Slogu aprila meseca 1921. godine. Građanski odustao na proleće zbog nedovoljnog broja igrača.


IZVORI I REFERENCE:

  1. Ilustrovana športska revija, Zagreb: glasnik ZNP-a, 1920 i 1921
  2. Sport: glasnik LJNP-a, 1920 i 1921
  3. Politika, Beograd, 1920
  4. Neven: glasnik Subotičkog NP, Subotica, 1920 i 1921
  5. Novo Doba, Split, 1920
  6. Jadranski sport: glasnik Splitskog NP, Split, 1920
  7. Sportski list: glasnik BLP-a, Beograd, 1920/1921
  8. Sport Hirlap, Novi Sad, 1921 
  9. Jutro, Ljubljana, 1920 i 1921
  10. Bácskai Hírlap, Subotica, 1921
  11. Bacsmegyei Naplo, Subotica, 1921