1948

Druge godine broj učesnika u predtakmičenjiina dostigao je cifru od 1.760 ekipa, a za polufinalni deo kvalifikovala su se 72 tima: 52 republička predstavnika, 10 klubova II lige i 10 klubova I lige.

  • Srbija - 23 predstavnika: Crvena Zvezda (Beograd), Partizan (Beograd), Metalac (Beograd), Naša Krila (Zemun), Sloga (Novi Sad), Podrinje (Šabac), Dinamo (Pančevo), Spartak (Subotica), Jedinstvo (Zemun), Srem (Sremska Mitrovica), Trepča (Kosovska Mitrovica), Napredak (Kruševac), Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Novi Sad), Branko (Paraćin), Granap (Beograd), Čajka (Trstenik), Sloboda (Subotica), Braća Stefanović (Izbište), Borac (Bivolje), Jovan Crveni (Stari Bečej), Rudar (Kostolac), Garnizon JNA (Niš).
  • Hrvatska - 18 predstavnika: Dinamo (Zagreb), Hajduk (Split), Lokomotiva (Zagreb), Mornar (Split), Metalac (Zagreb), Proleter (Osijek), Kvarner (Rijeka), Tekstilac (Varaždin), FD Zagreb (Zagreb), Slaven (Borovo), Naprijed (Sisak), Zmaj (Makarska), Nehaj (Senj), Dinara (Knin), Cement (Solin), Lokomotiva (Novska), Sloga (Đurđenovac), Garnizon JNA (Đurđenovac).
  • Bosna i Hercegovina - 9 predstavnika: SDM Sarajevo (Sarajevo), Željezničar (Sarajevo), Velež (Mostar), Borac (Banja Luka), Sloboda (Tuzla), Rudar (Kakanj), Sloga (Doboj), Proleter (Teslić), Podgrmeč (Sanski Most).
  • Slovenija - 9 predstavnika: Enotnost (Ljubljana), Nafta (Donja Lendava), Rudar (Trbovlje), Željezničar (Ljubljana), Željezničar (Maribor), Kladivar (Celje), FD Tržič (Tržič), FD Gorica (Gorica), Garnizon JNA (Radovljica).
  • Makedonija - 8 predstavnika: Vardar (Skoplje), Dinamo (Skoplje), Goce Delčev (Prilep), Rabotnik (Bitolj), Šar (Tetovo), FD Ohrid (Ohrid), Garnizon JNA (Skoplje), Garnizon JNA (Strumica).
  • Crna Gora - 4 predstavnika: Budućnost (Titograd), Sutjeska (Nikšić), Jakić (Pljevlja), Bokelj (Kotor).
  • Julijska Krajina - 1 predstavnik (kao gost): Poncijana (Trst).

      I KOLO      24.10.1948.

Sloga (Doboj) - Proleter (Teslić) 2-1 (2-0)
Jedinstvo (Zemun) - Jedinstvo (Novi Sad) 3-2 (0-0)
Borac (Banja Luka) - Sloboda (Tuzla) 4-2 (2-2, 1-0)
Željezničar (Sarajevo) - Garnizon JNA (Skoplje) 4-1 (1-1)
Zmaj (Makarska) - Cement (Solin) 4-0 (1-0)
Željezničar (Ljubljana) - FD Tržič (Tržič) 2-0 (1-0)
Rudar (Trbovlje) - Tekstilac (Varaždin) 4-1 (2-0)
Rabotnik (Bitolj) - Garnizon JNA (Niš) 1-3 (0-1)
Kvarner (Rijeka) - Dinara (Knin) 4-0 (2-0)
Srem (Sremska Mitrovica) - Branko (Paraćin) 3-5 (1-1)
Nehaj (Senj) - FD Zagreb (Zagreb) 2-4 (2-2, 2-2)
Jovan Crveni (Stari Bečej) - Slaven (Borovo) 1-2 (1-2)
FD Ohrid (Ohrid) - Trepča (Kosovska Mitrovica) 2-1 (1-0)
Šar (Tetovo) - Goce Delčev (Prilep) 4-0 (2-0)
Jedinstvo (Bačka Topola) - Lokomotiva (Novska) 8-1 (4-1)
Velež (Mostar) - Sutjeska (Nikšić) 2-1 (1-0)
Braća Stefanović (Izbište) - Granap (Beograd) 2-5 (1-4)
Podgrmeč (Sanski Most) - Rudar (Kakanj) 3-0, par forfe
Bokelj (Kotor) - Jakić (Pljevlja) 3-1 (0-0)
Naprijed (Sisak) - Željezničar (Maribor) 4-2 (2-0)
Kladivar (Celje) - FD Gorica (Gorica) 0-2 (0-0)
Napredak (Kruševac) - Garnizon JNA (Strumica) 7-0 (2-0)
Sloboda (Subotica) - Čajka (Trstenik) 2-1 (2-1)
Rudar (Kostolac) - Borac (Bivolje) 2-0 (1-0)
Garnizon JNA (Radovljica) - Nafta (Donja Landava) 3-0, par forfe
Sloga (Đurđenovac) - Garnizon JNA (Đurđenovac) 6-1

        II KOLO        31.10.1948.

Naprijed (Sisak) - Spartak (Subotica) 1-4 (1-3)
Sloboda (Subotica) - Jedinstvo (Zemun) 3-4 (1-3)
Napredak (Kruševac) - Željezničar (Sarajevo) 2-1 (1-1)
Dinamo (Skoplje) - Slaven (Borovo) 1-0 (1-0)
Podrinje (Šabac) - Velež (Mostar) 2-1 (2-1)
Branko (Paraćin) - Vardar (Skoplje) 0-4 (0-1)
Rudar (Trbovlje) - Sloga (Đurdenovac) 4-0 (3-0)
Podgrmeč (Sanski Most) - FD Zagreb (Zagreb) 0-3 (0-3)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Željezničar (Ljubljana) 3-2 (3-2)
Šar (Tetovo) - FD Ohrid (Ohrid) 1-0 (1-0)
Kvarner (Rijeka) - FD Gorica (Gorica) 5-4 (3-1)
Bokelj (Kotor) - Mornar (Split) 0-3 (0-2)
Proleter (Osijek) - Granap (Beograd) 3-0 (0-0)
Borac (Banja Luka) - Enotnost (Ljubljana) 1-2 (1-1)
Jedinstvo (Bačka Topola) - Dinamo (Pančevo) 3-4 (3-3, 2-2)
Sloga (Doboj) - Garnizon JNA (Radovljica) 1-1 (1-1, 0-0), žrebom Garnizon JNA
Zmaj (Makarska) - Metalac (Zagreb) 0-4
Garnizon JNA (Niš) - Rudar (Kostolac) 3-2 (2-2, 0-2)

       ŠESNAESTINA-FINALA        7.11.1948.

Naša Krila (Zemun) - Enotnost (Ljubljana) 2-1
Jedinstvo (Zemun) - Napredak (Kruševac) 2-4 (1-2)
Kvarner (Rijeka) - Poncijana (Trst) 2-3 (2-1)
Lokomotiva (Zagreb) - Garnizon JNA (Radovljica) 4-0 (1-0)
Dinamo (Pančevo) - Metalac (Beograd) 0-2 (0-2)
Proleter (Osijek) - Dinamo (Skoplje) 5-1 (4-0)
Spartak (Subotica) - Vardar (Skoplje) 2-1 (1-0)
Rudar (Trbovlje) - FD Zagreb (Zagreb) 0-0, žrebom Zagreb
Garnizon JNA (Niš) - Metalac (Zagreb) 2-4 (2-2, 0-2)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Mornar (Split) 2-1 (1-1)
Sloga (Novi Sad) - Podrinje (Šabac) 5-2 (4-2)
Budućnost (Titograd) - Šar (Tetovo) 3-0, par forfe

        OSMINA-FINALA        14.11.1948.

SDM Sarajevo (Sarajevo) - Lokomotiva (Zagreb) 0-0, žrebom Lokomotiva
Proleter (Osijek) - Partizan (Beograd) 2-3 (1-2)
Metalac (Beograd) - Metalac (Zagreb) 1-1 (1-1, 1-0), žrebom Metalac (Zagreb)
FD Zagreb (Zagreb) - Dinamo (Zagreb) 3-4 (2-2)
Napredak (Kruševac) - Poncijana (Trst) 1-1 (1-1, 1-0), žrebom Napredak
Crvena Zvezda (Beograd) - Spartak(Subotica) 5-1 (3-0)
Sloga (Novi Sad) - Naša Krila (Zemun) 4-8 (4-4, 1-2)
Hajduk (Split) - Budućnost (Titograd) 0-2 (0-1)

       ČETVRT-FINALE        21.11.1948.

Lokomotiva (Zagreb) - Partizan (Beograd) 0-2 (0-2)
Metalac (Zagreb) - Dinamo (Zagreb) 1-5 (0-1)
Napredak (Kruševac) - Crvena Zvezda (Beograd) 1-4 (1-2)
Naša Krila (Zemun) - Budućnost (Titograd) 4-1 (1-1)

        POLU-FINALE        28.11.1948.

Partizan (Beograd) - Dinamo (Zagreb) 3-3 (3-3, 2-1), žrebom Partizan
Crvena Zvezda (Beograd) - Naša Krila (Zemun) 4-3 (2-2)

         FINALE        29.11.1948.

Crvena Zvezda (Beograd) - Partizan (Beograd) 3-0 (3-0)