1947

Prve godine, u eliminatornom delu Fudbalskog kupa Jugoslavije učestvovalo je 349 klubova - društava. Za završni deo kvalifikovalo se 40 ekipa. Sastav finalne grupe bio je sledeći: 19 republičkih predstavnika, 11 klubova II lige i 10 klubova I lige.

  • Srbija - 13 predstavnika: Partizan (Beograd), Crvena Zvezda (Beograd), Metalac (Beograd), Spartak (Subotica), Sloga (Novi Sad), Naša Krila - tim JRV (Zemun), Dinamo (Pančevo), Napredak (Kruševac), Borac (Čačak), Polet (Sombor), Nikčević (Svetozarevo), Garnizon JNA (Novi Sad), Proleter (Priština).
  • Hrvatska - 12 predstavnika: Dinamo (Zagreb), Hajduk (Split), Lokomotiva (Zagreb), Metalac (Zagreb), Mornar - tim JRM (Split), Tekstilac (Varaždin), Kvarner (Rijeka), FD Šibenik (Šibenik), Dinamo (Vinkovci), Naprijed (Sisak), Jedinstvo (Čakovec), FD Ivanić Grad (Ivanić Grad).
  • Bosna i Hercegovina - 4 predstavnika: SDM Sarajevo (Sarajevo), Željezničar (Sarajevo), Velež (Mostar), Borac (Banja Luka).
  • Makedonija - 4 predstavnika: Vardar (Skoplje), Rabotnički (Skoplje), Goce Delčev (Prilep), Garnizon JNA (Skoplje).
  • Slovenija - 4 predstavnika: Enotnost (Ljubljana), Rudar (Trbovlje), Kladivar (Celje), Garnizon JNA (Ljubljana).
  • Crna Gora - 2 predstavnika: Budućnost (Titograd), Jakić (Pljevlja).
  • Julijska Krajina - 1 predstavnik (kao gost): Poncijana (Trst).

                       I KOLO            2.11.1947.

Budućnost (Titograd) - Garnizon JNA (Skoplje) 4-2 (2-2,0-0)
Velež (Mostar) - Napredak (Kruševac) 2-0 (0-0)
Rudar (Trbovlje) - Naprijed (Sisak) 2-2 (1-1, 0-0) žrebom Rudar
Nikčević (Svetozarevo) - Garnizon JNA (Novi Sad) 1-2 (1-1, 0-1)
Kvarner (Rijeka) - Jedinstvo (Čakovec) 4-0 (1-0)
Polet (Sombor) - Tekstilac (Varaždin) 4-0 (0-0)
Garnizon JNA (Ljubljana) - Šibenik (Šibenik) 2-3 (1-1)
Proleter (Priština) - Goce Delčev (Prilep) 1-0 (0-0)
Borac (Čačak) - Jakić (Pljevlja) 0-2 (0-1)
Dinamo (Vinkovci) - Dinamo (Pančevo) 1-2 (1-0)
Željezničar (Sarajevo) - Borac (Banja Luka) 3-3 (2-2, 1-2) žrebom Željezničar
Ivanić Grad (Ivanić Grad) - Kladivar (Celje) 1-4 (1-3)

                       II KOLO           9.11.1947.

Mornar (Split) - Kladivar (Celje) 5-1 (1-0)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Velež (Mostar) 3-1 (2-0)
Enotnost (Ljubljana) - Naša Krila (Zemun) 1-2 (1-1)
FD Šibenik (Šibenik) - Sloga (Novi Sad) 2-5 (1-2)
Metalac (Zagreb) - Vardar (Skoplje) 1-2 (0-1)
Budućnost (Titograd) - Metalac (Beograd) 3-1 (2-1)
Kvarner (Rijeka) - Poncijana (Trst) 3-2 (1-1)
Garnizon JNA (Novi Sad) - Lokomotiva (Zagreb) 1-1 (1-1, 0-0) žrebom Garnizon JNA
Dinamo (Pančevo) - Spartak (Subotica) 0-2 (0-2)
Jakić (Pljevlja) - Rudar (Trbovlje) 3-2 (2-1)
Polet (Sombor) - Željezničar (Sarajevo) 2-1 (1-0)
Rabotnički (Skoplje) - Proleter (Priština) 1-2 (0-1)

                       OSMINA-FINALA         16.11.1947.

Partizan (Beograd) - Proleter (Priština) 2-0 (0-0)
Garnizon JNA (Novi Sad) - Crvena Zvezda (Beograd) 1-6 (1-4)
Kvarner (Rijeka) - Mornar (Split) 0-4 (0-3)
Polet (Sombor) - Sloga (Novi Sad) 3-5 (1-3)
Naša Krila (Zemun) - Vardar (Skoplje) 2-1 (0-0)
Spartak (Subotica) - Hajduk (Split) 3-2 (1-2)
Dinamo (Zagreb) - SDM Sarajevo (Sarajevo) 0-3 (0-1)
Jakić (Pljevlja) - Budućnost (Titograd) 3-2 (1-1)

                   ČETVRT-FINALE      23.11.1947.

Partizan (Beograd) - Crvena Zvezda (Beograd) 2-1 (1-1)
Mornar (Split) - Sloga (Novi Sad) 2-3 (1-1)
Naša Krila (Zemun) - Spartak (Subotica) 2-0 (1-0)
SDM Sarajevo (Sarajevo) - Jakić (Pljevlja) 3-2 (2-2, 1-0)

                  POLU-FINALE        29.11.1947.

Partizan (Beograd) - Sloga (Novi Sad) 4-0 (4-0)
Naša Krila (Zemun) - SDM Sarajevo (Sarajevo) 0-0, žrebom Naša Krila

                        FINALE            30.11.1947.
Za 3. mjesto:SDM Sarajevo - Sloga 4:1

Partizan (Beograd) - Naša Krila (Zemun) 2-0 (2-0)