1949

Kao i ranije u prvom delu takmičenja za Fudbalski kup Jugoslavije učestvovali su timovi republičkih liga, fudbalski aktivi industrijskih kolektiva, ekipe seljačkih radnih zadruga, timovi garnizona JNA, da bi im se u završnom delu pridružili klubovi saveznih liga. Ukupan broj ekipa bio je 1.427. U završnom delu igralo je 64 tima: 44 republička predstavnika, 10 klubova II lige i 10 klubova I lige.

  • Srbija - 31 predstavnik: Crvena Zvezda (Beograd), Partizan (Beograd), Metalac (Beograd), Naša Krila (Zemun), Sloga (Novi Sad), Podrinje (Šabac), Radnički (Beograd), Radnički (Kragujevac), Radnički (Niš), Borac (Čačak), Proleter (Zrenjanin), Partizan II (Beograd), Dinamo (Pančevo), FD Beograd (Beograd), Spartak (Subotica), Egység/Jedinstvo (Novi Sad), Srem (Sremska Mitrovica), Mladi Radnik (Požarevac), Nikčević (Svetozarevo), Jedinstvo (Priština), Napredak (Kruševac), 6. Oktobar (Kikinda), Bačka (Bačka Palanka), Jedinstvo (Bačka Topola), Bratstvo (Ada), Mladost (Bački Petrovac), Vlasina (Vlasotinci), Dinamo (Zaječar), Proleter (Stari Bečej), Sloga (Petrovac), Garnizon JNA (Novi Sad).
  • Hrvatska - 15 predstavnika: Dinamo (Zagreb), Hajduk (Split), Lokomotiva (Zagreb), Mornar (Split), Metalac (Zagreb), Proleter (Osijek), Kvarner (Rijeka), FD Zagreb (Zagreb), Dinamo (Vinkovci), Milicionar (Zagreb), FD Šibenik (Šibenik), Naprijed (Sisak), Jedinstvo (Čakovec), Proleter II (Osijek), Garnizon JNA (Pula).
  • Bosna i Hercegovina - 7 predstavnika: SDM Sarajevo (Sarajevo), Željezničar (Sarajevo), Velež (Mostar), Sloboda (Bosanski Novi), Jedinstvo (Trebinje), Radnik (Bijeljina), Bratstvo (Travnik).
  • Slovenija - 4 predstavnika: Odred (Ljubljana), Nafta (Donja Lendava), Branik (Maribor), Jadran (Ljubljana).
  • Makedonija - 4 predstavnika: Vardar (Skopje), Dinamo (Skopje), Rabotnički (Skopje), Garnizon JNA (Kičevo).
  • Crna Gora - 2 predstavnika: Budućnost (Titograd), Garnizon JNA (Danilovgrad).
  • Julijska Krajina - 1 predstavnik (kao gost): Poncijana (Trst).

        I KOLO        16.10.1949.

Crvena Zvezda (Beograd) - Željezničar (Sarajevo) 4-1 (1-1,1-1)
Radnički (Niš) - Sloga (Novi Sad) 1-3 (1-1)
Vardar (Skopje) - Dinamo (Zagreb) 1-3 (0-2)
Rabotnički (Skopje) - Proleter (Zrenjanin) 1-3 (0-2)
Milicioner (Zagreb) - Garnizon JNA (Kičevo) 9-0
6. Oktobar (Kikinda) - Velež (Mostar) 3-0 (0-0)
Jadran (Ljubljana) - Podrinje (Šabac) 2-2, žrebom Jadran
Budućnost (Titograd) - Radnički (Beograd) 1-1, žrebom Budućnost (Titograd)
Partizan (Beograd) - FD Zagreb (Zagreb) 8-0 (4-0)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Jedinstvo (Priština) 9-0
Napredak (Kruševac) - Spartak (Subotica) 3-2 (2-1)
Naša Krila (Zemun) - Proleter II (Osijek) 4-0 (2-0)
Radnički (Kragujevac) - Branik (Maribor) 3-0 (1-0)
FD Beograd (Beograd) - Metalac (Zagreb) 1-3 (0-2)
Garnizon JNA (Novi Sad) - Metalac (Beograd) 1-4 (0-1)
Lokomotiva (Zagreb) - Proleter (Osijek) 6-3
Garnizon JNA (Pula) - Partizan II (Beograd) 0-5
Jedinstvo (Čakovec) - Dinamo (Skopje) 2-0
Nikčević (Svetozarevo) - Vlasina (Vlasotince) 1-0
Sloboda (Bosanski Novi) - Egység (Novi Sad) 1-5
Jedinstvo (Bačka Topola) - Kvarner (Rijeka) 5-1
Nafta (Donja Lendava) - Radnik (Bijeljina) 2-3
Bačka (Bačka Palanka) - Dinamo (Pančevo) 1-1 (1-1,1-0), žrebom Dinamo (Pančevo)
Mladost (Bački Petrovac) - Borac (Čačak) 0-1
Mladi Radnik (Požarevac) - Bratstvo (Ada) 4-0
Naprijed (Sisak) - FD Šibenik (Šibenik) 5-1
Garnizon JNA (Danilovgrad) - Jedinstvo (Trebinje) 0-0, žrebom Jedinstvo (Trebinje)
Dinamo (Vinkovci) - Sloga (Petrovac na Mlavi) 5-1
Proleter (Stari Bečej) - Mornar (Split) 1-4
Bratstvo (Travnik) - Odred (Ljubljana) 2-1
Dinamo (Zaječar) - Srem (Sremska Mitrovica) 1-1, žrebom Srem
Hajduk (Split) - Poncijana (Trst) 3-0 par forfe

        ŠESNAESTINA-FINALA        23.10.1949.

Bratstvo (Travnik) - Radnik (Bijeljina) 0-3
Radnički (Kragujevac) - Partizan II (Beograd) 1-4 (0-1)
Borac (Čačak) - SDM Sarajevo (Sarajevo) 2-4 (1-0)
Proleter (Zrenjanin) - Sloga (Novi Sad) 1-2 (0-0)
Nikčević (Svetozarevo) - Srem (Sremska Mitrovica) 0-5 (0-2)
Budućnost (Titograd) - Naprijed (Sisak) 3-0
Lokomotiva (Zagreb) - Mornar (Split) 3-2 (2-2, 0-1)
Naša Krila (Zemun) - Jadran (Ljubljana) 7-0
Jedinstvo (Trebinje) - Milicioner (Zagreb) 0-5 (0-4)
Crvena Zvezda (Beograd) - Metalac (Zagreb) 3-1 (3-0)
Partizan (Beograd) - Napredak (Kruševac) 3-2 (1-0)
Hajduk (Split) - Eđšeg (Novi Sad) 6-1 (3-0)
Metalac (Beograd) - Dinamo (Zagreb) 2-1 (1-1, 0-1)
Jedinstvo (Čakovec) - Mladi Radnik (Požarevac) 7-5 (2-2)
6. Oktobar (Kikinda) - Jedinstvo (Bačka Topola) 3-2 (0-0)
Dinamo (Pančevo) - Dinamo (Vinkovci) 4-0 (0-0)

         OSMINA-FINALA        6.11.1949.

Crvena Zvezda (Beograd) - Dinamo (Pančevo) 4-0 (2-0)
Milicioner (Zagreb) - Srem (Sremska Mitrovica) 4-1 (1-1)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Partizan II (Beograd) 0-1 (0-1)
Hajduk (Split) - 6. Oktobar (Kikinda) 7-3 (4-2)
Sloga (Novi Sad) - Radnik (Bijeljina) 2-0 (1-0)
Jedinstvo (Čakovec) - Budućnost (Titograd) 1-2 (1-2)
Metalac (Beograd) - Naša Krila (Zemun) 2-2 (2-2, 1-0), žrebom Naša Krila
Partizan (Beograd) - Lokomotiva (Zagreb) 4-3 (3-3,1-2)

        ČETVRT-FINALE        20.11.1949.

Crvena Zvezda (Beograd) - Milicioner (Zagreb) 3-1 (2-1)
Partizan II (Beograd) - Hajduk (Split) 4-2 (2-1)
Budućnost (Titograd) - Sloga (Novi Sad) 2-1 (1-1, 1-1)
Naša Krila (Zemun) - Partizan (Beograd) 3-1 (0-1)

        POLU-FINALE        27.11.1949.

Crvena Zvezda (Beograd) - Partizan (Beograd) II 2-1 (0-1)
Naša Krila (Zemun) - Budućnost (Titograd) 1-0 (1-0)

         FINALE        29.11.1949.

Crvena Zvezda (Beograd) - Naša Krila (Zemun) 3-2 (1-0)