1924

Prvi Kup kralja odigran je 1924. godine. Za zlatni kraljev pehar igralo je sedam reprezentacija tadašnjih podsaveza J.N.S.-a (Beogradski, Ljubljanski, Osječki, Sarajevski, Splitski, Subotički i Zagrebački podsavez).


 PRVO KOLO (ČETVRTFINALE)

Split - Sarajevo 6:0 (1:0)

lopta Strelci: Benčić 5' i 68', A. Bonačić II 52' i 85', M. Bonačić I 61', Radić 89'

 loptaStadion: Igralište Hajduka u Splitu

 Gledalaca: 3000publika

datum Datum: 24.08.1924.

sudija Sudija: Mirko Benzon (Zagreb)

Split:

Gazzari, Šuste, Rodin, V. Poduje, Borovčić Kurir, Kesić, Š.Poduje, M. Bonačić I, A. Bonačić II, Benčić, Radić.

Sarajevo:

Dvoržak, Muhibić, Njemčević I, Zelebor, F. Götz, Gavrilović, Montel, Njemčević III, Megerle, Felver, König.

Osijek - Zagreb 0:3 pff 3:2 (0:1)

lopta Strelci: Rafaj 53' i 60', Momirov 63' - Vinek 30', Premerl ?'

 loptaStadion: Ambrozijevo igralište u Osijeku

 Gledalaca: 1500publika

datum Datum: 24.08.1924.

sudija Sudija: Jenő Balázs (Subotica)

Osijek:

Bančević, Rosmann, Pintar, Rožić, Petelin, Nagy, Momirov, Rafaj, Rabel, Habdija, Jelačić I.

Zagreb:

Friedrich, Vrbančić, Kunst, Wasserlauf, Marjanović, Križ, Kahn, Zinaja, Premerl, Plazzeriano, Benković.

Napomena:

J.N.S. je utakmicu verificirao rezultatom 0:3 jer je reprezentacija Osječkog nogometnog podsaveza nastupila s kažnjenim igračem Rosmanom. Cela reprezentacija Zagreba je bila sastavljena iz HAŠK-ovih igrača.

Subotica - Beograd 3:2 (1:1)

lopta Strelci: Schaller 51' i 81' (pen), Kovač 23' - Jovanović 4', Đurić 74'

 loptaStadion: Igralište Bačke u Subotici

 Gledalaca: 4000publika

datum Datum: 24.08.1924.

sudija Sudija: Vilko Brkić (Zagreb)

Subotica:

Virág, Kujundžić, Beleslin, Budanović, Held, Ördög, Poljaković, Schaller, Kovač, Marcikić, Šlezak.

Beograd:

Nemes, Ivković, Stakić, Načević, Machek, Marković, Đurić, Jovanović, Luburić, Petković, Sekulić. 

POLUFINALE

Zagreb - Ljubljana 3:2 (0:1, 2:2)

lopta Strelci: Perška 60' i ?', Mantler 86' - Pevalek 26', Doberlet 46'

 loptaStadion: Igralište Viktorije u Zagrebu

 Gledalaca: 3000publika

datum Datum: 14.09.1924.

sudija Sudija: Branimir Veljković (Beograd)

Zagreb:

Vrđuka, Bocak, Pažur, Remec, Mantler, Križ, Babić, Zinaja, Perška, V. Götz, Benković.

Ljubljana:

Mihelčič, Beltram, Pogačar, Baumgartner, G. Zupančič, L. Zupančič, Zemljak, Erman, Birsa, Doberlet, Pevalek II

Napomena:

Pošto je bio nerešen ishod nakon regularnog vremena igre, igrani su produžeci od 2x15 minuta gde je Perška uspeo da postigne jedan gol!

Subotica - Split 1:5 (1:1)

lopta Strelci: Beleslin 42' (pen) - Radić 39', Š. Poduje 53', A. Bonačić II 56' i 70', Benčić 71' (pen)

 loptaStadion: Igralište Bačke u Subotici

 Gledalaca: 3500publika

datum Datum: 14.09.1924.

sudija Sudija: Stanojlo Joksić (Beograd)

Subotica:

Virág, Kujundžić, Beleslin, Šefčić, Held, Vukov, Poljaković, Csillag, Kovač, Schaller, Šlezak.

Split:

Gazzari, Dujmović, Rodin, Kesić, Borovčić Kurir, V. Poduje, Š. Poduje, M. Bonačić I, A. Bonačić II, Benčić, Radić.

FINALE

Zagreb - Split 3:2 (3:0)

lopta Strelci: Mantler 11', Vinek 25', R. Hitrec 27' - A. Bonačić II 60', M. Bonačić I 64'

 loptaStadion: Igralište BSK-a u Beogradu

 Gledalaca: 6000publika

datum Datum: 05.10.1924.

sudija Sudija: Stanojlo Joksić (Beograd)

Zagreb:

Friedrich, Vrbančić, Dasović, R. Hitrec, Rupec, V. Götz, Babić, Vinek, Perška, Mantler, Plazzeriano.

Split:

Brajević, Rodin, Dujmović, Kesić, Borovčić Kurir, V. Poduje, Š. Poduje, Benčić, A. Bonačić II, M. Bonačić I, Radić.

Reprezentacija Zagrebačkog nogometnog podsaveza (Zagreb) osvojila je Kup kralja 1924!


 

STATISTIKA IGRAČA PO REPREZENTACIJAMA U KUPU KRALJA 1924.

1. Zagreb:

Dragutin Friedrich [HAŠK] (2/0), Dragutin Vrđuka [Građanski] (1/0) - Stjepan Vrbančić [HAŠK] (2/0), Branko Kunst [HAŠK] (1/0), Egon Wasserlauf [HAŠK] (1/0), Ivan Marjanović [HAŠK] (1/0), Mirko Križ [HAŠK] (2/0), Đuro Kahn [HAŠK] (1/0), Branko Zinaja [HAŠK] (2/0), Danijel Premerl [HAŠK] (1/0), Eugen Plazzeriano [HAŠK] (2/0), Milivoj Benković [HAŠK] (2/0), Stjepan Bocak [Concordia] (1/0), Alfons Pažur [Concordia] (1/0), Gustav Remec [Građanski] (1/0), Franz Mantler [Građanski] (2/2), Dragutin Babić [Građanski] (2/0), Emanuel "Emil" Perška [Građanski] (2/2), Viktor Götz [Građanski] (2/0), Eugen Dasović [Građanski] (1/0), Rudolf Hitrec [Građanski] (1/1), Rudolf Rupec [Građanski] (1/0), Vladimir Vinek [HAŠK] (1/1).

2. Split:

Otmar Gazzari [Hajduk] (2/0), Marin Brajević [Hajduk] (1/0) - Ivo Šuste [Hajduk] (1/0), Janko Rodin [Hajduk] (3/0), Veljko Poduje [Hajduk] (3/0), Mihovil Borovčić Kurir [Hajduk] (3/0), Ante Kesić [Hajduk] (3/0), Šime Poduje [Hajduk] (3/1), Mirko Bonačić I [Hajduk] (3/2), Antun "Ante" Bonačić II [Hajduk] (3/5), Ljubomir Benčić [Hajduk] (3/3), Vinko Radić [Hajduk] (3/2), Petar Dujmović [Hajduk] (2/0)

3. Subotica:

Béla Virág [Bačka Subotica] - Andrija Kujundžić [Bačka Subotica], Miloš Beleslin [SAND Subotica], Pero Budanović [Bačka Subotica], Grgo Šefčić [Bačka Subotica], Mihajlo Held [SAND Subotica], Marko Vukov [Bačka Subotica], Ladislav Ördög [SAND Subotica], Martin Poljaković [Bačka Subotica], Aladar Csillag [Amateur Sombor], Josip Kovač [Bačka Subotica], József Schaller [KSC Kula], Remija Marcikić - Kapetan [Bačka Subotica], Željko (Dezider) Šlezak [Bačka Subotica].

4. Ljubljana:

Maksimilijan Mihelčič [Hermes] (1/0) - Hugo Beltram [Ilirija] (1/0), Jože Pogačar [Ilirija] (1/0), Karol Baumgartner [Ptuj] (1/0), Gabrijel Zupančič [Ilirija] (1/0), Ladislav Zupančič [Ilirija] (1/0), Pavel Zemljak [Hermes] (1/0), Adolf Erman [Primorje] (1/0), Peter Birsa [Primorje] (1/0), Miodrag "Vane" Doberlet [Ilirija] (1/1), Mirko "Inke" Pevalek [Ilirija] (1/1)

5. Beograd:

Károly Nemes [Jugoslavija] (1/0) - Milutin Ivković [Jugoslavija] (1/0), Radoslav Stakić [Jugoslavija] (1/0), Mihajlo Načević [Jugoslavija] (1/0), Alois "Lojda" Machek [Jugoslavija] (1/1), Svetislav "Sveta" Marković [Jugoslavija] (1/0), Damjan Đurić [Jugoslavija] (1/1), Dragan Jovanović [Jugoslavija] (1/0), Stevan Luburić [Jugoslavija] (1/0), Dušan Petković [Jugoslavija] (1/0), Branislav Sekulić [Jugoslavija] (1/0)

6. Osijek:

Vladimir Bančević [Građanski Osijek] (1/0) - Franjo Rosmann [Građanski Osijek] (1/0), Antun Pintar [Slavija Osijek] (1/0), Branko Rožić [Slavija Osijek] (1/0), Ivan Petelin [Slavija Osijek] (1/0), Stjepan Nagy [Amater Osijek] (1/0), Miloš Momirov [Građanski Osijek] (1/1), Josip Rafaj [Građanski Osijek] (1/2), Dragutin Rabel [Slavija Osijek] (1/0), Mirko Habdija [Slavija Osijek] (1/0), Adolf Jelačić I [Slavija Osijek] (1/0)

7. Sarajevo:

Josip Dvoržak [SAŠK] (1/0) - Muhibić [Sarajevski] (1/0), Asim Njemčević I [Sarajevski] (1/0), Vilim Zelebor [SAŠK] (1/0), Ferdinand "Ferry" Götz [SAŠK] (1/0), Dušan Gavrilović [SAŠK] (1/0), Pero Montel [SAŠK] (1/0), Rašid Njemčević III [Sarajevski] (1/0), Otto Magerle [SAŠK] (1/0), Anton Felver [SAŠK] (1/0), Stjepan König [Sparta] (1/0)


IZVORI I REFERENCE:

  1. Službeni glasnik J.N.S.-a i svih njegovih podsaveza, 1922 i 1923
  2. Jugoszláv sportélet: glasnik Subotičkog NP, 1924
  3. Zagrebački športski list, Zagreb, 1924
  4. Šport: ilustrovani tjednik, Zagreb, 1924
  5. Politika, Beograd, 1924
  6. Vreme, Beograd, 1924
  7. Sportista: glasnik BLP-a, Beograd, 1924
  8. Narodni dnevnik, Ljubljana, 1924
  9. Novo Doba, Split, 1924