1926

Treći Kup kralja odigran je 1926. godine. Za zlatni kraljev pehar igralo je sedam reprezentacija tadašnjih podsaveza J.N.S.-a (Beogradski, Ljubljanski, Osječki, Sarajevski, Splitski, Subotički i Zagrebački podsavez).


 PRVO KOLO (ČETVRTFINALE)

Beograd - Split 6:0 (3:0)

lopta Strelci: Jovanović 6', 8', 50' i 65', Sekulić 10', B. Marjanović 88'

 loptaStadion: Igralište Jedinstva u Beogradu

 Gledalaca: 3000publika

datum Datum: 01.08.1926.

sudija Sudija: Ernest Fabris (Zagreb)

Beograd:

Nikolić, Ivković, Stakić, Arsenijević, Petrović, Đorđević, B. Marjanović, Jovanović, N. Marjanović, Petković, Sekulić.

Split:

Čulić, Duplančić, Antonini, Žulj, Borovčić Kurir, Reić, Radić, Roje, Lemešić, Bakotić, Radman.

Zagreb - Sarajevo 6:2 (1:1)

lopta Strelci: Giller 39' (pen) i 64' (pen), Urbanke 85' i 89', Cindrić 73', Leinert 86' - Načević 33' i 82'

 loptaStadion: Igralište Građanskog u Zagrebu

 Gledalaca: 3500publika

datum Datum: 01.08.1926.

sudija Sudija: Jovan Ružić (Beograd)

Zagreb:

Mihelčič, Vrbančić, Dasović, Kunst, Premerl, R. Hitrec, Grdenić, Urbanke, Leinert, Cindrić, Giller.

Sarajevo:

Giljanović, Bevanda, Kalember, Stanarević, Bulat, Zelebor, König, R. Njemčević/Vanek*, Načević, Kranjc/Mišćević*, Sieber.

Napomena:

Ko je igrao Vanek ili R. Njemečević i Kranjc ili Mišćević?! Izvori poput Slavonskog športskog lista i Sportiste Beograd kažu Vanek i Mišćević, dok Zagrebački športski list govori da su igrali Rašid Njemčević iz SAŠK-a i Franjo Kranjc iz Sarajevskog Hajduka! Uzećemo drugi izvor za validniji jer se ipak utakmica igrala u Zagrebu a i sa druge strane nema podataka da su u Sarajevskom podsavezu igrali igrači sa prezimenima Vanek i Mišćević!

Ljubljana - Osijek 4:3 (2:1)

lopta Strelci: Doberlet 5'' i 53', Oman 9' i 47' - Zemljak 25' (ag), Sivek 50', Matošević 89'

 loptaStadion: Igrišče Ilirije u Ljubljani

 Gledalaca: 2000publika

datum Datum: 01.08.1926.

sudija Sudija: Artur "Ture" Dubravčić (Zagreb)

Ljubljana:

Miklavčič, Pleš, Beltram, Zemljak, G. Zupančič, L. Zupančič, Herman, Oman, Martinak, Doberlet, Kreč.

Osijek:

Bančević, Nittinger, Opravić, Bujher, Petelin, Steirer, Pichler, Matošević, Sivek, Fritz, Andučić.

POLUFINALE

Beograd - Ljubljana 5:2 (2:1)

lopta Strelci: Petković 5', 55' i 66', B. Marjanović 43', Dragićević 56' - Herman 15', G. Zupančič 62'

 loptaStadion: Igralište BSK-a u Beogradu

 Gledalaca: 4000publika

datum Datum: 08.08.1926.

sudija Sudija: Artur "Ture" Dubravčić (Zagreb)

Beograd:

Nikolić, Stakić, Rodin, Arsenijević, Petrović, Mihajlović, B. Marjanović, Jovanović, Dragićević, Petković, Sekulić.

Ljubljana:

Miklavčič, Pleš, Beltram, Zemljak, G. Zupančič, L. Zupančič, Herman, Oman, Martinak, Doberlet, Kreč.

Zagreb - Subotica 4:3 (1:1)

lopta Strelci: Giller 40' i 66', Cindrić 74' i 86' - Šlezak 28', Kaić 46', Beleslin 81'

 loptaStadion: Igralište HAŠK-a u Zagrebu

 Gledalaca: 6000publika

datum Datum: 09.08.1926.

sudija Sudija: Viktor Vodišek (Ljubljana)

Zagreb:

Mihelčić, Vrbančić, Kunst, R. Hitrec, Premerl, I. Marjanović, Grdenić, Urbanke, Leinert, Cindrić, Giller.

Subotica:

Šifliš, Kujundžić, Gubić, Inotai, Budanović, Šarčević, Csete, Roglić, Beleslin, Kaić, Šlezak.

Napomena:

Utakmica je trebala biti odigrana 08.08.1926., ali je zbog blatnjavog terena i kiše odgođena za drugi dan.

FINALE

Beograd - Zagreb 1:3 (0:2)

lopta Strelci: Dragićević 85' - Cindrić 17', 44' i 67'

 loptaStadion: Igrišče Ilirije u Ljubljani

 Gledalaca: 5000publika

datum Datum: 15.08.1926.

sudija Sudija: Božo Nedoklan (Split)

Beograd:

Nikolić, Ivković, Stakić, Arsenijević, Petrović, Đorđević, B. Marjanović, Jovanović, Petković, Dragićević, Sekulić.

Zagreb:

Mihelčič, Vrbančić, Remec, R. Hitrec, Premerl, I. Marjanović, Urbanke, Agić, Leinert, Cindrić, Giller.

Reprezentacija Zagrebačkog nogometnog podsaveza (Zagreb) osvojila je Kup kralja 1926!


LISTA STRELACA

1.

Slavin Cindrić (Zagreb)

6

2.-3.

Dragan Jovanović (Beograd)

4

 2.-3. Franjo Giller (Zagreb)  4

STATISTIKA IGRAČA PO REPREZENTACIJAMA U KUPU KRALJA 1926.

1. Zagreb:

Maksimilijan Mihelčič [Građanski] (3/0) - Stjepan Vrbančić [Concordia] (3/0), Eugen Dasović [HAŠK] (1/0), Branko Kunst [HAŠK] (2/0), Danijel Premerl [Viktorija] (3/0), Rudolf Hitrec [Građanski] (3/0), Nikola Grdenić [HAŠK] (2/0), Josip Urbanke [Željezničar] (3/2), Vladimir Leinert [Derby] (3/1), Slavin Cindrić [Concordia] (3/6), Franjo Giller [Građanski] (3/4), Ivan Marjanović [HAŠK] (2/0), Gustav Remec [Građanski] (1/0), Đuro Agić [HAŠK] (1/0).

2. Beograd:

Stevan Nikolić [Jugoslavija] (3/0) - Milutin Ivković [Jugoslavija] (2/0), Radoslav Stakić [Jugoslavija] (3/0), Janko Rodin [BSK] (1/0), Milorad Arsenijević [BSK] (3/0), Branko Petrović [Jugoslavija] (3/0), Ljubiša Đorđević [BSK] (2/0), Blagoje "Moša" Marjanović [BSK] (3/2), Dragan Jovanović [Jugoslavija] (3/4), Nikola Marjanović [BSK] (1/0), Dušan Petković [Jugoslavija] (3/3), Branislav Sekulić [Jugoslavija] (3/1), Dragoslav Mihajlović [Jedinstvo] (1/0), Milorad Dragićević [BSK] (2/1)

3. Ljubljana:

Matej Miklavčič [Ilirija] (2/0) - Josip Pleš [Ilirija] (2/0), Hugo Beltram [Ilirija] (2/0), Pavel Zemljak [Primorje] (2/0), Gabe Zupančič [Ilirija] (2/1), Lado Zupančič [Ilirija] (2/0), Srečko Herman [Ilirija] (2/1), Oto Oman [Ilirija] (2/2), Viktor Martinak [Jadran] (2/0), Miodrag Doberlet [Ilirija] (2/2), Stanislav Kreč [Ilirija] (2/0).

4. Subotica:

Geza Šifliš [SAND] (1/0) - Andrija Kujundžić [Bačka] (1/0), Koloman Gubić [Bačka] (1/0), Zoltan Inotai [SAND] (1/0), Jovan Budanović [ŽAK, Subotica] (1/0), Pero Šarčević [Bačka] (1/0), Stevan Csete [Sport, Subotica] (1/0), Roglić [ŽAK, Subotica] (1/0), Miloš Beleslin [SAND] (1/1), Bela Kaić [Sоmborsko SU, Sombor] (1/1), Željko "Dezider" Šlezak [Bačka] (1/1)

5. Osijek:

Vladimir Bančević [Građanski] (1/0) - Josip Opravić [Hajduk] (1/0), Aladar Nittinger [Građanski] (1/0), Franjo Bujher [Slavija] (1/0), Ivan Petelin [Slavija] (1/0), Leopold Steirer [Sloga] (1/0), Vladimir Pichler [Hajduk] (1/0), Stjepan Matošević [Građanski] (1/1), Josip Sivek [Hajduk] (1/1), Franjo Fritz [Hajduk] (1/0), Branko Andučić [Slavija] (1/0).

6. Sarajevo:

Vjekoslav Giljanović [SAŠK] (1/0) - Stjepan Bevanda [SAŠK] (1/0), Branko Kalember [Slavija] (1/0), Alois Stanarević [Hajduk] (1/0), Josip Bulat [SAŠK] (1/0), Vilim Zelebor [SAŠK] (1/0), Stjepan König [Hajduk] (1/0), Franjo Kranjc [Hajduk] (1/0), Mihajlo Načević [Slavija] (1/0), Rašid Njemčević [SAŠK] (1/0), Dragutin Sieber [SAŠK] (1/0).

7. Split:

Bartul Čulić [Borac] (1/0) - Branko Duplančić [Borac] (1/0), Ivan Antonini [Borac] (1/0), Ivan Žulj [Hajduk] (1/0), Petar Borovčić Kurir [Hajduk] (1/0), Mario Reić [Hajduk] (1/0), Vinko Radić [Hajduk] (1/0), Ante Roje [Hajduk] (1/0), Leo Lemešić [Hajduk] (1/0), Ante Bakotić [Borac] (1/0), Jerko Radman [Borac] (1/0)


IZVORI I REFERENCE:

  1. Vreme, Beograd, 1926
  2. Politika, Beograd, 1926
  3. Zagrebački športski list, Zagreb, 1926
  4. Slavonski športski list: glasnik ONP-a, Osijek, 1926
  5. Sportista: glasnik BLP-a, Beograd, 1926
  6. Novo Doba, Split, 1926